Hyvä ja ilmainen Flash-kehitin

newflasher

Tervehdys!

Olen suhteellisen kokematon flashissä, joku kurssi jollain adoben softalla joku vuosi sitten, mutta nyt ois tarkoitus opetella oikein todenteolla. En vain oikein saa mitään selvää mistä tässä sitten kannattaisi lähteä eteenpäin.

Eli onko mitään ilmaista ja hyvää "ei tietenkään", mutta kyllä te tiiätte, kehitintä jolla voi koodata flash-animaatioita / pelejä. Vai kannattaisiko ihan vaan "reilusti" varettaa Adobe CS4 Pro?

2

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä sekoilet?

      Mene sitten kirjastoon, ja varasta Actionscript opas.

      Flash on Actionscriptiä, aika helppo kieli, melko samanlainen kuin Lingo. Niin ja joka ikinen webbisaitti on koodia, niitä nyt vaan osaamisen puutteen takia ja hommaa nopeutettaekseen tehdään jollain Dreamweawerilla. Tosiasiaassa aina on kyse html:n, Xhtm:n. Asp tai jonkin Php:n koodista. Muuten kun ei netti tajua mitä ihmettä koitat selittää.

      Ohjelmat editoreja, niillä tavallaan tehdään asioita ilman koodaamista. Flash on tällainen myös. Mutta kun Flashhia alkaa tosissaan tekemään, on käytännössä pakko pitää koodia auki samaan aikaan, ettei tuu bugeja.

      Älä ikinä puhu warettamisesta yhtään mitään. Se on varastamista ja ohjelmistotaloja ja kauppiaita kiinnostaa asia kovasti. Tekisi mieli porkkanoita, ei sun penkissä satuu olemaan kasvamassa yhtään. Voisin aamuyöllä käydä itsekseni hakemassa muutaman.

      • newflasher

        Tämä actionscriptin selitys auttoi! Ehkäpä pärjäilenkin tästä eteenpäin.
        Eikä tarvitse olla noin vakava, en minä omaa etua sillä olisi tavoitellut, ihan "no ainakin meilkein" sama asia kun käyttäs jotain softaa opetuslisenssillä. Saat hakea porkkanas, kuhan et nettoa niillä mitään.

        No mutta kuitenkin, oikeasti kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14164
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6927
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      40
      5016
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      105
      4793
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4383
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe