minulla on ensimmäisen kerran pari miljoonakelloa.toionen on idän puolen parvekkeella,johon paistaa aaamuaurinko,mutta iltapäivän ja illan on täysvarjo.toisen siirsin lännen puolen parvekkeelle,johon paistaa iltapäivä ja ilta-aurinko,helteellä paikka on paahteinen. kumpi on miljoonakellolle parempi paikka? lannoitan joka kastelukerta kekkilän vaaleanpunaisella jauheella,mutta siitä huolimatta kukinta ei ole runsasta.kysynkin teiltä miten miljoonakelloa kastekllaan ja lannoitetaan,jotta se kukkisi sellaisena kukkamerenä,jossa ei paljoa lehtiä joukosta erotu.mikä lannoite on hyvä(nimi) entä valoisuus.ostin alkukesästä alut puutarhalta ja istutin itse amppeliin,multana on kesäkukkamulta (kekkilä).kuinka usein itse kastelette miljoonakelloa entä jos istutatte itse alut,montako laitatte sellaiseen keskikokoseen katosta roikkuvaan amppeliin.pitääkö mullan välillä kuivahtaa
Toinen kysymys surfiniasta. voiko liika märkyys olla syy siihen jos jos kukinnot kuihtuvat pian
miljoonakellon
10
7216
Vastaukset 10
- viihtyvät molemmat
enemmän auringossa kuin varjossa. Lannoitetta tarvitsevat amppeleissa joka kastelukerralla, etenkin surfinia on oikea syöppö lannoitteiden ja veden kanssa, eli jos sinulla on surfinia oikeassa kasvupaikassa eli auringossa tuskin pystyt kastelemaan sitä liikaa. Amppeleihin voi istuttaa jopa 4 taita/23 cm amppeli, taimien koosta tietenkin riippuen. Miljoonakello on herkkä keräämään kirvoja joten jos kukinta ei ole runsasta voi syy olla niissä. Silloin ruiskuta Malan-valmisteella, auttaa hyvin nopeasti. Miljoonakello kärsii liiasta kastelusta eli anna mullan pinnan kuivahtaa aina kastelujen välissä. Surfiniassakin voi olla lajikekohtaisia eroja siinä miten kauan kukat kestävät hyvinä sekä nuput aukeavat. Olen huomannut itse että esim. tumman sininen väri on kestävä lajike, kun taas punainen kerrottu kuihduttaa nuput nopeasti. Pienikukalliset lajikkeet ovat hyvin kiitollisia kukkioita, kokeileppa niitä ensi kesänä. Laitanpa sinulle kuvan miten kauniisti voi surfinia vielä kukkia loppukesällä, kunhan jaksaa lannoittaa sitä säännöllisesti, kastella ja nyppiä vanhat kukat.
http://sadunpuutarha.webs.com/apps/photos/photo?photoid=36462707 - Anonyymi
Voiko miljoonakellon kastella alta ?
- Anonyymi
Voi kastella alta
- Anonyymi
Ostin 4 amppeli miljoonakelloa. Ovat roikkuneet hyvällä paikalla, mutta vain kaksi kukkii hyvin, yksi kuihtui ja yksi on kuihtumaisillaan. Ötököitä en ole kasveista löytänyt mutta yllätys oli suuri kun vain niissä elinvoimaisissa on terveet valkoiset juuret ja nämä kaksi muuta melkein ei mitään juuria. Missä vika?
- Anonyymi
Mun orvokkiamppeli kuihtui käsiin eikä mullan seasta löytynyt mitään kunnon juuria. Mä mokasin vai kuka tai mikä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun orvokkiamppeli kuihtui käsiin eikä mullan seasta löytynyt mitään kunnon juuria. Mä mokasin vai kuka tai mikä?
Jos kasvin ruukussa / amppelissa ei näy kunnollisia valkeita juuria on kasvi joko vasta ruukutettu eli ei myyntikuntoinen tai ollut kauppapuutarhalla todella huonolla hoidolla. Ensin mainittu voi vielä toipua kunhan juurtuu, jälkimmäinen on kompostitavaraa joten pyydä rahat takaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kasvin ruukussa / amppelissa ei näy kunnollisia valkeita juuria on kasvi joko vasta ruukutettu eli ei myyntikuntoinen tai ollut kauppapuutarhalla todella huonolla hoidolla. Ensin mainittu voi vielä toipua kunhan juurtuu, jälkimmäinen on kompostitavaraa joten pyydä rahat takaisin.
Soitin orvokkiamppelista puutarhalle. Kuulemma oma vikani.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Soitin orvokkiamppelista puutarhalle. Kuulemma oma vikani.
Sulle on valehdeltu tai puhelimen toisessa päässä on ollut aivoton kukista mitään ymmärtävä tyyppi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sulle on valehdeltu tai puhelimen toisessa päässä on ollut aivoton kukista mitään ymmärtävä tyyppi.
Puutarhuri ja kasvihuoneyrittäjä itse oli langan päässä eli ilmeisesti valehteli. Enpä mene enää ko. puutarhalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puutarhuri ja kasvihuoneyrittäjä itse oli langan päässä eli ilmeisesti valehteli. Enpä mene enää ko. puutarhalle.
Voi olla ammattitaidoton tunari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141361
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.100499Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e96459- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 42410
- 52403