Onko kenelläkään kokemuksia laminaattilattian asennuksesta kesämökin lattialle. Onko hankala ja kestääkö yhtä talvea edes?. Muovimatot ovat nykyisin poskettoman kalliita ja upean laminaattilattian saisi halvalla.
Laminaattilattia mökille?
Kokemuksia kaipaava?
6522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
taaksepäin noita ketjuja, tästä on ollut keskustelua ja toiset ovat pitäneet sitä tyylirikkona, mutta on myös positiivisia kokemuksia asiasta ja sehän on kunkin oma asia mitä laittaa mökkilattiaansa, ei se minusta hullumpi ratkaisu ole.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/3273295#comment-17078186
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8108208#comment-37670839
edes olla moinen mahdollista kun puhutaan kesämökeistä?
Vielä reilu 10 vuotta sitten mökit oli niitä paikkoja mihin roudattiin kaikki kotona tarpeeton tai käytetty tavara.
Toimii, kestää ja on hyvän näköinen, eli rohkeasti vaan laminaattia mökinlattiaan.
Laminaatti on helppo asentaa ja löytyy joitakin kuoseja, jotka sopivat hyvin mökkilattiaan, ei siis tyylirikko. Muovimatto olisi helppohoitoinen, mutta ihmettelen niiden hinnannousua ja valikoiman puutetta . Tyylirikko se on muovimattokin.
En heti sitä alkuunsa halunnut, halusin maalata hienoksi yksinkertaiosen lautalattian, mutta sekin jäi tekemättä. Nyt on lattialaudat alkaneet rakoilla ja kylmä hiipii sisälle Suomen alle 10C asteen kesäöissä. Pika-apu on tarpeen ja työvoimaa ja rahaa niukasti, sähkötkin puuttuvat.
Kokemuksella voin sanoa että hyvin kestää vaikka talvet kylmillään. Kaverilla on veneessä ollut jo kymmenen vuotta ja hyvin on kestänyt.
Laminaattiin on vain ennakkoluuloja.