Kuulun maanpäälliseen verkkoon ja ostin uuden ulkoantennin (vanha oli sisäantenni). Antennin mukana tuli 12 metrin kaapeli, mutta tällä en saa kuvaa näkymään vaan ilmoittaa ei signaalia. Kokeilin vanhalla, eri kaapelin pätkällä ja raahasin sen antennin olohuoneeseen, niin sillä näkyi ihan moitteettomasti.
Kävin palauttamassa kaapelin kauppiaalle ja sain vaihdossa uuden, mutta ei vaikutusta, ei signaalia.
Voiko tosiaan olla kaapelissa niin paljon eroavaisuutta ja "vikaa" ettei sillä yksinkertaisesti näy? Kaapeli vaikuttaa ulkoisesti ihan laadukkaalta, tällaiset tiedot lukevat sen kyljessä RG-6U 75 OHM coaxial cable ft*
Eihan kumminkaan vielä tuo 12 metriä kaapelia ole "niin" pitkä, että signaali matkalla mihinkään hukkuisi...ja liitännät olen tehnyt jo niin monta kertaa, että en usko ongelman olevan niissä (ja ainakin kun tein sen pienen kaapelin pätkän vanhasta kaapelista niin sain heti toimimaan).
Antenni on tämä:
http://www.mustaporssi.fi/index.php?id=572
Ei signaalia, kaapeliongelma?
13
1388
Vastaukset
- SmithChart
Tuollainen antenni pitää suunnata tarkasti. Mitä enemmän elementtejä, sitä kapeampi on keila ja suurempi gain. Siksi se on ihan erilainen suunnattava kuin joku lelu-sisäantenni, jolla näkyy yhtä huonosti kaikissa asennoissa.
Suuntauksen lisäksi myös antennin paikka ja korkeus ovat ratkaisevia, jos lähistöllä on heijastavia pintoja tai esimerkiksi järvi. Ja korkeudesta sen verran että mitä ylempänä sen parempi ei aina pidä paikkaansa, joskus pitää jopa laskea hieman että saa näkymään. Siis jos uusi antenni toimii sisällä vanhalla kaapelilla, pitää tietysti kokeilla uutta antennia sisälllä uudella kaapelilla. Sillähän se selviää, onko uusi johto huonompi.
12 m vaimentaa signaalia jo piirun verran.- meikkä
Olen kokeillut myös uutta antennia sisällä, tuolla uudella kaapelilla, ei signaalia.
- antennin
sanotaan olevan "DIGITAALINEN ULKO-ANTENNI VAHVISTIMELLA"?
Tuo tarkoittaisi sitä,että vahvistin tarvitsee aina jonkin virtalähteen.
Onko siinä ulkoinen virtalähde tai onko boksista päällä aktiiviantennin
virransyöttö?- meikkä
Mukana ei ole erillistä virtalähdettä (ei ole edes paikkaa antennissa, johon tulisi kiinni) ja digiboksista on virransyöttö päällä, on kokeiltu myös ilman.
Lisäksi koitin niin tämä antennikaapeli joka "ei toimi" niin virta ainakin kulkee sen läpi joten ei ole poikkikaan mistään. - meikkä
meikkä kirjoitti:
Mukana ei ole erillistä virtalähdettä (ei ole edes paikkaa antennissa, johon tulisi kiinni) ja digiboksista on virransyöttö päällä, on kokeiltu myös ilman.
Lisäksi koitin niin tämä antennikaapeli joka "ei toimi" niin virta ainakin kulkee sen läpi joten ei ole poikkikaan mistään.Ja antennia on koitettu niin telkkarissa jossa on oma viritin kuin tuossa digiboksissa, samoin (laihoin) tuloksin!
- meikkä
meikkä kirjoitti:
Ja antennia on koitettu niin telkkarissa jossa on oma viritin kuin tuossa digiboksissa, samoin (laihoin) tuloksin!
Kaverin kaveri joka on sähkömies sanoi melkein suoralta kädeltä, että antenni on rikki. Sieltä joku vastus olisi sökönä ja siksi jaksaa toimia pienellä ja "heikolla" johdolla, mutta kun laittaa paikalle tuon laadukkaammaan johdon niin tulee vastusta sen verran ettei enää jaksa toimia...tai jotain, en tiedä termeistä!
Liike ei taida olla tänään auki joten huomenna vaihtamaan antennia. - SmithChart
Niinpä tuossa muuten lukeekin että siinä on vahvistin. Enpä huomannut sitten minäkään tuota kun nopeasti vilkaisin!
Katsopas, onko sinulla boxissa sellaista asetusta kuin "antennijännite" eli josko boxi voisi vaikka syöttää sitä jännitettä tuolle antennille. Muussa tapauksessa tarvitaan erillinen virtalähde. Ilman virtalähdettä/jännitesyöttöä ei todellakaan tule juuri mitään signaalia ulos! - virtalähde::
SmithChart kirjoitti:
Niinpä tuossa muuten lukeekin että siinä on vahvistin. Enpä huomannut sitten minäkään tuota kun nopeasti vilkaisin!
Katsopas, onko sinulla boxissa sellaista asetusta kuin "antennijännite" eli josko boxi voisi vaikka syöttää sitä jännitettä tuolle antennille. Muussa tapauksessa tarvitaan erillinen virtalähde. Ilman virtalähdettä/jännitesyöttöä ei todellakaan tule juuri mitään signaalia ulos!.
kuuluu olla tuon kanssa, kumma etteivät laittaneet pakettiin mukaan, laadutonta palvelua! - meikkä
virtalähde:: kirjoitti:
.
kuuluu olla tuon kanssa, kumma etteivät laittaneet pakettiin mukaan, laadutonta palvelua!Elikkä kävin palauttamassa/vaihtamassa antennin uuteen, mutta samat ominaisuudet on vieläkin, eli ei signaalia!
Aargh...
Tuossa ylemmissä viesteissä on ollut juttua erillisestä virtalähteestä, jos vaatisi oman virtalähteen niin mihin se laitettaisiin kiinni ja eikö se kuuluisi jo pakettiin? - SmithChart
meikkä kirjoitti:
Elikkä kävin palauttamassa/vaihtamassa antennin uuteen, mutta samat ominaisuudet on vieläkin, eli ei signaalia!
Aargh...
Tuossa ylemmissä viesteissä on ollut juttua erillisestä virtalähteestä, jos vaatisi oman virtalähteen niin mihin se laitettaisiin kiinni ja eikö se kuuluisi jo pakettiin?Pistinpä sitten tuon antennin tyypin Googleen ja päädyin lopulta valmistajan webbisivulle. Valmistajan sivulla ei puhuta kyllä vahvistimesta yhtään mitään!
Sen sijaan antennin oma vahvistus olisi 24 dB (joka on tällaiselle dipolille ihan tyypillinen, ilman että on vahvistinta erikseen). Jos pelkästään näin, niin silloin virtalähdettä ei tarvittaisikaan. Tällaista antennia ei kuitenkaan saisi myydä väittäen että siinä on vahvistin.
Vahvistimen kyllä erottaa jos siinä sellainen on, eli onko siinä mihin koaksiaalikaapeli liitetään sellainen piirilevy jossa on runsaanlaisesti komponentteja? Normaalissa, ilman vahvistinta olevassa antennissa on pelkkä symmetrointimuuntaja, eli vain yksi komponentti antennin dipoliosan ja koaksiaalin välissä.
Jos se on ilman vahvistinta ja kuva ei näy niin sitten kyse on suuntauksesta. Tuollainen dipoli on tarkka suunnattava, eli sen ei tarvitse olla paljoa sivussa ja et näe mitään. Kannattaa suunnata käyttäen A-muxia, jonka taajuus on (ainakin täällä päin) kaikista alhaisin. Mitä korkeammille taajuuksille/kanavanumeroille mennään, sitä tarkempi on myös antennin suuntaus. - meikkä
SmithChart kirjoitti:
Pistinpä sitten tuon antennin tyypin Googleen ja päädyin lopulta valmistajan webbisivulle. Valmistajan sivulla ei puhuta kyllä vahvistimesta yhtään mitään!
Sen sijaan antennin oma vahvistus olisi 24 dB (joka on tällaiselle dipolille ihan tyypillinen, ilman että on vahvistinta erikseen). Jos pelkästään näin, niin silloin virtalähdettä ei tarvittaisikaan. Tällaista antennia ei kuitenkaan saisi myydä väittäen että siinä on vahvistin.
Vahvistimen kyllä erottaa jos siinä sellainen on, eli onko siinä mihin koaksiaalikaapeli liitetään sellainen piirilevy jossa on runsaanlaisesti komponentteja? Normaalissa, ilman vahvistinta olevassa antennissa on pelkkä symmetrointimuuntaja, eli vain yksi komponentti antennin dipoliosan ja koaksiaalin välissä.
Jos se on ilman vahvistinta ja kuva ei näy niin sitten kyse on suuntauksesta. Tuollainen dipoli on tarkka suunnattava, eli sen ei tarvitse olla paljoa sivussa ja et näe mitään. Kannattaa suunnata käyttäen A-muxia, jonka taajuus on (ainakin täällä päin) kaikista alhaisin. Mitä korkeammille taajuuksille/kanavanumeroille mennään, sitä tarkempi on myös antennin suuntaus.Elikkä dipoliosassa on vain ja ainoastaa paikka f-liittimelle.
Se mikä ihmetyttää niin miksi signaali löytyy kun antenni on minun olohuoneessa lyhyellä ei alkuperäisellä kaapelilla (jos minulla olisi pitkä ei alkuperäinen kaapeli, niin antenni olisi tietenkin ulkona) ja kun paikalle laittaa alkuperäisen kaapelin niin signaali hukkuu saman tien?
Huomenna ostamaan kaapelia ja yritän sen jälkeen tulla viisaammaksi...(turha toive)! - meikkä
meikkä kirjoitti:
Elikkä dipoliosassa on vain ja ainoastaa paikka f-liittimelle.
Se mikä ihmetyttää niin miksi signaali löytyy kun antenni on minun olohuoneessa lyhyellä ei alkuperäisellä kaapelilla (jos minulla olisi pitkä ei alkuperäinen kaapeli, niin antenni olisi tietenkin ulkona) ja kun paikalle laittaa alkuperäisen kaapelin niin signaali hukkuu saman tien?
Huomenna ostamaan kaapelia ja yritän sen jälkeen tulla viisaammaksi...(turha toive)!Eli otsikon mukaisesti signaali löytyi =)
Kävin ostamassa toista antennikaapelia ja vika poistui. Se miksi tuo alkuperäinen kaapeli ei toiminut on (ja jää) mysteeri, niitä alkuperäisiä kaapeleitakin kokeilin kolmea eriä ja mikään niistä ei toiminut...ja se kaapeli tosiaan oli laadukkaampaa (paksumpaa) kuin tämä bilteman jota tänään ostin, ainakin luulen niin...hmmm!
Sitten odotellaan rouvaa kotiin ja alkaa suuntaaminen, onko sillä muuten merkitystä paljonkin näyttääkö kärki loivasti ylös tai alas päin? Asumme tällaisessa katvealueella mäen takana.
Kiitos kaikille vihjeistä, ongelman ratkaisun löytämiseksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217166Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4955303Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1483266Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t412324Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771242Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681188Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111133