Mistä johtuu, että saan joka vuosi pieniä puutarhamansikoita? Olen lannoittanut niitä keväisin kanankakalla ja vielä lehmänlantalietteelläkin. Aina sama juttu. Lajikkeina ovat Jonsok ja Polka.
Pieniä puutarhamansikoita
5
315
Vastaukset
- se vika piilee
Heh, no siinä se ongelma piileekin eli mansikka kasvattaa vaan lehtipuskaa ja tulee pienet marjat jos antaa liikaa lannoitetta ja etenkin typpeä. Lehmänlantaliete on todella typpipitoista...
- .....
Laitappa 3-4 vuotta pelkkää syyslannoitetta niin alkaa tulla satoa =)
- uuteen
..... kirjoitti:
Laitappa 3-4 vuotta pelkkää syyslannoitetta niin alkaa tulla satoa =)
Jonsok ja Polka antavat parina ensimmäisenä vuonna isoja marjoja. Sitten seuraavina vuosina on kukkien määrä suuri, eikä suuria marjoja tule yhteensä edelleenkään enempää kuin silloin alussa. Ne kesän ensimmäiset marjat ovat suuria ja seuraavat pienempiä.
Jos istuttaisit uuteen maahan uudet taime, saisit taas vain isoja marjoja. Mutta mihin sinä niitä isoja tarvitset. Pienissä on enemmän flavonoideja (kuoressa), ovat siten terveellisempiä. Peniä on helpompi käytää, kun ei tarvitse viipaloida pakastuspurkkiin. uuteen kirjoitti:
Jonsok ja Polka antavat parina ensimmäisenä vuonna isoja marjoja. Sitten seuraavina vuosina on kukkien määrä suuri, eikä suuria marjoja tule yhteensä edelleenkään enempää kuin silloin alussa. Ne kesän ensimmäiset marjat ovat suuria ja seuraavat pienempiä.
Jos istuttaisit uuteen maahan uudet taime, saisit taas vain isoja marjoja. Mutta mihin sinä niitä isoja tarvitset. Pienissä on enemmän flavonoideja (kuoressa), ovat siten terveellisempiä. Peniä on helpompi käytää, kun ei tarvitse viipaloida pakastuspurkkiin.Kokeilenpa neuvojanne! Todella lehteä pukkaa ja myös rikkaruohoa vaikka on lakanan päällä kasvamassa. Onhan se hyöty vielä pienistä marjoista, että ne ovat makeampia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017333
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj615045- 794699
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?744637- 1324168
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️293442Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82948- 492530
- 392478
- 2122321