vm. 90 2,6 litrasen naperon kansipahvin vaihto, kansi koneistettu ja koeponnistettu ja nyt pitäis laittaa takaisin. Huolto-oppaassa kehotetaan vetämään lohkon kierteet ja kannen pultit tapilla ja pakalla ennen asennusta. Pultit näyttää kuitenkin pesua vaille siisteiltä ja kokeilin ja ne menevät ihan käsipelillä helposti pohjaan. Tappi ja pakka sen sijaan tuntuvat tiukoilta. Onko pelkkä puhdistus riittävä (öljyt ym. irtonainen pois) vai pitääkö tosiaan pyöräyttää kaikki jengat ja pultit läpi? Tuntuu vähän turhalta ruveta veivaamaan ja riski tietysti että irtoavaa purua joutuu koneeseen.
mites onko kokemusta
2
244
Vastaukset
- Musi-Kulkku
Johan tuohon itse vastasit; pakka ja kierretappi tuntuvat tiukoilta.
Eli kannattaa tietysti vetää kunnolliselle kierteelle.- olla kokemuksesta
eli mitä muut ovat tehneet ko. tilanteessa ja onko toiminut OK vai tullut ongelmia.
Oma käsitys jenkojen "koneistuksesta" on että se on tarpeen vain jos pultit eivät kierry ilman voimaa pohjaan. Tässähän kyse ei ollut siitä.
Jos molemmat (tappi ja pakka) on tiukkoja menemään reikään, niin hommassahan käy niin, että sekä reiästä että pultista lähtee tavaraa, onko siinä mitään mieltä jos kierre ei kerta kanita mistään vaan toimii helposti sormivoimin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018053- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763727
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358