Olen masentunut omasta elämäntilanteestani niin pahasti että jonain päivänä teen sen ja lähden pois täältä koska kenellekkään ei anneta uutta tilaisuutta elämässään ja parempi jättää koko kroppa minkä olen itse pilannut lapsen kautta ja oma olemus mikä on mennyt pillalle tutustuessa vääränlaisiin ihmisiin =( Parempi vain itselle kuin jatkuva syiden hakeminen miksi jatkaa "paskaa" elämää.
elämänsä kadottanut
3
504
Vastaukset
- sympatiaa tunteva äiti
Joskus elämä tuntuu vaikealta tai sitäkin vaikeammalta, masentavalta ja ahdistavalta. Niin voi tapahtua meille jokaiselle joskus, niin myös minulle.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että vaikka vaikeuden tuntuvat ylitsepääsemättömältä, ajattele sitä lastasi, jonka mielestä olet maailman tärkein ihminen, maailman paras äiti. Olisitko sinä halunut menettää äidin kun äiti on väsähtätänyt vai olisitko sanonut äidille että mene lääkäriin. Niin kuin minun kolme vuotiaana sanoin minulle aikoinaan.
Ota yhteyttä lääkäriin. Kaikenlaista apua on tarjolla sinulle ja lapsellesi. - Apua pian
Älä tee mitään itselle! Pidä itsestä huolta. Sinä olet arvokas ihminen.
Mutta se minua huolestuttaa että tunnut syyttävän tilanteesta lastasi. Onko lapsi syyllinen sinun tilanteeseen? Tai olitko se sinä joka halusit lapsen jakamaan elämääsi?
Lapsi on ilo ja ihana asia. Lapsella on oikeus rakkauteen ja jos lapsi ei saa rakkautta niin hän kärsii.
Sinun tehtävä on hakea pian sinulle apua niin että löydät ulospääsyn vaikeasta tilanteesta ja apua saat perheneuvolasta, mielenterveystoimistosta, terveyskeskuksestakin sinua voidaan ohjata eteenpäin.
Älä pilaa lapsen tai sinun elämää! Elämä on liian arvokas pilattavaksi, siksi kannattaa hakea apua.
Voimia tilanteessasi!- äiti 40
Kyllä se lapsi on erittin hyvä syy jatkaa elämää, Siitäkin huolimatta että ei ne todellakaan ole aina ilon tuojia. Itselläni 15-vuotia tyttö ja pahimmassa mahdollisessa murkkuiässä ja tunne on todella että minulla ei tällähetkellä ole minkäänlaista omaa elämää. Aamuisin kun herään, tunne on samantien että en jaksa ja mitähän tänään on taaas odotettavissa.. vetäydyn kokoajan omiinoloihin .j.n.e mutta se on vain pakko yrittää jaksaa ja tiedän että muutamanvuodenpäästä saan takaisin taas omanelmän... tunnelin päässä valoa odottava..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802085
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641836Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461786- 1231503
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1691325Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia571287Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen621084- 71981
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P27952- 15929