Minulla on kolme poikarottaa, kaikki noin vuoden ikäsiä. Ovat aina olleet kovin arkoja, vaikka olen yrittänyt totuttaa niitä minuun. Ostaessa vaikuttivat ok, joskin hieman aroilta, mutta ajattelin sen menevän ohi ajan kanssa. Nyt ovat alkaneet tapella aivan kamalasti. Öisin kuuluu ns. "kiljuntaa".Myös hampaitten kalisuttelua esiintyy. Yksi pojista on aivan rauhallinen, kaksi muuta tappelevat niin paljon että havaitsin toisen jalasta haavan. Karvat ovat myöskin usein pystyssä näillä kahdella. Eräskin päivä olin laittamassa rottia takaisin häkkiin, kun olivat olleet vapaana, niin toinen puri erittäin syvän haavan sormeeni. Veri roiskui, nyt on arvet. Olen ennenkin kysellyt eri paikoista, että mitä teen, ovatkohan luonnevikaisia, sain vastaukseksi että pitää käsitellä enemmän. Eipä näytä herkkupalat, sormien haisteltavaski antaminen..ym. auttavan. Vapaana ollessaan järsivät huonekaluja, kenkiä, verhoja. Ostin pojat eläinkaupasta. Eivät kuulemma ole ruotsista tuotuja. Alkaa pikkuhiljaa menemään hermo!
Rotta puree ja kiljuu
Nancey
5386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valitettavasti eläinkaupan rotat (ja muutkin eläimet) ovat usein arkoja, koska niitä ei ole käsitelty pienestä asti :/ Nuo kaksi rottaa kuulostavat tappelevan niin pahasti, että ne kannattaisi erottaa eri häkkeihin. Mutta haluatko/oletko valmis ottamaan yhden rotan lisää, erotetulle kaveriksi? Jotkut ihmiset laittavat nuin pahasti purevan rotan kerrasta piikille ihan suosiolla. Sinun täytyy nyt miettiä, mikä olisi sinusta paras ratkaisu. Itse näen asian näin: erotatko rotat ja jatkat niiden totuttamista sinuun vai laitatko rottamuksen untenmaille ja otat kasvattajalta kiltempiä rottia..?
Hei!
Uskon myös, että eri häkkeihin pureva rotta ja uus rotta sen seuraksi. Mutta siis, uskon että rottasi vielä lopettavat puremisen ym,kunhan vain oleilet vähintään 3 tuntia päivässä niiden kanssa.
VINKKEJÄ.
Anna rottien tutustua sinuun rauhassa, kutittele niitä vaikka vatsasta.
Silittele kaulan alta ja puhu hellästi (älä ikinä karju rotalle)
Syötä makupalojja (jotain lihaa vaikka )
Yritä saamaan rottasi tekemään temppuja, kun syötät makupalaa.
Zemppiä, kyllä se siitä.
>Itselläni oli 4 poika rottaa joista 3 rottaa ovat rauhallisia eikä koskaan ole purrut, toisinkun tämä neljäs rotta. Siskoni otti sen, kun hän ajatteli että jos se on yksin ja hän keksi rotalle kaikkea aktiviteettiä, niin se ei enään purisi. toisin kävi. Puri edelleenkin, ja nyt vein sen rotan käärmeen ruuaksi.
Mulla ei kertakaikkiaan ois sydäntä antaa rottaani ruuaksi! (Mul o kyl gerboja,. eikä ooo koskaan ollut rottaa)... Puriko se sua vai muita rottia?
Rotta puri kaikkia ketkä menivät häkin lähelle, jos ruokakupin otti ni se hyökkäs puremaan... Itse olen eläinrakas, mutta tuommoista purevaa rottaa minä en pidä!