MIS?
Kummitustalot kouvolassa
6
4031
Vastaukset
- Toinen kiinnostunut
Onko täälläpäin aavetaloja?
- jepajopjhskmfph
ohan täällä, kasarmilla on "hevostallit" siellä nykyää jotain rokkikonsertteja ja mutta ennen saatananpalvojien rinkejä, ja sitten hinkismäen metikössä ön ne luolat joihin ei uskalla mennä edes avaamaan niitä ovia kuulemma sodan aikasia haamuja asuskelee siellä syvällä maan alla luolissa.
- ghosthunter
jepajopjhskmfph kirjoitti:
ohan täällä, kasarmilla on "hevostallit" siellä nykyää jotain rokkikonsertteja ja mutta ennen saatananpalvojien rinkejä, ja sitten hinkismäen metikössä ön ne luolat joihin ei uskalla mennä edes avaamaan niitä ovia kuulemma sodan aikasia haamuja asuskelee siellä syvällä maan alla luolissa.
Entisessä hevostallissa tuli aikoinaan käytyä pimeälläkin, silloin kun sinne vielä pääsi (nykyäänhän sen ovet ovat lukossa). Ei siellä silti näkynyt eikä kuulunut muuta kuin eläviä puluja ja niiden kujerrusta.
Anjalassa olevalla vanhalla Wreden hautausmaalla sen sijaan on paranormaalia toimintaa, ainakin jos nuo jutut pitävät paikkansa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6009966
Ja Hurukselan Tyllikivellä kerrotaan kuuluvan naisen itkua... - Utsija
jepajopjhskmfph kirjoitti:
ohan täällä, kasarmilla on "hevostallit" siellä nykyää jotain rokkikonsertteja ja mutta ennen saatananpalvojien rinkejä, ja sitten hinkismäen metikössä ön ne luolat joihin ei uskalla mennä edes avaamaan niitä ovia kuulemma sodan aikasia haamuja asuskelee siellä syvällä maan alla luolissa.
Kertokaa lisää noista Hinkismäen metikön luolista. Onko ne jotain bunkkereita, vai mistä puhutaan?
- ghosthunter
Utsija kirjoitti:
Kertokaa lisää noista Hinkismäen metikön luolista. Onko ne jotain bunkkereita, vai mistä puhutaan?
Sieltä metsistä nyt löytyy vaikka mitä rakennelmia, joita lähinnä inttiläiset ovat tehneet. Sotatoimiin niitä ei ole koskaan käytetty, ne on tehty vain varusmiesten harjoittelua varten.
Kouvolassahan ei toisen maailmansodan aikana kuollut juuri lainkaan sotilaita, koska tänne tehtiin vain ilmapommituksia. Sisällissodan 1918 aikana Hinkismäen viereinen Kasarminmäki sen sijaan oli useiden joukkoteloitusten näyttämönä. Kasarmin- ja Hinkismäen välissä oleva vanha hautausmaa perustettiinkin alunperin teloitettuja varten.
Nykyään hautausmaan ja Hinkismäen välisellä alueella on hylättyinä ainakin neljä maakellaria, yksi varastobunkkeri ja varuskunnan entisen ampumaradan vedellä täyttynyt ampumakatosrakennus. Lisäksi löytyy pieni autiotalo ja pari vuotta sitten romahtanut betonirakennus. Tuossa joitain kuvia edellämainituista paikoista:
1. Kivinen, pieni kellari vuodelta 1910. Ikänsä puolesta siellä saattaisi kansalaissodan uhrien sieluja majaillakin, vaikka tuskin perunakellarissa on ketään tapettukaan.
http://bit.ly/1kDiyu
http://bit.ly/1YUIZy
2. Toinen pieni kellari, joka sisäpuolelta näyttää lähinnä kaatopaikalta.
http://bit.ly/2Zvgww
3. Kolmehuoneinen varastobunkkeri, joka on alle 10 metriä pitkä eikä kovinkaan syvällä maan alla. Tehty todennäköisesti vasta 50-luvun jälkeen, joten siellä tuskin mitään sotilaita kummittelee.
http://bit.ly/JRQ4x
http://bit.ly/3gyrnO
4. Vuonna 1957 rakennetun ampumaradan rakennus. Myöskin ikänsä takia epätodennäköinen aavepaikka.
http://bit.ly/3fEUi9
http://bit.ly/xgWaq
Tarkoittaako nimimerkki jepajopjhskmfph "Hinkismäen metikön luolilla" ylläolevia paikkoja, vaiko jotain muuta?
- **haamu
Valkealassa, siellä on monilla ollut selittämättömiä kokemuksia.
Samoin Anjalan kartanomuseossa näyttäytyy Harmaa Rouva silloin tällöin.
Nämä nyt näin pikaisesti tulivat mieleen :).
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489