Kansanliike alulle?

kieltäytyjä

Terve kaikille kutsuntoihin tämä vuonna osallistuville ja aseistakieltätyjille!

Tarkoitukseni on perustaa pienimuotoista kansanliikettä Suomen totalitaristista yleistä asevelvollisuutta vastaan. Ideana on se että mikään valtio tai yksityinen taho EI voi määrätä ja pakottaa ketään juoksemaan ase/keppi kädessä metsään "isänmaan" nimessä. Minulla ei henk.koht. ole yhtään mitään heitä vastaan jotka sinne terveellä tavalla haluavat osallistua. Nykyinen käytäntö kuitenkin suosii myös ääripäätä, nimittäin sitä äärioikeistolaista, ylipatrioottista ja sotahullua joukkoa, joka muutenkin nostaa tällä hetkellä ikävästi päätään...
Meidät pasifistisesti ajattelevat kuitenkin ohitetaan ja saadaan lähes häpeämään kantaamme, joka on rauhan ja vapauden syvissä perustuksissa. Ja älkää sanoko että tappamaan opettaminen lisää rauhaa millään tavalla. Suomen nykyinen malli muistuttaa enemmän kuin vähän P-Korean systeemia, jossa vaihtoehtona on myöskin armeija tai vankila.

Suomen siviilipalvelusta ei voi edes ottaa vakavana vaihtoehtona: Kuka haluaa elää n. 3e päiväpalkalla, mistä ruuat? Sitäpaitsi yleinen mielipide on että siviilipalvelukseen hakeutuvat vain henkisesti vajaat ja "oudot" tyypit. Eikö? Tämä mielikuva on kuitenki aivan väärä: nämä ihmiset auttavat yhteiskuntaa enemmän kuin armeijassa loppuajan lihoavat alokkaat. He kuitenkin alistuvat systeemiin omien ideologisten perusteiden kustannuksella.

Tiedän että armeijan aikana moni on luonut elinikäisiä ihmisuhteita, joita en väheksy, sekä saanut mieleenpainuvia kokemuksia. Mutta eikö tällaisia synny myös vähemmän sotaisissa olosuhteissa?

Tarkoituksena on mahdollisesti kampanjoida ja tuoda mielipidettämme julki näkyvämmin kuin nykyinen aseistakieltäytyjäliitto. Ehdotuksia otetaan vastaan. Älkäämme antako muiden määrätä omaa elämäämme.
Ja olkaa realistisia, vaatikaa mahdotonta!

Yhteydenotot:
[email protected]

6

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bumgi

      Meenny vaan sinne armeijaan ja kärsit sen 6kk niin on vaikka oma suku sitten ylpeempi ku jos kansanliikettä rupeet perustaan sen takia että et kestä mennä muiden poikien kanssa suihkuun. Ruuat on ihan ilmasia, se 4 e on suunniteltu riittään just sopivasti siihen tupakka-askiin ja sekin viä nousee jos alikessuks haluat.

    • Sotamies

      Kyllä miehessä pitää sen verran miestä olla että vähintään puoli vuotta pitää huolta isänmamme puolustuksesta ja kehittää itsestään sellaisen sotilaan että voi turvata maatamme..

      Ja armeejahan myös yrittää kasvattaa tuollaisista äidin pojista itsenäisiä ja vastuuntuntoisia kansalaisia..

    • ....

      Tämän nykyisen käytännön lopettaminen olisi todellisuudessa erittäin helppoa, kun vain tarpeeksi moni nuori mies kieltäytyisi armeijasta/siviilipalveluksesta, ja menisi vankilaan. Mitä useampi mies menisi vankilaan, sitä useampi rohkenisi seurata perässä. Ja kun totaalikieltäytyjiä olisi tarpeeksi, valtion olisi pakko luopua nykyisestä asevelvollisuussysteemistä sen käydessä liian kalliiksi. Tällaisen itse itseään ruokkivan kierteen liikkellepanijaksi tarvitaan vain kansanliike, joka levittää rauhan ja tasa-arvon sanomaa.

      • jööpajöö

        Ja vankilahan on tosiaan parempi ratkasu kun armeija. Oletetaan että onnistut, juhlimaan? Ei perkele, oletkin siä vankilassa. SUCCESS!


      • aloittaja

        Näin on, tämän vuoksi pyrin herättämään keskustelua täälläkin palstalla. Olen kuullut jonkun asiaa tutkineen sanoneen että jos vuosittain olisi yli 500 totaalikieltäytyjää koko homma menisi tukkon: ei tilaa vankiloissa eikä avovankiloissa. Ei vaadi paljon jotta saataisiin homma alulle. On kysymys vuosista että systeemi lakkaa toimimasta.
        Vaihtoehtona ei kuitenkaa saa olla NATO, jolloin Suomen viimeiset "autonomian" (huom. EU) rippeet kuihtuisivat...


    • Bantu

      Eihän tuohon tarvittaisi muuta kuin se, että jonakin vuonna vaikka kolmasosa nuorista jättäisi menemättä kutsuntoihin. Ehdota Aseistakieltäytyjäliitolle kutsuntalakkoa. Sen toteutuminen ei edes vaatisi ihmettä; en millään usko, että nuorten enemmistö voi kannattaa omaa orjuuttamistaan. Harva myöskään lienee todellisuudessa valmis kuolemaan riistäjien (valtion) puolesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1997
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1470
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1259
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      222
      1052
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      236
      917
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe