Olen kuullut paljon Kuisman taksista ja palveluista,mutta
voisiko joku vielä kertoa lisää.Luotettava? ja muutakin
mukavaa Hua Hinistä.
En ole aikaisemmin käynyt.Entäs hotellit,mitä mieltä.
Menen City Beach hotelliin,näytti olevan hyvällä paikalla.
Kiitos asiallisista vastauksista.
voisiko joku vielä kertoa lisää.Luotettava? ja muutakin
mukavaa Hua Hinistä.
En ole aikaisemmin käynyt.Entäs hotellit,mitä mieltä.
Menen City Beach hotelliin,näytti olevan hyvällä paikalla.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 28
Vanhimmat
no jos olet aivan ummikko etkä osaa englantia käytä Kuisman taksia ja maksa 50 % enemmän kuin ne jotka tyytyvät paikallisiin takseihin.Hua Hin on aika hiljainen paikka johon kyllästyy jo viikossa.
Takuulla, ei ole Kuisman taksien hinnat 50 % kalliimpia, ihan väärä TODISTUS..
Olemme vuosien varrella käyttäneet palveluja , sekä retkiä , että lentokenttä
kuljetuksia, luotettavaa , eikä sen kalliimpaa kun muillakaan Mitä Hua Hin iin
kyllästymiseen tulee, siitäkin voi olla eri mieltä , esimerkiksi Pattya an menoa
ihannoiville tietysti rauhallisempi ja muutenkin miellyttävämpi paikka.
Ensi talvena taas noin 2-3 kk. En usko ,että pitkästymme, mutta ihmiset haluaa
kuka mitäkin lomaltaan.
Osata Taikussa englanninkieltä ? Thaimaahan on Thaikielinen valtio.
Sopiiko sulle jos suomalainen puhuu ja ymmärtää Thaita.
Näin me alanmiehet , mutta ei lapseensekaantujat ! Menkää Pattikselle jos uskallatte.
Siellä ei tarvitse takseja, jos pysyy pystyssä !
useinkin, enkä ole lapsiin sekaantuja, että voisit vähän katsoa mitä suustas lauot, saatanan HOMO.
olla olematonta ENKO . Khhun baa baa boo boo manut.
Miten se meni tämmöiseksi tämä asia.
Kyselin Hua Hinistä ja nyt kaikenlaista muuta tulee.
Toivoisin tietoja ja mielipiteitä,asiallisia.
Hua Hiniin matkaajien älykkyystasosta.
Mutta Hua Hinissä käyneenä on tosiaan totta että kuisman taksit OVAT kalliimpia kuin paikalliset.Itse Hua Hin on aivan mukava lomanvietto paikka mutta kerta siellä riitti minulle.Nykyään matkustan mielummin muualle Thaimaahan.
"Mutta Hua Hinissä käyneenä on tosiaan totta että kuisman taksit OVAT kalliimpia kuin paikalliset."
Ensinnäkin, Kuisman taksit ovat paikallisia takseja. Toiseksi, miten niin ovat kalliimpia - eivätpäs ole - onko sinulla kerran Hua Hinissä käyneenä esittää montakin esimerkkiä väitteesi tueksi?
Kolmanneksi: Hyvästä palvelusta kannattaa maksaa enemmin kuin huonommasta. Esimerkiksi taksi palveluissa kannattaa usein valita sellainen taksi jonka kanssa yhteisymmärrys sujuu ja hommat näin toimivat.
Viestistäsi voi muuten selvästi lukea, että älykkyytesi taso ei ole kovin korkea.
ensin kirjoitat saman hintaisia ....sitten kumoat itse väittämäsi ???
Hua Hin on rauhallisuuden tyyssija, viikko siellä menee ihan hyvin, mutta sitten tekee tiukkaa. Esim. phukettiin verrattuna Hua Hin on todella paljon rauhallisempi ja nähtävyyksiä ei juuri ole. Toki jos tykkää lomailla uiden, aurinkoa ottaen, syöden ja juoden hyvin niin siihen Hua Hin on aivan kelvolinen mesta. Itse olin Huassa viimeksi huhtikuussa 2009 viikon, pari viikkoa piti olla mutta pitkästyin ja jatkoin matkaa.
Luetun ymmärtäminen taitaa usein Pattiksella käyville olla vaikeaa, mistä lie
johtunee. Vastasit väärin. Luepas uudestaan kysymys, tai seuraavan kerran
siirry suoraan Pattya otsakkeen alle.
Hyvin monet lomalaiset , todellakin viihtyy Hua Hin issä , ja käyttää paljonkin
Kuisman ja Pu n taksipalveluita, joista meilläkin vain hyvää sanottavaa, emme
siltikään ole englannin kielen suhteen ummikoita, thaikieli tosin hyvin huonosti
hanskassa, mutta kun monet taksikuskit siellä puhuvat ja ymmärtävät huonosti
englantia, niin ainakin tuntuu mukavalta saada palvelua selvällä suomen kielellä.
Minne, siis korkean älykkyysosamäärän omaavat matkustaakaan, vai ihanko
kotomaassa lomailevat, kysymys , kuitenkin näyttää koskevan Kuisman taksia,
myös ovat paremmassa, siistimässä kunnossa, kun monet paikallisten ajopelit,
joilla matkatessa on syytä varautua jäämään tielle, tai englantia huonosti puhuva
kaveri ajaa vääriin paikkoihin, mutta jos halpaa haluat, niin saatatpa säästää
euron tai kaksi. Suomalaiset taitaa olla niin perin kateellisia, ettei kestetä katsoa
maanmiesten jossain pärjäävän. Voisi ajatella toisinkin, siis suomalaista yrittäjää
voimme kannattaa.
Missä kohtaa tuossa tekstissä on suoraan kumottu mitään tekstin kirjoittajan omia väittämiä?
Luepa tuo teksti uudestaan. Mitä siinä väitetään? Siinä väitetään, että Kuisman taksit eivät ole kalliimpia kuin ”paikalliset”. Tekstissä ei siis väitetä, että Kuisman taksit olisivat halvempia kuin "paikalliset", eikä väitetä, että Kuisman taksit olisivat samanhintaisia kuin ”paikalliset”.
Niin ja tosiaankin – Kuisman taksit(kin) ovat paikallisia takseja, eli mihin PAIKALLISIIN takseihin sinä nyt niitä oikeastaan vertailetkaan? Tuk Tukkeihinko? Hienoa – miksi et saman tien vaikkapa polkupyörä riksoihin tai limousine takseihin.
Kuinka ääliömäisen kuvan antaakaan itsestään henkilö, jolla ei siis selvästikään ole esittää ensimmäistäkään esimerkkiä väitteensä tueksi ja joka näin ollen yrittää turvautua toisen kirjoittajan kirjoittaman vääristelyyn.
Säälittävä yritys.
Ei sinun laisesi Hua Hin iin matkusta.Korkeintaan, kerran käynyt Pattyalla.
katso vain peiliin.
Vastasin viestiin joka väittää Pattiksella käyviä lapsiin sekaantujiksi, jos ET osaa lukea tai ymmärrä, olisi parempi sun mennä takaisin ala-asteelle.
Mutta kun olet tuollainen idiootti, mitä susta tumpelo voi odottaakaan.
varmasti onnistuu, aivojesi koon ja pienipääsyytesi johdosta.
Hei
City Beach on mukava hotelli hyvällä paikalla.
Keskustelua hotellista:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/994226
Kiitos asiallisesta viestistä.Jaksatko lisää kertoa,nähtävyyksistä,retkistä,
ruokapaikoista jne.kaikki kelpaa.
Jännittää.....
Näkemistä Hua Hin issä löytyy, esim. Kuninkaan kesäasunnon puisto on todella
upea-tosin sinne ei pääse, jos joku Kuninkaallisen perheen jäsenistä on paikalla,
temppeleitä lähistöllä,tietysti apinakukkula, rauhallisia rantoja jne. Retkiä esim.
Kwai joelle , uiville markkinoille, krokotiili-elefanttishow ta katsomaan , Kuisma ja
Pu esim. näitä järjestävät, ainakin matkatoimistojen retkiä halvemmalla, jopa
yksilöllisiä , kaikin puolin hommat hanskassa. Myös , taksit , thaimaalaiset
yrittäjät hyvin mielellään retkille ajavat, jos luulet kieliongelmista selviytyväsi,
heillä kun auttava englannin sanavarasto, ja thaimaalainen ei sano ettei jotain asiaa ymmärrä, nyökkäilee , hymyilee ja ajelee ...Ruokapaikkoja , sanoisin,
löytyy pilvin pimein, ja kaikissa hyvää ruokaa, vaikea muistella jotain erikoista,
mutta keskustassa Hilton ia vastapäätä ainakin suosittu paikka, hyvää ruokaa,
hinnat , tietysti halpenee keskustan ulkopuolella, ja retkillä Pu n thaikielen
avulla, löytyy tosi halpoja, kuten myös Kuisman jo pitkällä kokemuksella.
Tuli ihan ikävä Hua Hin iin- vielä neljä kuukautta, ja sitten taas....
Pari kertaa Huassa käynyt ja hyvin olen viihtynyt sen kaksiviikkoisen. Mukavan rauhallinen paikka, jos sellaisesta tykkää. Lisäksi siitä on helppo lähteä omille reissuille, esim. Bangkokiin pääsee sujuvasti bussilla omatoimisesti ja siellä taas matkustelu käy nopeimmin skytrainilla ja metrolla ja sitten taksilla, jos ei edellämainituilla pääse mihin haluaa. Taksi on siellä halpaa mutta se liikennevaloissa istuminen on tosi rasittavaa, lyhytkin matka kestää ja kestää... Voisin mennä Hua Hiniin vielä kolmannenkin kerran, mutta sitten pitäisi ehkä jo lähteä kuikuilemaan jonnekin etelän suuntaan muutamaksi päiväksi.
ollaan lähdössä tammikuussa hua hiniin. ja alkoi kiinnostaa tämä kuisman taksi ja palvelut. voisko joku kertoa miten kuismaan saa yhteyden ja onko joku paikka missä hän päivystää?
taksi Kuisma.......siellä yhteystiedot ja haukkujia sekä kehujia......
Kuisman thaimaalainen vaimo Pu , joka puhuu hyvin suomea, päivystää
yleensä ,ainakin iltaisin, jollei ole retkiä vetämässä , Pääkadun varrella,
jossa takseja, miltei paikallisen suurehkon tavaratalon luona. Helposti
löytyy, ja autoissa näkyvillä nimet, puhelinnumeroineen.Minultakin kyllä
puhelinnumero löytyy, mutta jollet jo lentokentältä kyytiä kaipaa, hyvin ehdit
perillä Hua ssa. Myös, minusta suomalaisten olisi syytä kannattaa omasta
maasta lähtöisin olevaa rehtiä yrittäjää, eikä keksiä turhaa moitittavaa,
ymmärrän hyvin jos huonosti käyttäytyvää, ympärikännissä rähjäävää,
oksentelevaa suomisankaria ei ,mukamas , ole hyvin palveltu.
Terve,
Terveiset Hua Hinistä, tulin juuri sieltä 3 viikon reissulta ja hienoa oli. Pu puhuu suomea ja hinnat ovat kohtuulliset, mutta voit saada halvemmallakin. Jos otat yhteyden Peteriin 6683963409 ja sanot terveiset Terholta luulen, että saat puoleen hintaan sen mikä Pu'lla. Mutta se ei näyttele kovin suuria. City Beach on keskellä kaupunkia ja OK. Sen varrella on ruokapaikkoja kadulla käy ehdottomasti Pam Pam'ssa paras ja edullisin ruoka. Samoin jos haluat vaatteita, mene Hollywood-tailorille vastapäätä Hiltonia. Paras palvelu ja parhaat räätälit ja hinnat OK. Teetätin siellä puvun ja 4 paitaa tosi edullisesti. Luulen, että saat ilmaisen paidan jos sanot, että olet saanut tiedon liikkeestä Terholta, ainakin lupasit ja luulen sen pitävän.
Hyvää matkaa Hua Hiniin, menen taas talvella uudestaan!
Nyt kun menee jo mainostamisen puolelle niin...Itse olen Hua Hinissä käyttänyt aina lentokenttäkuljetuksiin, retkien tekoon ja kaikkeen muuhunkin missä olen apua kaivannut, henkilöä nimeltä Antti Virtanen. Antti on asunut Hua Hinissä thai-vaimonsa kanssa jo parisenkymmentä vuotta. Antti pyörittää vaimonsa kanssa pientä Suomalaisiin asiakkaisiin keskittyvää Jungle tours- matkatoimistoa, ja tekee retkiä ym.asiakkaiden toivomuksien mukaan. Yhteystiedot googlettamalla joko antti tai Jungle Tours.
muuttaa? En ole satavarma onko kyseessä sama henkilö mutta saman niminen myi kerran muitten autoa vuokralle ja lupautui kuskiksi erääseen tapahtumaan suurehkolle porukalle. Eipä näkynyt kuskia eikä autoa, meni keikka koko porukalta sivu suun kun luotettiin petturiin eikä oltu tehty plan B:tä.
Vai siellä sä piileskelet, toivottavasti saat joka toinen viikko kambylon ja joka toinen salmonellan. Have a nice life.
Pitää tietää... Onko sulla mitään järkevää perustelua, varma et sanonutkaan
olevasi, siis , miksi on noin hatarin perustein haukuttava jotain henkilöä, joka
mitä varmemmin on syytön porukkasi sivu suun menneeseen keikkaan.
Terveyttä ja pitkää ikää , vaan, sinulle. Tuolla asenteella sinua takuulla tullaan
monesti vielä kusettamaan, ja ansaitset sen.
Sanoisin noin yleisesti kyllä suomalainen - myös ulkomailla,yrittäjänä toimiessa,
sanansa pitää. Jos yhtään tunnet thaimaalaisten tapoja, niin ihania, hymyileviä
kun ovatkin, niin luvata ja tehdä on heillä eri asia, jotain sovittu määrättyyn
aikaan, saattavat alkaa ajatella lähtöä , tai sitten muutaman tunnin päästä,
tahi "manjana".