Eka koira kyseessä eikä mitään kokemusta minne mennä koulutukseen. Lemmikkieläinliikkeestä otin "koirakoulu" -ja "leenan koirakorjaamo" (tms) lappuset muita ei ollut tarjolla. Onko tässä kaikki?
Suositelkaas nyt hyviä kouluttajia! Perusteluja olis myös mukava kuulla.
Kurssin hinta mielellään saisi olla alle 100,-
Koirakouluun TURUSSA
12
8027
Vastaukset
- vaikka kuinka
Esimerkiksi Johanna Tammiala (www.koirakoulu.net) järjestää paljon koulutuksia eri lajeista, arkitottelevaisuudesta, luoksetulosta jne, hinnat noin 80e per kurssi. Sitten on näitä koirayhdistyksiä joilla on koulutuksia kuten kääpiökoirat, Auran Nuuskut, Turun palveluskoiraharrastajat, turunmaan kennelyhdistys. Vähän helpompi ois auttaa jos kertoisit mitä lajia haluat harrastaa vai haluatko vaan ihan perusarkijuttuja. Googleta koirakoulutus Turku.
- Tyytyväinen asiakas
Itse olen käynyt Koirakondiksessa (löytyy ihan googlaamalla) ja olen ollut tosi tyytyväinen.
Tosin nykyään kurssit järjestetään pääosin Paraisilla, käsittääkseni jotain kuitenkin myös Turun alueella.
Aika hinnakaita kurssit on, mutta mielestäni hintansa väärti.
Otetaan hyvin huomioon joka koiran "henk.koht" tarpeet ja ongelmat.
Kävin myös Tammialalla kurssilla, mutta koin, etten saanut siitä läheskään niin paljon irti kuin Koirakondiksen kursseilta. Mielipide kysymys tietenkin tämäkin!- jelppiä
Olen menossa koirakoulun (Johanna Tammiala) järjestämälle kurssille joka pidetään piikkiön ulkokentällä. Osaako joku kertoa missä tämä kenttä sijaitsee? Itse kun en tiedä piikkiöstä mitään:( Kiitos paljon jos joku viitsii vastata!:)
- Dalian2009
jelppiä kirjoitti:
Olen menossa koirakoulun (Johanna Tammiala) järjestämälle kurssille joka pidetään piikkiön ulkokentällä. Osaako joku kertoa missä tämä kenttä sijaitsee? Itse kun en tiedä piikkiöstä mitään:( Kiitos paljon jos joku viitsii vastata!:)
Ystävällisesti muistutan miltei ilmaisesta vaihtoehdoista; ihan joka suunnalla Suomea.
Kennelliton sivuilta linkit-> Kennelpiirit-> tässä tapauksessa klikkaa kotimaan kartasta sitä "08" -alueen kohtaa. Muualla kuin Turussa asuvat-> koittakaa löytää kartasta oma asuinalueenne.
08- alueen klikkaus aiheuttaa siirtymisen V-S Kennelpiirin sivuille. Siellä vasemmalla navigointipalkissa on kohta "jäsenyhdistykset". Sitä kun klikkaa hiirellä niin saa eteensä kattavan listan alueella toimivista koirayhdistyksistä, niistä monilla on jopa websivut.
Näissä yhdistyksissä suurilta osin kokeneet kouluttajat tekevät vapaaehtoistyötä kouluttaen ihmisiä kouluttamaan koiraansa. Kustantaa vain vuotuisen jäsenmaksun.
Ei ole tuomittavaa, että haluaa ja voi maksaa sisähallista ja yksityiskoulutuksesta. Kannattaa kuitenkin hieman tutkia eri kouluttajien omilla koirillaan saavuttamia tuloksia, mm. em SKL KoiraNet -palvelusta. Oma mielipiteeni on, että esimerkiksi parin koiran koulutus BH-kokeeseen, muutama ROP-sijoitus nlyistä ja ykköstulos tokon alokasluokassa eivät ole meriittejä, joiden perusteella esimerkiksi itse edes kehtaisin ottaa maksua antamistani neuvoista. Mutta otsikkoon viitaten, oma mielipiteeni.
- miraaaah
meillä ainakin hyviä kokemuksia leenan koirakorjaamosta. siellä oli todella mukava käydä.
- kurssilainen
miraaaah kirjoitti:
meillä ainakin hyviä kokemuksia leenan koirakorjaamosta. siellä oli todella mukava käydä.
kävin viiden kerran arkitottiskurssin ja jatkokurssin - järjästettiin kupittaalla ja hinta oli muistaakseni 35 tai 40e / kurssi.
Ja olen tosi tyytyväinen, sain hyviä linkkejä ja kouluttajana oli palveluskoirapuolen kouluttaja - jolla opetustapana positiivinen koulutus. Tykkäsin todella ja opin paljon.
Nyt ilmoittaudun samalle kurssittajalle matkalla BH-kokeisiin :) joskos keväällä koittaisi. - kurssin käynyt
kurssilainen kirjoitti:
kävin viiden kerran arkitottiskurssin ja jatkokurssin - järjästettiin kupittaalla ja hinta oli muistaakseni 35 tai 40e / kurssi.
Ja olen tosi tyytyväinen, sain hyviä linkkejä ja kouluttajana oli palveluskoirapuolen kouluttaja - jolla opetustapana positiivinen koulutus. Tykkäsin todella ja opin paljon.
Nyt ilmoittaudun samalle kurssittajalle matkalla BH-kokeisiin :) joskos keväällä koittaisi.www.turunkoirakoulu.fi
-- hyvät ja laajat koulutukset, hyvät opettajat - sekä hinta kohdallaan.
- efez
Hei, kaipailisin Turussa koulutus/treeniseuraa (tottis, suojelu, ym lajit). Minulla on iso pitbull mix ja american pitbull tulossa ja harrastan koirien kanssa paljon. Olen koluttanut koiria, mutta kaipaisin lisäideaa ja apua uusien liikkeiden hiomiseen.
Olhaa yhteydessä jos kiinnostaa! Myös lenkkiseuraa kaipaan ja voin hoitaa koiria. [email protected] - -
En ole koirakoulu.net kursseilla olllut mutta paljon negatiivista olen kuullut. Kävin Tuijan koirakoululla nuorten toko kurssin ja olin erittäin tyytyväinen: http://tuijankoirakoulu.suntuubi.com/ Kouluttaja Tuija Sere on toko tuomari. Halli on lämmin mattopohjainen halli.
Olen myös kuullut paljon hyvää koirakondiksen kursseista, kouluttajina toimivat koiranomit. http://kauppa.koirakondis.com/ - Pipa78
Itse yksityisissä ja seurojen koulutuksissa käyneenä suosittelisin kyllä noita yksityisiä, edellä mainittuja. Seuroissa koulutustaso on varsin kirjavaa ja valitettavasti huonoakin. Palveluskoiraporukoissa myös menetelmät on välillä sellaisia että itse en ainakaan sinne halua. Koiran voi kouluttaa muutenkin kuin kuristuspannasta repimällä.
- koiraturku
Tämmöinen uusi löytyi myös: www.taikamo.fi/koirakoulu/
Tarjolla oli esim. hajuerottelua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941