Miten loma-ajat?

intti leski

Miten muuten noi viikonloppu vapaat menee? Onko se niin, että 2-3 viikkoa alusta, niin ei pääse vielä viikonloppu lomille? Entä sitten kun puolisoni suorittaa 6kk B:n papereilla, että pääseekö sitten viikottain, paitti kiinnioloviikonloppuina lomille?

2

517

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • II/08 362 OHI ON!!!

      Itse menin vuosi sitten armeijaan ja minusta tehtiin B-mies heti ekan viikon jälkeen palvelukseenastumistarkastuksessa. Palvelin 12kk kuskina. Palveluskelpoisuusluokka B ei tarkoita, että palvelusaika olisi välttämättä 6kk.

      Juu ensin ollaan 2-3 viikkoa kiinni (tod.näk. vain 2vk). Jatko riippuu täysin komppanian läpiviennistä. Käsittääkseni puolisosi saapumiserästä lähtien vkl kiinnioloja on rajoitettu. Veikkaan, että hän joutuu olemaan alun jälkeen 2-3vkl kiinni koko palvelusaikana, jos pääsee kuudella kuukaudella.

    • pojalla---

      vuosi sitten eka viikon loppuna oli "kiinni" , mutta varuskunnassa oli tyttö/poikaystävien päivä. eli puolisot pääsi vieraaksi. Toisesta viikonlopusta lähtien oli vapaana. Koko vuoden aikana oli varmaan viisi viikonloppua niin, ettei ollut vapaata. Kaksi kertaa oli 9 vrk loma (joulun aikaan ja helmikuussa) ansaittuna. Muutenkin kevään aikana piti ansaittuja vapaita.

      Kaksi kertaa peruttiin vapaalle pääsy tunti tai puolituntia ennen vapaan alkua. Pääsivät vasta seuraavana päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1345
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1061
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      865
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      695
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      690
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      560
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      538
    Aihe