Helsinkin hertoniemessä sahaajankatulla on yks rakennus ja remonttifirma joka koko ajan hake työläisiä palveluksen. Lupaa kaikki ja hyvät palkat kun sitten viikon ja kaksi ovat ollet työssä niin hän antaa potkut ihan mielenjohtesta ja taas uudet miehet sisään työhön. Kuukaudesa lähtee kymmenen tai viisitoista miestä pois. Viisi lähtee ja kymmenen saa potkut. Kaikki tekee tosi pitkää päivää noin 12-14 tuntia. Siten kun menee Viroon kotona käymän niin saa potkut kun tulee takaisin eikä hän perusta sitä mitenkään. Sanoo vain että nyt sinä ja sinä saate lähteä pois. Myös Suomalaisia hän kohtelee näin. Eikö Suomesa ole mitään lakia jota voisi käyttää näissä tapauksissa jossa johtaja on ihan tuhma. Älkä menkö tähän firmaan työhön vaika hän lupaisi mitä vain. Hän ei pidä mitään lupausta. Huutaa ja haukku jos olet niin väsynyt että et jaksa tulla vikonloppuna työhön. Minä varoitan kaikia tästä firmasta. Pomo kohtelee kaikia kuin eläintä.
Varoka tätä firmaa
Viron poika
51375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on kysymys. Olen kuullut just samaa. Viidakkorumpu toimii.
rakennuttamispalvelu Ismo Vainiota niin allekirjoitan kaiken mitä sanoit. Kuulosti sen verran tutulta, ja olin aika varma, että tarkoitit juuri tätä ko, yritystä. Onhan siellä toki muitakin saman alan firmoja. Olin itse siellä kaksi viikkoa "puuseppänä" ja sanoin tänään itseni irti. Joillakin on aika kummallinen käsitys puusepästä. Töitä täytyisi tehdä suurinpiirtein saksilla ja paistinpannulla ja polvien päällä ilman minkäänlaista työnjohtoa. Kukaan ei tiedä mistään mitään ja kun kysyy, niin suututaan niin hitosti. Tämä työnantaja ainakin kuvittelee, että puuseppä on jonkinlainen taikuri joka tekee mitä vain ja vaikka missä olosuhteissa. Nyt on hyvä olo kun ei tarvitse mennä tuohon rotankoloon enää. Sain heti uuden työpaikan ja mieli on todella huojentunut. Minäkin suosittelen olemaan varovainen tämän firman kanssa.
puhelimitse töitä kyseiseltä mulkerolta ja mitä sain .no kun tarkemmin aloin mestoista kysellä kuului luurista vain kiroilua ja morjens. no parempi niin eipä menny omaa aikaa hukkaan.mutta silti kaikkia pellejä sitä nyky suomessa leikkii
työnantajaa.
joo moon kuullu samaa läppää, oon kuullu myös et pomo o mulkero nii porukka lähtee kävelemää omastaki tahosta.
tollasesta kusipääfirmasta lätkimään. Äijä ku on luulosairas hullu.