vene + peräkärry

mahtaako ketään valmistaa peräkärryä jonka kuomuna olisi pieni jollan tyyppinen vene...
vai pitääkö ite alkaa suunnittelemaan, ja tekmään ?

6

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akdkdk

      Peräkärryn kuomut tehdään mahdollisimman kevyiksi joka tarkoittaa että ne ovat rakenteeltaa melkoisia vimpuloita. Jos vertaa tukevuutta vaikka optimistijollaan, ero on valtava.

      Joten en jaksa uskoa että olisi mitään järkeä peräkärryn kuomusta niin vahvaa ja vankaa ja muodoiltaa venekäyttöön sopivaa, että se olisi valmistajalle taloudellisesti kannattavaa ts. kukaan ei niitä ostaisi. Ja muista että "kuomuveneelle" pitäisi hakea myös CE-hyväksyntä venekäyttöön.

      • 1900-luvulla

        oli jossain mainos ko. laitteesta. Olisiko ollut peräti kotimainen, mutta tuskin oli myyntimenestys.


    • hieno keksintö

      Tiedän missä tällainen kuomuvene on. Hieno keksintö. Keltaisesta muovisesta olemukseltaan voisi päätellä olevan 70-80 luvun tuotoksia

      • 5 vuoden piuha

        Oletko mahdollisesti hämäläinen?


      • Mitä sitten?
        5 vuoden piuha kirjoitti:

        Oletko mahdollisesti hämäläinen?

        Oletko mahdollisesti homo?


    • j.v

      Näin mukavasti *pojat* keskustelivat uudesta innovatiivisesta asiata, jossa tuotteen valmistusta jopa jutun avaaja oli jo suunnitellut??
      HIENO AJATUS TÄÄ!.., JONKILAINEN 'SOVITUSLAITA' KAI AINAKIN PITÄISI TEHDÄ, JOTTA VENE OLISI PAREMMAN MALLINEN. (molempien eli veneen ja kärryn pitäisi mukautua toisiinsa ja ko. 'sovituspala' laitana saattaisi auttaa asian kehittelyssä?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      188
      11688
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8174
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6126
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5066
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      38
      4842
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      46
      4442
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      110
      4337
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      116
      3799
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3300
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1811
    Aihe