en oo ajellu ooppelilla, joten voitteko neuvoa mitä tyyppivikoja eri koneisissa bensa Omegoissa voi olla? Tilavan tuntuinen auto....kiinnostaisi 94-97 vuosimalliset... ruostuuko?
omega B caravan saksasta?
omegisti?
5721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsellä n. vuosi sitten saksasta haettu '99 Caravan 2,5TD kaikilla herkuilla, yli 60.000 jo tullut ajettua sillä suomessa. Etupäässähän nuo koiranluut on sellainen vaihto-osa, itsekin olen kerran vaihdattanut. Hinta ei ollut mitenkään paha. Takakaaret noissa kuulemma on ruostealttiita paikkoja, itse teetin täyskäsittelyn heti kun sain auton kotiin. Tilaa on kyllä todella paljon, ja ajettavuus on erinomainen. Takavetokin on pelkkää plussaa. Itsellä ainakin erinomaisia kokemuksia. Ai niin, noissa V6 koneissa venttiilikoppa on opllut heikko osa, jos vaihdettu niin ongelmia ei pitäisi olla. Kyselehän myös esim. Opel Club Finlandin sivuilta, http://www.opelclubfinland.net , siellä varmasti myös löytyy asiantuntevia vastaajia.
Olen kanssa sitä mieltä että Omega on mainio auto..
Mutta hinnat romahtaneet Suomessa niin alas että todennnäköisesti saat auton jo halvemmalla Suomesta.Tietysti jos sulla on aiempi kokemus tuonnista tai tuttavia jotka ilmaiseksi auttavat sua siellä asia on toinen.Jos joudut palkkaamaan välittäjän autoa etsimään,tulee liian kalliiksi!!
ks .
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=576&posting=22000000002378261
Olen myöskin sitä mieltä, että jollet pysty autoa itse Saksasta ostamaan ilman välikäsiä niin tulee halvemmaksi ostaa Suomesta. Omegojen hinnat ovat tippuneet todella rajusti viimeisen puolen vuoden siällä. Autovero taas ei ei ole tippunut läheskään samassa suhteessa. Esimerkki: vm.-94 2,0 Omega caravan vero: n.3900€ ja autoja myydään täällä hintaan 7000 - 8000€. Eipä ole tuo vero ihan linjassaan ,sillä senhän pitäisi olla 29% + alv 22% käyvästä hinnasta. Jokainen voi tästä itse laskea mikä on todellinen prosentti. Ja kyllä ruostuu varsinkin takakaaret ja ovien alareunat.
Tuo hakemisen kannatavuus tosiaan näyttäisi bensakoneellisten osalta on vähän siinä ja siinä. Jos dieselin haluaa (ainankin 2.5 TD) niin tuonti on lähes ainoa vaihtoehto, ei ole myynnissä käytännössä kuin tuonti autoja tai paljon ajettuja ex-takseja.