Elikkä tälläinen onglema että kun kytken kaverilla laitteen kiinni niin ADSL valo ei syty. Laitteet saavat kyllä yhteyden vastaanottimeen mutta laite ei pääse siitä laittamaan yhteyttä eteenpäin. Laitteessa ei ole vikaa koska kotona toimii moitteetomasti samoilla asetuksilla. Molemmilla on Elisan kanssa sopimus joten ei ole niistäkään asioista kiinni. Myös yhteys suoralla verkkokaapelilla seinästä pelaa moitteettomasti kaverin koneeseen joten ei ole verkossakaan ongelmaa.
Kaverin taloudessa on jonkunlainen puhelin verkokaapeli pistoke jossa ei siis suoranaista puhelin pistoketta vaan tuo puhelin kaapeli menee suoraan siihen seinään. olemme kokeileet rj11/rj11 kaapelia ja rj11/rj45 kaapelia mutta kumpikaan ei toimi. Olen myös kokeillut laitteen resetointia mutta sekään ei auttanut.
Kaverin koneessa on F-secure palomuuri. mutta siitäkin on annettu lupa tuolle laitteelle yhdistää eikä silti ala pelata. Olemme kamppaileet nyt asian kanssa viikon ja olisi kiva jos jollain olisi jotain vinkkiä asian ratkaisemiseksi
tässä viellä pari kuvaa Ipconfig ja laitteen hallinnasta
http://img.photobucket.com/albums/v414/SimbaTheMighty_/cmnIP.jpg
ja
http://img.photobucket.com/albums/v414/SimbaTheMighty_/ADSLsettings.jpg
Auttakaa nyt kaveria hädässä...
Telewell TW-EA510 v3 ADSL ongelma
2
1773
Vastaukset
- risi seinästä
tulee valmis Ethernet-lähete ja EA510 on modemin
sisältävänä väärä laite siihen jatkoksi.
Oikea laite on Telewell wlan-ap tai vastaava.
Voi EA510:täkin käyttää kunhan ohittaa modemin eli
ethernet seinästä sitten siihen wan-liittimeen.- Sadiki
Nyt kun uudestaan tarkastelin tuota laitetta niin taitaakin olla v2 eikä v3, joten kyseisessä mallissa ei ole wan-porttia.
Joten onko nyt näin että kyseisen mallin liittäminen ei onnistu rasiaan jossa 1väylässä on puhelin rj11 paikka ja 2väylässä on data rj45 paikka mutta kummankaan kautta en saa ADSL yhteyttä syntnymään mutta suora yhteys data portista kaverin pöytäkoneeseen kyllä hoituu. Niinkun myös PS3 ja kannettavaan. mutta mikään laite ei pääse EA510 kautta verkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028192Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m997466Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885636Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1252578Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592475Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81435Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71414Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa511285