v70 ilmastointi ulisee sammuttaessa

kyseessä v70 2.5 tdi-99.mistä kuuluu uliseva ääni kun auton sammuttaa ja ilmastointi päällä? ääni kuuluu n.10sek. sen jälkeen kun auton on sammuttanut.ilmastointi on juuri huollettu ja toimii muuten hyvin mutta tuo ulina ei kuulune asiaan.ääntä ei kuulu silloin kun auton sammuttaa ja ilmastointi ei ole päällä ja lämppäri autom.asennolla . ilmastoinnin kompurako ääntää? pyöriikö se vielä sen jälkeen kun auton on sammuttanut??
62792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja ilmastointi on huollettu pari viikkoa sitten..ei ollut vaikutusta ääneen.

Äänestä

Eikö Volvossa ole sellainen ominaisuus, että se pyörittää ilmastointia vielä jonkin aikaa moottorin sammuttamisen jälkeenkin kuivatakseen kennon ja estääksen näin pahan hajun syntymisen?

Äänestä
  • Myös kun sammuttaa auton ajon jälkeen on kuulemma asiaan kuuluva muistelisin ja auto on V70-03 D5.

    Äänestä

Jospa avaisit nokkapellin ja katsot, missä on kompressori ja mikä sitä pyörittää.

Äänestä
  • konepelti on avattu,katsottu ja kuunneltukin on ihan porukassa..äänen paikantaminen onkin sitten hankalampi homma..mutta koska ilmastointi toimii niin antaapa ulista jatkossakin sillä ehjäähän ei tunnetusti kannata korjata!

    Äänestä

  • matkalehmä kirjoitti:

    konepelti on avattu,katsottu ja kuunneltukin on ihan porukassa..äänen paikantaminen onkin sitten hankalampi homma..mutta koska ilmastointi toimii niin antaapa ulista jatkossakin sillä ehjäähän ei tunnetusti kannata korjata!

    paikannettu lämppärin moottoriin. en vielä ole moottoria irroittanut, mutta luulisin että siellä joku laakeri ulisee. Itselläni V70 -00. ja juuri kuvailemasi "oireet". Tuuletin puhaltaa kyllä auton sammuttamisen jälkeen ja juuri silloin "ulisee ja vinkuu".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkalehmä kirjoitti:

kyseessä v70 2.5 tdi-99.mistä kuuluu uliseva ääni kun auton sammuttaa ja ilmastointi päällä? ääni kuuluu n.10sek. sen jälkeen kun auton on sammuttanut.ilmastointi on juuri huollettu ja toimii muuten hyvin mutta tuo ulina ei kuulune asiaan.ääntä ei kuulu silloin kun auton sammuttaa ja ilmastointi ei ole päällä ja lämppäri autom.asennolla . ilmastoinnin kompurako ääntää? pyöriikö se vielä sen jälkeen kun auton on sammuttanut??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu