Käärme terassilla!

Apua__!

Musta, noin 40 cm pitkä käärme luikerteli terassilla, meni ehkä nurmikolle tai terassin alle (en jäänyt katsomaan!!)!
Miten saisi käärmeen karkoitettua pihapiiristä?? Mikä käärme mahtaisi olla kyseessä? Piha on suurimmaksi osaksi lyhyttä nurmea, lähistöllä kuivaa metsää ja kalliota.

4

2309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skaka

      Lähes varmasti oli kyykäärme.

      Käärmeitä on vaikea karkoittaa pihalta jos lähellä kuivaa metsää ja kalliota. Kyy on rauhoitettu eli sitä ei saa periaatteessa tappaa.

      • ikävä vieras

        kyy oleilee pienellä alueella, siitä jostakin lähistöltä se löytyy, todennäkoisesti muitakin.


      • maalta toinenkin
        ikävä vieras kirjoitti:

        kyy oleilee pienellä alueella, siitä jostakin lähistöltä se löytyy, todennäkoisesti muitakin.

        www.ympäristo.fi palvelusta löytyy tietoa helpstikin, myös tuosta kuinka pitää poissa tai mikä taho saattaisi auttaa asiassa.

        http://www.environment.fi/default.asp?contentid=30299&lan=fi


      • lapsellisia ohjeita
        maalta toinenkin kirjoitti:

        www.ympäristo.fi palvelusta löytyy tietoa helpstikin, myös tuosta kuinka pitää poissa tai mikä taho saattaisi auttaa asiassa.

        http://www.environment.fi/default.asp?contentid=30299&lan=fi

        Kyy tottuu pihapiirissä meteliin ja tömistelyihin, eikä niistä piittaa. Hakkasin halkoja pihassa raskaalla kirveellä, oikein kunnon mäiskettä, niin eikös siinä 6-7 metrin päässä ärhentele kyykäärme.
        Eikä nurmen lyhyenä pitäminen auta mitään, kyy tykkää aurinkoisesta lekottelupaikasta ja jos ympärillä peitteistä metsää, silloin se käärme viihtyy nurstsilla.

        Kaksi vaihtoehtoa, vie se syvälle korpeen, tai tapa. Jos haluat viedä elävänä pois, varaa lähistölle valmiiksi tiheäsilmäinen perhoshaavi, tai vastaava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      167
      2673
    2. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      6
      1827
    3. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      273
      1545
    4. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      31
      1386
    5. Sen uskon että et

      Sä oikeasti kovin helpolla muihin rakastu ja ehkä se on molemminpuolista
      Ikävä
      62
      1124
    6. Mies nähdäänkö?

      Missä voitais tavata? En jaksa enää odottaa.🙄🌞🤎
      Ikävä
      70
      1102
    7. Yrittäjien ahdinko

      Onko seuraava paikallinen yritys kaatumassa? Ensimmäinen protesti ja merkittäviä maksuviiveitä. Terveet firmat ei protes
      Oulainen
      17
      1082
    8. Suomen hyvä alkaa rakentaa rauhaa Venäjän kanssa

      Vai oletko toista mieltä?
      Maailman menoa
      324
      1005
    9. Huvittaa tää

      Välillä mä olen aivan varma, et säkin mies oot muhun ihastunut. Välillä mä mietin, et mitäköhän mä oikein kuvittelin. 😅
      Ikävä
      41
      857
    10. Kela kelaa toimeentulotukia takaisin

      Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii
      Maailman menoa
      79
      831
    Aihe