Tietääköhän joku, mitä mahtaa tarkoittaa kuolinsyynä M.T. 1800-luvun loppupuolella?
Vai onko kyseessä kuolinsyy, vai mikä muu lyhenne se voisi olla. Tämä esiintyy ainakin joissain Kiuruvedenseudun tiedoissa.
Kuolinsyynä M.T.
9
2215
Vastaukset
- on paljon
Voisitko vähän tarkentaa mistä tuollainen löytyy. Kuolleiden luettelosta, nimen edestä, lopusta vai mistä. Linkki SSHY:n sivulle? Kuolinsyyn lyhenteeksi tuntuu vähän oudolta, olisiko papin nimikirjaimet?
- IhmettelijäMT
Merkintä on ollut usean eri henkilön (kuolleet eri aikoihin) kohdalla kuolleiden luettelossa. Merkintä on ollut nimen, hautauspäivän ym. jälkeen samassa kohdassa, kuin kuolinsyy. Joskus on ollut myös K.T.
En usko, että kyseessä on papin nimikirjaimet. En ainakaan ole koskaan törmännyt hautaajan nimeen. - ehkä on ehkä ei
IhmettelijäMT kirjoitti:
Merkintä on ollut usean eri henkilön (kuolleet eri aikoihin) kohdalla kuolleiden luettelossa. Merkintä on ollut nimen, hautauspäivän ym. jälkeen samassa kohdassa, kuin kuolinsyy. Joskus on ollut myös K.T.
En usko, että kyseessä on papin nimikirjaimet. En ainakaan ole koskaan törmännyt hautaajan nimeen.m.t. saattaa olla vaikkapa "mielitauti". Muistan joskus nähneeni sellaisen tulkinnan 1800-luvun loppuaikojen kirkonkirjassa, silloin kun kieli oli jo muuttunut suomeksi. Eri asia on, onko se ylipäätään järkevä kuolinsyy.
- Haettu
ehkä on ehkä ei kirjoitti:
m.t. saattaa olla vaikkapa "mielitauti". Muistan joskus nähneeni sellaisen tulkinnan 1800-luvun loppuaikojen kirkonkirjassa, silloin kun kieli oli jo muuttunut suomeksi. Eri asia on, onko se ylipäätään järkevä kuolinsyy.
M.T m:tråsk
K.T K:tauti
- 5445445454545454
voisikohan olla muu tauti - tokko se nyt ihan mielitautia sentään tarkoitti. Kuka sitä mielitautiin kuolee...
- m.t.
Onko pappien virkakieli 1800-luvun lopulla ollut jo kuitenkin suomi???
- mieva
Olisko näin?
magtorsk vatsasampaat, suolistoon levinnyt sammastauti - muu....
No, tätä asiaa en tahtoisi vatkata sen enempää, mutta kun katselin Sukututkimuseuran keskustelupalstalta tätä asiaa, niin kyllä siellä aika hyvin perusteltuna käännyttiin "muu tauti" linjalle.
Perusteluina mm. se, että kirjoissa, joissa muuten oli käytetty suomea, ei olettaisi yhtäkkiä sitten olevan m.t. tarkoittaen ruotsinkielistä sanaa. Ja toisaalta, miten esim. vastasyntyneen hätäkastetun diagnoosiksi tulisi se sammas - esitettiin mm. että sammaksen leviäminen suolistoon kestää päiviä - viikkoja, ja kuka sen toteaa että syynä on sammas, pappiakaan ei heti paikalla ole ollut vaan kaste ja kuolema on jälkikäteen tiedoksi viety.
Ja vanhemmilla ihmisillä, miten sitten on merkitty ne tapaukset, jotka ovat ei-tapaturmaisia selittämättömiä kuolemia (eihän sitä tuohon aikaan, mitään ruumiinavauksiakaan tehty jokaiselle). Eikä maaseudulla lääkäri joka taloon ehtinyt. - Anonyymi
Mt = muu tauti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791