Koirakouluun TURUSSA

Suositteluja

Eka koira kyseessä eikä mitään kokemusta minne mennä koulutukseen. Lemmikkieläinliikkeestä otin "koirakoulu" -ja "leenan koirakorjaamo" (tms) lappuset muita ei ollut tarjolla. Onko tässä kaikki?

Suositelkaas nyt hyviä kouluttajia! Perusteluja olis myös mukava kuulla.

Kurssin hinta mielellään saisi olla alle 100,-

12

8883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka kuinka

      Esimerkiksi Johanna Tammiala (www.koirakoulu.net) järjestää paljon koulutuksia eri lajeista, arkitottelevaisuudesta, luoksetulosta jne, hinnat noin 80e per kurssi. Sitten on näitä koirayhdistyksiä joilla on koulutuksia kuten kääpiökoirat, Auran Nuuskut, Turun palveluskoiraharrastajat, turunmaan kennelyhdistys. Vähän helpompi ois auttaa jos kertoisit mitä lajia haluat harrastaa vai haluatko vaan ihan perusarkijuttuja. Googleta koirakoulutus Turku.

    • Tyytyväinen asiakas

      Itse olen käynyt Koirakondiksessa (löytyy ihan googlaamalla) ja olen ollut tosi tyytyväinen.
      Tosin nykyään kurssit järjestetään pääosin Paraisilla, käsittääkseni jotain kuitenkin myös Turun alueella.
      Aika hinnakaita kurssit on, mutta mielestäni hintansa väärti.
      Otetaan hyvin huomioon joka koiran "henk.koht" tarpeet ja ongelmat.
      Kävin myös Tammialalla kurssilla, mutta koin, etten saanut siitä läheskään niin paljon irti kuin Koirakondiksen kursseilta. Mielipide kysymys tietenkin tämäkin!

      • jelppiä

        Olen menossa koirakoulun (Johanna Tammiala) järjestämälle kurssille joka pidetään piikkiön ulkokentällä. Osaako joku kertoa missä tämä kenttä sijaitsee? Itse kun en tiedä piikkiöstä mitään:( Kiitos paljon jos joku viitsii vastata!:)


      • Dalian2009
        jelppiä kirjoitti:

        Olen menossa koirakoulun (Johanna Tammiala) järjestämälle kurssille joka pidetään piikkiön ulkokentällä. Osaako joku kertoa missä tämä kenttä sijaitsee? Itse kun en tiedä piikkiöstä mitään:( Kiitos paljon jos joku viitsii vastata!:)

        Ystävällisesti muistutan miltei ilmaisesta vaihtoehdoista; ihan joka suunnalla Suomea.

        Kennelliton sivuilta linkit-> Kennelpiirit-> tässä tapauksessa klikkaa kotimaan kartasta sitä "08" -alueen kohtaa. Muualla kuin Turussa asuvat-> koittakaa löytää kartasta oma asuinalueenne.

        08- alueen klikkaus aiheuttaa siirtymisen V-S Kennelpiirin sivuille. Siellä vasemmalla navigointipalkissa on kohta "jäsenyhdistykset". Sitä kun klikkaa hiirellä niin saa eteensä kattavan listan alueella toimivista koirayhdistyksistä, niistä monilla on jopa websivut.

        Näissä yhdistyksissä suurilta osin kokeneet kouluttajat tekevät vapaaehtoistyötä kouluttaen ihmisiä kouluttamaan koiraansa. Kustantaa vain vuotuisen jäsenmaksun.

        Ei ole tuomittavaa, että haluaa ja voi maksaa sisähallista ja yksityiskoulutuksesta. Kannattaa kuitenkin hieman tutkia eri kouluttajien omilla koirillaan saavuttamia tuloksia, mm. em SKL KoiraNet -palvelusta. Oma mielipiteeni on, että esimerkiksi parin koiran koulutus BH-kokeeseen, muutama ROP-sijoitus nlyistä ja ykköstulos tokon alokasluokassa eivät ole meriittejä, joiden perusteella esimerkiksi itse edes kehtaisin ottaa maksua antamistani neuvoista. Mutta otsikkoon viitaten, oma mielipiteeni.


      • miraaaah

        meillä ainakin hyviä kokemuksia leenan koirakorjaamosta. siellä oli todella mukava käydä.


      • kurssilainen
        miraaaah kirjoitti:

        meillä ainakin hyviä kokemuksia leenan koirakorjaamosta. siellä oli todella mukava käydä.

        kävin viiden kerran arkitottiskurssin ja jatkokurssin - järjästettiin kupittaalla ja hinta oli muistaakseni 35 tai 40e / kurssi.
        Ja olen tosi tyytyväinen, sain hyviä linkkejä ja kouluttajana oli palveluskoirapuolen kouluttaja - jolla opetustapana positiivinen koulutus. Tykkäsin todella ja opin paljon.
        Nyt ilmoittaudun samalle kurssittajalle matkalla BH-kokeisiin :) joskos keväällä koittaisi.


      • kurssin käynyt
        kurssilainen kirjoitti:

        kävin viiden kerran arkitottiskurssin ja jatkokurssin - järjästettiin kupittaalla ja hinta oli muistaakseni 35 tai 40e / kurssi.
        Ja olen tosi tyytyväinen, sain hyviä linkkejä ja kouluttajana oli palveluskoirapuolen kouluttaja - jolla opetustapana positiivinen koulutus. Tykkäsin todella ja opin paljon.
        Nyt ilmoittaudun samalle kurssittajalle matkalla BH-kokeisiin :) joskos keväällä koittaisi.

        www.turunkoirakoulu.fi
        -- hyvät ja laajat koulutukset, hyvät opettajat - sekä hinta kohdallaan.


    • efez

      Hei, kaipailisin Turussa koulutus/treeniseuraa (tottis, suojelu, ym lajit). Minulla on iso pitbull mix ja american pitbull tulossa ja harrastan koirien kanssa paljon. Olen koluttanut koiria, mutta kaipaisin lisäideaa ja apua uusien liikkeiden hiomiseen.

      Olhaa yhteydessä jos kiinnostaa! Myös lenkkiseuraa kaipaan ja voin hoitaa koiria. [email protected]

    • -

      En ole koirakoulu.net kursseilla olllut mutta paljon negatiivista olen kuullut. Kävin Tuijan koirakoululla nuorten toko kurssin ja olin erittäin tyytyväinen: http://tuijankoirakoulu.suntuubi.com/ Kouluttaja Tuija Sere on toko tuomari. Halli on lämmin mattopohjainen halli.

      Olen myös kuullut paljon hyvää koirakondiksen kursseista, kouluttajina toimivat koiranomit. http://kauppa.koirakondis.com/

    • Pipa78

      Itse yksityisissä ja seurojen koulutuksissa käyneenä suosittelisin kyllä noita yksityisiä, edellä mainittuja. Seuroissa koulutustaso on varsin kirjavaa ja valitettavasti huonoakin. Palveluskoiraporukoissa myös menetelmät on välillä sellaisia että itse en ainakaan sinne halua. Koiran voi kouluttaa muutenkin kuin kuristuspannasta repimällä.

    • koiraturku

      Tämmöinen uusi löytyi myös: www.taikamo.fi/koirakoulu/
      Tarjolla oli esim. hajuerottelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2258
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1547
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1545
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      27
      1178
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      24
      1114
    Aihe