Kotkan kakkujakelu

Ei osata edes tällaista asiaa hoitaa kunnolla ja ihmisille luvattiin perättömiä. 600 kakkupalaa, en tiennytkään, että kotkassa asuu 600 asukasta. Olisi ollut viisaampaa viedä nämä kaukkupalat vanhainkotiin ja sairaille.
Olikohan tarkoituksena saada torille paljon ihmisiä, jotta saatiin hyviä valokuvia Kotkan vilkkaasta torielämästä.
4131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kotka-esitteeseen ja nettisivuille. Kotkalaista torielämää.

Äänestä

jos olisivat antaneet nämäkin kakut vanhuksille. Tästä tulikin mieleeni, että olisi myös hyväntahdon ele muistaa kotkalaisia vanhuksia jättämällä pitämättä meripäiväkekkerit, joissa kutsuvieraat ym. silmäätekevät juhlivat veronmaksajien rahoilla. Tällaisena aikana, tämä olisi ollut mitä mielkkäin tapa muistaa vanhuksia, jotka ovat antaneet panoksensa tämän kaupungin eteen. Itsekkyydellä ei ole rajoja Kotkassa. Vanhukset ovat se suuri riippakivi joista halutaan päästä eroon. Osoittahan sekin, ettei henkilökuntaa palkata tarpeeksi vanhustenhoitoon, kotisairaanhoitoon jne... ei edes pientä kakkupalaa voitu suoda näille kuolemaa odottaville ikäihmisille.

Äänestä
  • kutsuvieraille? Onko kellään tietoa. Näin lama-aikana olisi mielenkiintoista tietää, paljonko rahaa palaa turhuuteen.

    Äänestä

  • meripäiväkekkerit kirjoitti:

    kutsuvieraille? Onko kellään tietoa. Näin lama-aikana olisi mielenkiintoista tietää, paljonko rahaa palaa turhuuteen.

    Kymen Sanomat 15.7-09

    Ovatko päättäjät juhlakakkunsa ansainneet ?

    Ihan näin lyhyesti haluan taas kiittää, että te kotkalaiset päättäjät muistatte myös vanhuksia ja sairaita Kotkan 130-vuotis juhlan kunniaksi ja menette itse syöttämään heitä. Samalla haluan jo etukäteen kiittää vanhuksille suunnatusta uimarannasta, jonne pääsee myös pyörätuoleilla varatavasten rakennettua puuliuskaa pitkin. Turussa muistaakseni on vastaava ranta liikuntakyvyttömille ja se on hienoa se.
    On myöskin hienoa, että tulette lisäämään henkilökuntaa vanhusten hoitopaikkoihin, koska nykyisellä henkilökuntamäärällä vanhuksia ei pystytä laadukkaasti hoitamaan. Ja myös siinä olette ajatelleet fiksusti, että kouluihin lisätään tulevana syksynä terveydenhoito henkilöitä pitämään huolta koululaisten fyysisestä ja psyykkisestä terveydestä, koska nykyinen määrä näitä työntekijöitä on Suomen alhaisempia vai peräti alhaisin.
    Oikein antoisaa ja raharikasta Meripäiviä teille Kotkan ylimmät päättäjät. Olette myös te kakkunne ansainneet.

    Nimim. VAI OLIKO TÄMÄ UNTA

    Harlad Hirmusen käsialaa tuo lehden teksti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppui lyhyeen kirjoitti:

Ei osata edes tällaista asiaa hoitaa kunnolla ja ihmisille luvattiin perättömiä. 600 kakkupalaa, en tiennytkään, että kotkassa asuu 600 asukasta. Olisi ollut viisaampaa viedä nämä kaukkupalat vanhainkotiin ja sairaille.
Olikohan tarkoituksena saada torille paljon ihmisiä, jotta saatiin hyviä valokuvia Kotkan vilkkaasta torielämästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu