Jälleen hinnoista

tahtoisi

tietää vähän tämän hetkisestä hintatasosta. esim mitä maksaa aamiainen kahvilassa, lounas ym. ruokailut. Sit vähän vaatteiden, kenkien ja muiden tuliaisten hintoja. siitä on pitkä aika kun viimeks olen käynyt ja en tiedä nyt yhtään paljon ottaisi rahaa 3pv reissulle mukaan.

3

577

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän

      siitä käyttääkö alennusmyyntejä hyväkseen vai ostaako uusinta uutta normaalihintaan. Kuvittelisin kenkien, asusteiden ja vaatteidenhintojen olevan pääpiirteittäin n.20-30% edullisemmat kuin Suomessa. Ravintolapalvelut vaihtelevat suuresti alueittain mutta kansankuppiloissa on jopa puolet edullisempaa kuin Suomessa.

    • -hamupipöke-

      Kahvila-aamiaisen saa 3-5 eurolla sivukaduilta, mutta esim. Astorian kahvilassa tai Gerbeaudilla aamiaiseen menee helposti 15-20 euroa.

      Myös vaatteiden ja kenkien hintahaitari on suurempi kuin ennen. Edullisia ostoksia voi tehdä esim. metroasemien tai sivukatujen pikkuliikkeissä. T-paitaindeksillä ilmaistuna: t-paidan voi saada 1-5 eurolla metroaseman kojusta tai kiinakeskuksesta. Tavarataloissa hinnat ovat suunnilleen samat kuin Suomessa, eli t-paidat maksavat n. 5-20 euroa. Unkarissa myydään myös monia kalliita merkkejä butiikeissa, joiden t-paidat maksavat n. 30-50 euroa. Budapestin keskusta on kalliimpi paikka shoppailla kuin esim. Tallinna, Varsova tai Riika.

      Vaikka vaatteet ja kengät eivät niin kovin halpoja ole, niin elintarvikkeet ovat kuitenkin edelleen n. 30 % edullisempia kuin Suomessa ja palvelut ovat jopa puolet halvempia. Kampaajien, hierojien ja kosmetologien lisäksi myös suutarit ja avaimentekijät ovat edullisia. Myös pukukoruja ja käsityötä saa aika edullisesti ja ne ovat kauniita.

      Kolmen päivän reissulle kannattaa nostaa 240 euroa, mistä 40 euroa kannattaa vaihtaa forinteiksi joko kotona tai viimeistään lentokentän matkalaukkuhallissa. Loput rahat voi vaihtaa tarpeen mukaan kaupungilla. Jos ei kaikki kulu niin loput voi viedä takaisin kotiin. Lisäksi mukaan maksukortti, jolla voi nostaa tarvittaessa lisää, jos innostuu shoppailemaan.

      • Raisio80

        Tultiin justiinsa Budapestista. Ale vaikutti hintoihin, mutta normi hinnat oli samaa tasoa kuin Suomessa. Kannattaa mennä pois keskustan merkkikaupoista ja ostoskeskuksista niin saattaa tehdä löytöjä. Bisse on halpaa ja syöminen kohtuu halpaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      953
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      805
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      756
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      114
      733
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      653
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      646
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      576
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      38
      549
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      488
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe