Päivää vaan kaikille. Oletteko huomannu ihmiset rakkaat että miten hienon ilman Jumala on meille taas tänään suonut :)
Raparperi-mansikkapiirakkaa äsken leivoin ja koko tupa tuoksuu hyvälle...*namii*
Mansikat on ihan omasta maasta.
Nyt saatiin jo perunatkin omastamaasta tänään. ..ja herneitä on tullu valtavasti. On meille eka kerta kun päästiin laittamaan omaan maahan perunaa ym, ja kyllähän se näköjään alottelijoiltakin onnistui.
Pojan lapsia tässä ootellaan yökylään, onkin ollut jo tosi kova ikävä niitä :))
Mitäs teidän itsekunkin päivään kuuluu ja noin??
Olis kiva välillä lukea täällä ihan normi keskustelua päivän tapahtumista ja kaikesta elämään kuuluvasta :))
Raparperi-mansikkapiirakkaa äsken leivoin ja koko tupa tuoksuu hyvälle...*namii*
Mansikat on ihan omasta maasta.
Nyt saatiin jo perunatkin omastamaasta tänään. ..ja herneitä on tullu valtavasti. On meille eka kerta kun päästiin laittamaan omaan maahan perunaa ym, ja kyllähän se näköjään alottelijoiltakin onnistui.
Pojan lapsia tässä ootellaan yökylään, onkin ollut jo tosi kova ikävä niitä :))
Mitäs teidän itsekunkin päivään kuuluu ja noin??
Olis kiva välillä lukea täällä ihan normi keskustelua päivän tapahtumista ja kaikesta elämään kuuluvasta :))
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä JUMALA järjestääkin Teille hyvät ilmat,,,,,ihan katteeks käy,,,,lol
Kyllähän se Jumala ihan meille KAIKILLE on suonut tämän kauniin ilman taas tänään :) Väillä paistaa ja älillä sataa...niinhän sen pitää mennäkin :)
Joten ei tartte olla ollenkaan kateellinen, koska...Hän antaa aurinkonsa paistaa niin hyville kuin pahoillekin....vaan en usko että sä mikään paha olet kuitenkaan, en sillä "sanonut" :)
Mukavaa viikonloppua sinulle ja nauti sinäkin näistä kauniista ilmoista :)
kaupunkilaisena ku en tuota muista, että panin kesäkuussa maahan., niin onko tultava kuivaksi varret/ ja nuppuja (vireitä hedelmiä) siihen ensin, ennen kuin nostaa maasta, ennen pakkasia????
Kannattaa laittaa ituset alaspäin sinne maahan, niin ei tarvi kaivaa niitä perunoita..
Nyt en ole ihan varma....mutta joskus touko-kesäkuun taitteessa varmaan ne perunat maahan laitettiin ja nyt kun kukkiivat niin oisko pariviikkoo kukinnasta kun nyt nostellaan noita pottusia. Joo, varhaisperunoita ja nyt äsken justiiin syötiin ekat omat perunat ja täytyy sanoa että kylläpä maistui hyvälle :))
mitens töissä menee?
Nyt en ole töissä vaan ansaitulla kesälomalla. Vielä ensiviikko lomaa ja sitten taas paluu arkeen :)
Onneksi on ollu kivoja ilmoja nyt.
Hei Mimosa
Varmasti tuoksuu niin hyvälle, että naapuritkin jollain pikku syyllä äkkiä tulee soittamaan ovikelloa. Tiedätkö Mimosa, uskomatonta, mutta täällä Sveitsissä ei juuri saa tuoreita herneitä. Jos on onnea, niin kerran kesässä löytää 1-2 viikon aikana joitakin. Täällä nämä purkki tehtailijat varaavat koko Sveitsin hernesadon itsellensä. Muistan kuitenkin kun poikani kanssa, kun hän oli pienempi, niitä palkoja kuorittiin auringonpaisteessa parvekkeella ja sitten kun löysi niitä pikkuruisia, niin heti suuhun. Voi, elämä on niin täynnä nami namia.
Täällä sanotaan, että ihmisellä on vihreä peukalo, mikä Sinulla varmasti on kun peruna sato heti onnistui.
Sydänmestäni Sinulle terveisä ja hyvää perunan nostoa
No täytyy kyllä todeta että on parhaita nuo pienet herneet, ne on niin makosia että :) Tossa niitä minäkin aina kuistilla availen ja syön :) Tänään kun tulee pojan lapset kyläilemään niin ensimmäisen kerran hekin saavat omasta (mummin) pellosta syödä herneitä :) Vanhin noista pikkusista 5v, onkin aina kuin pehtoori kun tulee tänne mummin ja vaarin tykö. Kiertelee kasvimaata ja tonttia ja kattoo kuin kaikki on kasvanu ja ollaanko muistettu kastella HÄNEN maitaan :))) Toissapäivänä kun puhuin tuon 5v pikkumiehen kanssa puhelimessa niin hän totesi että pitäis mustikkapelto istuttaa nyt johonkin heidän pihalle, että olis sitten omia mustikoita heillä. Täällä meillä kun kasvaa pikkusen mustikoita yhden koivun juurella niin pikkupojan mielestä se on hänen mustikkamaa...ja aina huolella vaalii näitä maitaan kun tulee meille :))
Varmaan jotain maanviljeliä ainesta pojassa :))
Aurinkoista viikonloppua ja siunausta taas sinne Sveitsiin :)
Nuista perunoiden istutusajoista sanosin, että riippuu vähän minne päin suomea
laittaa. Jos laittaa Oulun horisontin mukaan, niin 10. kesäkuuta maahan ja
10. syyskuuta maasta pois. Noin aarin (10m x 10m) alan kasvatus ei ole konsti
eikä mikään ja ainakin perunat ovat parempia, kuin kaupasta ostaen.
Tuon kokoinen pinta-ala vaatii jo oikeastaan puutarhajyrsimen. Muistuttakaa
ensi kesänä hyvissä ajoin, niin annan ohjeita jos joku kaipaa.
62 ikäinen vaan oletkos syntynyt vuonna -62 ja olekos romaneita?
Joo siis syntymävuoteni on -62 :)) Ja se mitä rotua edustan jääköön salaisuudeksi ;)