vene + peräkärry

mahtaako ketään valmistaa peräkärryä jonka kuomuna olisi pieni jollan tyyppinen vene...
vai pitääkö ite alkaa suunnittelemaan, ja tekmään ?

6

914

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akdkdk

      Peräkärryn kuomut tehdään mahdollisimman kevyiksi joka tarkoittaa että ne ovat rakenteeltaa melkoisia vimpuloita. Jos vertaa tukevuutta vaikka optimistijollaan, ero on valtava.

      Joten en jaksa uskoa että olisi mitään järkeä peräkärryn kuomusta niin vahvaa ja vankaa ja muodoiltaa venekäyttöön sopivaa, että se olisi valmistajalle taloudellisesti kannattavaa ts. kukaan ei niitä ostaisi. Ja muista että "kuomuveneelle" pitäisi hakea myös CE-hyväksyntä venekäyttöön.

      • 1900-luvulla

        oli jossain mainos ko. laitteesta. Olisiko ollut peräti kotimainen, mutta tuskin oli myyntimenestys.


    • hieno keksintö

      Tiedän missä tällainen kuomuvene on. Hieno keksintö. Keltaisesta muovisesta olemukseltaan voisi päätellä olevan 70-80 luvun tuotoksia

      • 5 vuoden piuha

        Oletko mahdollisesti hämäläinen?


      • Mitä sitten?
        5 vuoden piuha kirjoitti:

        Oletko mahdollisesti hämäläinen?

        Oletko mahdollisesti homo?


    • j.v

      Näin mukavasti *pojat* keskustelivat uudesta innovatiivisesta asiata, jossa tuotteen valmistusta jopa jutun avaaja oli jo suunnitellut??
      HIENO AJATUS TÄÄ!.., JONKILAINEN 'SOVITUSLAITA' KAI AINAKIN PITÄISI TEHDÄ, JOTTA VENE OLISI PAREMMAN MALLINEN. (molempien eli veneen ja kärryn pitäisi mukautua toisiinsa ja ko. 'sovituspala' laitana saattaisi auttaa asian kehittelyssä?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      111
      1077
    2. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      45
      1035
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      945
    4. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      66
      937
    5. 56
      848
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      837
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      131
      754
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      277
      722
    9. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      586
    10. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      562
    Aihe