Muutin juuri asuntoon, jossa on yksi adsl-liittymä makkarissa. Olohuoneessa on vanha puhelinliittymä ja haluaisin nyt saada asdl:n liittymän sinne. Kuka niitä asentaa, Sonera ei kuulema asenna ?
ADSL toiseen huoneeseen
Neuvos tarvittais
4534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattaisi mainita paikkakunta.
Rovaniemellä on eri asennusfirmoja kuin Hankoniemellä.
"Muutin juuri asuntoon, jossa on yksi adsl-liittymä makkarissa."
Millainen, tuleeko asuntoon ihan valmis Ethernet-liitäntä?
Sorry, puutteelliset tiedot.
Asunto Askolassa, Itä-uudellamaalla.
Asunnossa on siis ollut ja on edelleen 2 kpl vanhan ajan puhelinpistokkeita, yksi makkarissa ja yksi olohuoneessa. Makkarin pistokkeen yläpuolle on asennettu vastaavannäköinen mötikkä adsl-liittymää varten ja siihen laitan Telewell-modeemin. Haluaisin laittaa työpöydän olkkaan ja asennuttaa samanlaisen adsl-jutun sinne siellä jo olevaan puhelinpistokkeeseen mutta Sonera ei sellaista tee. Siksi kyselin.
on varmaan laitettu se toinen puhelinpistike ihan mukavuussyistä että
saadaan pidettyä puhelin samaan aikaan seinässä, ehkä siinä on
se kohinnansuodatin myös mukana, mutta sitäkin saa mallia joka pistetään
suoraan puhelinpistokkeen väliin.
Tökkää siinä olkkarissa se telewelli vaan suoraan siihen puhelinpistikkeeseen
niin se on siinä, siinä mitään asennuttamisia tarvita.
Kahta ADSL-modemia ei sitten saa samaan puhelinlinjaan kytkeä
yhtaikaa, ei toimi.
Yhteen puhelinliittymään saa ainoastaan yhden adsl-liittymän joten olohuoneessa joudut käyttämään samaa liittymää tai sitten hankkimaan puhelinyhtiöstä erillisen liittymän (langan) olohuoneeseen. Tämä ei kuitenkaan liene tarkoituksesi.
Olemassaolevan yhteyden voi jakaa langattomasti (wlan-tukiasema) tai PLC-sovittimilla (pistorasiaan kytkettävillä laitteilla, http://fi.wikipedia.org/wiki/Datasähkö).