Siskoni lapsi

Sisko...

on jonkin verran keskonen, kuukausi suunnilleen etuajassa.. oli syntyessään 2,2 .-kiloinen. Ei ei nyt mikään rääpäle, vaikkakin pieni.

Nyt poika on 1v. ja 4kk eikä vielä kävele, konttaa kyllä, nousee pystyyn. Ei sano sanaakaan.

Liittyykö tämä keskosuuteen mahdollisesti vain onko vain hitaasti kehittyvä? Pitäisikö mielestänne kävelemättömyydestä ja puhumattomuudesta olla jotenkin huolissaan.

Ehkä ihmettelette, etten puhu suoraan siskolleni, mutta asia on selvästi todella arka ja jos vähänkin viittaan aiheeseen niin koen loukkaavani.

Omat lapseni ovat puhuneet jotain n. 1-vuotiaina ja kävelleet tuetta 9-10 -kuisina. Ehkä vertaan liikaa heihin?

5

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elisabet79

      Molemmat tyttöni ovat ottaneet ensiaskeleensa 1v4kk iässä, eivät kontanneet ollenkaan, joko ryömi tai meni istualtaan eteenpäin... Aivan normaaleja ovat, vanhempi jo 9v. Ja kymppejä tulee koulussa, joten liikkuminen vissiin aika yksilöllistä:) Ja tuskin vielä ihan kannattaa huolestua jos ei puhetta tule, olen kuullut että sekin aika yksilöllistä...

    • Piskuisen äiti

      Moi!

      Mulla myös samanlaisen tarinan omaava lapsi.. kuukausi ennenaikaisena syntyi ja pieni syntymäpainoltaan, lahes sama kuin siskosi lapsi.

      Myös minua on mietityttänyt kehitysasiat, neuvolasta en saa oikein vastauksia ja sydän on itselläni syrjällään, että kuinka tässä käy..
      Kaikki sanoivat silloin kun piskuinen syntyi, että ekana vuotena ne kirivät toiset "normi"vaavit kiinni.. mutta kun piskuinen on edelleen painokäyrällä noin miinus 15, etenee ryömien, sanoo ehkä sanan "äiti"(jos haluan sen niin tulkita), oppi viikko sitten nousemaan itse istumaan ja nyt ottaa tukea pinnasängyn pinnoista ja nousee seisomaan. Ikää piskuisella on vuosi ja 1kk.

      • kolmesta lapsesta

        Eli, ensimmäinen lapsi kääntyi ensimmäisen kerran sairaalassa vajaan viikon ikäisenä kyljen kautta ympäri, kai aikalailla vahingossa. Hän lähti liikkumaan nopeasti, ja juoksi noin kymmenkuisena paikasta toiseen, ja kolhuja tuli. Itsesuojeluvaisto ei tuntunut olevan lainkaan kehittyvä piirre. Samaan aikaan myös kielen kehitys oli nopeaa. Sanojen ja puheen määrää ihmettelivät neuvolassakin, eivät uskoneet ennen kuin näkivät. Vihdoin viisivuotiaana tehtiin adhd-diagnoosi, ja on vaikeuksien vuoksi ollut pienluokassa koulussa, ja jo eskarin kävi ns. erityisryhmässä. Fiksu kuin mikä, mutta keskittymiskyky on olematon, joka johtaa vaikeuksiin monilla elämänalueilla. Oli ns. reilusti yliaikainen syntyessään.

        Toinen lapsi myös reilusti yliaikainen, ja kärsi vaikeasta hapenpuutteesta (pisteet 1/1/6). Monenlaisia ongelmia oli alkuun, ja vieläkin on motoriikassa puutteita, ´mm. tasapainossa ja liikkeiden koordinaatiossa. Nielemisvaikeuksia on ja puhe epäselvää. Nämä kaikki olivat jo vauvaiässä näkyvissä mm. jäykkyytenä. Mutta kävelemään hän lähti noin 1 v 2kk:n iässä, ja oppii kaiken, mitä on päättänyt oppia. Ei mitään alyllisen puolen ongelmaa.

        Kolmas sitten sektioitiin jo rv 37. Ihan suunnitellusti, jotta ei käy kuin toisessa raskaudessa. Lapsi oli aina onnellinen ja tyytyväinen, jonka vuoksi mm. epäilivät hänen olevan kuuro. Ei ollut eikä ole. Oli jatkuvassa syynissä ja seurannassa, koska oli ns. laiskanlainen lapsi. noin yhdeksän kuukauden iässä hän pikku hiljaa alkoi liikkumaan, ensin pyörien, ja sitten laiskanlaisesti ryömimään ja konttailemaan. Jaloilleen nousi varmaankin eka kertoja noin 1 vuoden ja 3 kk:n iässä. Ja siitä pikku hiljaa kävelemään. Oli järkevä liikkeissään, ja harkitsi tarkkaan riskejä, eikä tarvinnut juuri muksahtelujen vuoksi puhallella. Tänä päivänä, kun hän on vajaan neljän, niin on kaikkiaan todella loistavasti kehittynytmenee kuin orava paikasta toiseen, pyöräilee kuin vanha tekijä jo toista kesää jne. Eli keskimääräistä paremmat ovat motoriset valmiudet. Samoin muutoinkin, puhuu selkeästi ja paljon, ja on erittäin laaja sanavarasto. Myöskin keskittymiskyky on loistava.

        Lääkäri ja neuvolan terkka olivat huolissaan hitaasta kehityksestä, itse en, koska jotenkin vaistosin kaiken olevan kunnossa. Ja olin ihan oikeassa. Lapsi vaan sattui olemaan temperamentiltaan sellainen rauhallisempi ja laiskempi tapaus.

        Eli teille molemmille. Jos ei ole mitään erityistä syytä huoleen, niin antakaa lastenne kehittyä rauhassa. Taidot voivat tulla sitten hyvin nopeasti, ja on paljon lapsia, jotka lähtevät kävelemään vasta lähes puolitoistavuotiaana. On eroja myös siinä, onko ollut ns. kävelytuoleissa ja hyppykiikuissa, mutta niillä ei ole merkitystä. Päinvastoin on parempi lapselle, että hän harjoittelee kaikki vaiheet kunnolla, ettei tarvitse sitten kouluiässä terapeutilla harjoitella konttaamista.


      • kuin neuvola,

        eli jos jokin asia painaa ja mietityttää niin aikaa varaamaan pediatrille. Miksi miettiä asioita, miksi ei ottaisi selvää.
        Pediatri sitten ohjaa esim. lasten neurologille jos on aihetta.

        Pediatreja löytyy jokaiselta yksityiseltä lääkäriasemalta.

        Neuvola nyt on mikä on, punnituspaikka....


    • sillä

      jos ei muksu kävele kun 1v7kk, voi pyytää lähetettä fysioterapiaan. n. 1kk voidaan antaa anteeksi kehityksessä siskosi lapsen tapauksessa. Ja kunhan 2-v sanoo edes jonkusen sanan niin hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      119
      3874
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3341
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      33
      2647
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      203
      2597
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      27
      2499
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      44
      1875
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1501
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1452
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1435
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      73
      1203
    Aihe