Miten pikkuvilkut toimimaan?

neuvoa

Miten saan intruderiin 5w pikkuvilkut toimimaan?
Toinen puoli palaa pelkästään ja toinen ei ollenkaan. Onko väärä wattiarvo lampuissa vai relevika? Lamput eivät ole ledejä vaan polttimolla.

Tietääkö joku...

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wattimäärällä

      ei anakaan ole asian kanssa mitään tekemistä, rele ei napsaa jostain syystä, vika voi olla esim maadoituksessa.

    • Perusasioista

      Kattelehan ensin minkälaisille polttimoille sun alkuperäinen vilkunrele on mitoitettu.Jos alkuperäinen rele on mitoitettu kahdelle 21w polttimolle merkkipolttimolle en pidä ihmeenäkään jos vilkut eivät toimi normaalisti,etenkään jos rele ei ole elektroninen.Eihän noin yksinkertaisessa asiassa kuin vilkkujen toiminnan korjaamisessa ole kovinkaan paljon vikamahdollisuuksia.Käyt läpi järjestelmän poissulkien aina yhden vikakohdan kerrallaan ja sieltä se vika löytyy helposti.Käyt läpi samalla periaatteella kuin purkaisit auton sähköjärjestelmää vikaa etsiessä,mutta tämä on tietenkin huomattavasti helpommini korjattava systeemi.

    • Nimenomaan

      Ei taatusti vilku 5W polttimot 21W releellä? Palaa koko ajan . Tilanne on sama, kun etu- tai taka sammuu. Mekaanisen releen rakenne on nääs tällainen... Bi-metalliliuskojen päässä on kytkentäkärki. liuskan ympärille on kierretty vastuslanka, -jonka läpi lamppujen virta kulkee. Pienempi teho ei riitä lämmittämään vastuslankaa, jotta bi-metalli taipuisi ja naksauttaisi kärjen auki. Tilanne voidaan toki korjata pohjakuormalla (vastus).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe