Kun kristitty kertoo olevansa matkalla taivaaseen, hän havaitsee kysyviä katseita. Aivan kuin muutamat ympärillä olevat, (vaikka ovat uskoa tunnustavia) ihmettelisivät, että mistä SINÄ sen tiedät!?
Niin... kerrataanpa jälleen kerran tuo, mistä Jumalan oma tietää olevansa Jumalan oma ja perillinen yhdessä Kristuksen kanssa?
Niin... kerrataanpa jälleen kerran tuo, mistä Jumalan oma tietää olevansa Jumalan oma ja perillinen yhdessä Kristuksen kanssa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Että kun kerran on Jumalan lapsi niin on myös perillinen , Jeesuksen kanssa
perillinen , eli kaikki lapset ovat perillisiä ja kun olemme Jumalan lapsia olemme
Jeesuksen kanssa ,kanssa perilliset , tietenkin siten kun on sanottu .
Jos sinä uskot Jeesuksen Jumalan Pojaksi sinä pelastut , USKOLLA
sinun pitää se omistaa. Tieto ei ole mitään vaan Usko on kaikki.
Että joku vie perille , kun toivo loppuu ja Usko loppuu niin
se on rakkaus joka vie perille .
Ihmisen rakkaus ei vie häntä mihinkään muualle kuin alttarille ja kultasepälle ostamaan sormuksia. Taivaaseen se ei häntä vie. Ihmisen rakkaus kun ei ole edes puhdasta. Mutta Jumalan rakkaus toimii taivaassakin.
En missään nimessä kirjoittanut maallisesta rakkaudesta , otahan uusiks
15. Sillä ette ole saaneet orjuuden henkeä, että teidän vielä pitäis pelkäämän, mutta te olette saaneet valittuin lasten hengen, jossa me huudamme: Abba, rakas Isä.
16. Se Henki todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapset.
17. Jos me olemme lapset, niin me olemme myös perilliset, nimittäin Jumalan perilliset ja Kristuksen kanssaperilliset
kuin tuollainen omahyväinen tietämys!
Hyvä kun palasit tähän tärkeään kysymykseen... Sanoisin, tietäminen on tässä tapauksessa aivan turhaa! Ei meidän mitään tarvitse tietää - vaan USKOA! Uskolla me autuaaksi tulemme. Herramme Jeesus Kristus on uskomme alkaja ja päättäjä - ja muuta ei tarvita!
Tiedätkös sitten edes mihin uskoa?
Herraan Jeeesukseen , Jumalan ainoaan Poikaan ,
Jeesukseen uskoo saatanakin.
Väkevä ja voimallinen . Hän on Herra , voiton sankari."
Kristus on kuitenkin väkevä , joskin salaisella tavalla . Hän on voimallinen sodassa, etenkin kärsimyksessään ja kaikkien omiensa kärsimyksessä . Onhan
Hän omalla väkevyydellään ja voimallaan voittanut ja vieläkin voittaa maailman
ja perkeleen /saatanan , niin kuin Johannes sanoo: "Tämä on se voitto , tämä on maailman voittanut: meidän uskomme:"
Jälleen kerran sama henkilö siis terrorisoi. Homofantasiat oivat jälleen trkeämpiä täällä kun Jumalan sana. Luonnollinen siveys ei kestä että syntiä nuhdellaan. Ylpeydestä syntyy siveälle ihmiselle myötähäpeä, ja parannusta saarnaava on vaiennettava.
Vastaus avauksessa esittämääni kysymykseeni on seuraava:
Jokainen Jumalan lapsi joka syntyy uudesti JUMALAN SIEMENESTA, saa ISÄLTÄ Pojan ja Pyhän Hengn kautta todistuksen henkeensä. Tämä Henki tunnetaan siitä että hänestä osalliseksi tulleila on Jumala rakkaanan isänä taivaassa.
Mielipiteesi erilaisista uskontoon, seksuaalisuuteen yms. liittyvistä asioista ei kiinnosta minua ollenkaan. Ainoa mistä olen moittinut sinua on tapa jolla kohtelet muita keskustelijoita. Toivottavasti alkaa mennä perille se että niilläkin, jotka edustavat missä tahansa asiassa eri kantaa sinä, on oikeus mielipiteeseensä ja oikeus lausua se täällä. Häiritsemättä. Tapasi kohdella eri tavalla ajattelevia on ollut lajissaan pahinta mitä olen tällä palstalla nähnyt.
Toivottavasti pystyt itse ottamaan nuhteen siveydellä vastaan kun olet niin innokas nuhtelemaan toisia. Huomannet myös että olen tehtäväni vuoksi eräänlainen esivallan edustaja jota sinä varmaan kristittynä mielihyvin tottelet.