Eikö seksi ole rikos alle 16v. kanssa? Onko teiniäiti/yh osarikollinen? Miksei nuoret naiset voi opiskella 16-20v. iässä? Mikä ihme kiire voi olla hankkiutua teiniäidiksi tai yh:ksi?
miksi teiniYH/äiti?
Galevi
5624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Löysikö Uolevi/Oikeistolainen/Bisus/Cissus tiensä jo tännekin? :D
Kovasti vaikuttas meiän kaikkien rakastamalta monipersoonaselta hepulta! ;)
....ettei äiti- ihminen voisi opiskella?
Äitiys ei ole mikään sairaus jonka vuoksi ei voisi kouluja käydä ja työelämään osallistua.Pari vuotta pienen lapsen kanssa kotona ei merkitse loppuelämää kotona.Ainakaan minulle... lasten ja työssäkäynnin yhdistäminen on mahdollista ja pakollista, joskin hyvin paljon voimia vievää, eli en suosittele yleisesti nuorille. Mutta sille harhakäsitykselle, että pienten lasten äidit "vain" ovat kotona eivätkä yhtään suunnittele koulutusta jne. haluan murahtaa.
Jos sinä kirjoittaja tietäisit millaisessa syytösten ja omantunnon ristitulessa ainakin tämä nuori äiti täällä on koulunsa käynyt, hammasta purren ...hankkinut itselleen ja lapsilleen erehdyksistään huolimatta paikan yhteiskunnassa ja syyn elää.. jos tietäisit niin ymmärtäisit että moni nuori äiti kyllä tosiaan maksaa erehdyksensä ennen pitkää takaisin yhteiskunnalle.
Se, saako nuori äiti koskaan itseltään ja tältä maailmalta anteeksi, onkin sitten toinen juttu. Se ei toteudu ainakaan, jos suljetuin silmin tuomitaan... On helppo syyllistää toinen ihminen, mutta mitä iloa siitä kenellekään on? Luulen että hedelmällisempää kuin osoitella sormella, olisi henkilökohtaisesti tutustua johonkuhun nuoreen äitiin ihmisenä ja kysellä häneltä mitä hänen päässään liikkuu. Se voisi antaa molemmille osapuolille uutta näkökulmaa asiaan.
Tai... jos se tuntuu kertakaikkiaan mahdottomalta, osallistu sitten vaikka jonkun tuntemasi nuoren elämään. Jos sinulla on kummilapsi tms... olisi upeaa jos keskustelisit hänen kanssaan asioista. Antaisit aikuisen mallin ja välittäisit.Kuka tietää vaikka sillon estäisit tämän nuoren lankeamasta tällaiseen "ansaan".
ps. jos laitat sähköpostiosoitteesi, voin mielelläni mailailla kanssasi ja kertoa millaisten linssien läpi itse katselen tätä maailmaa 2 lapsen nuorena opiskelevana äitinä..
tais mennä luu kurkkuun jo tästä kun ei vastaa!!
hankkiutunut teiniäidiksi ja aijon opiskella.
Sattui vahinko ja se mitä me ukkoni kanssa teemme kutsutaan "vastuunottamiseksi" teoistamme. Opiskeluun on koko elämä aikaa.