koivun siirto..?

Mökkini pihalla kasvaa koivuja "väärässä paikassa",ovat noin 4 m korkeita ja ajattelin et jos jollain raktorin koukulla sais siirrettyä toiseen paikkaan.Mitenkähän mahtaa kannattaa ja syksyllä vai keväällä?
Ja kuinka suuri kuoppa pitäis kaivaa niille?
1525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Juuret pitää katkaista vähitellen, jotta juuriston toiminta ei kärsi liikaa ja korvaavaa juuristoa ehtii muodostumaan. Lehtien pitää olla tippunut kun juuret katkaistaan. Mitoita riittävän iso juuripaakku ja katkaise juuret syksyllä noin puolet paakun kehästä. Seuraavana syksynä toinen puoli ja samalla avaat ensin hoidetun puolen uudelleen. Sen jälkeen seuraavana varhaiskeväänä lopullinen varovainen irroitus ja istutus valmiiksi hoidettuun ja huolella kasteltuun istutuskuoppaan. Runsasta kastelua sen jälkeen riittävän pitkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autio piha kirjoitti:

Mökkini pihalla kasvaa koivuja "väärässä paikassa",ovat noin 4 m korkeita ja ajattelin et jos jollain raktorin koukulla sais siirrettyä toiseen paikkaan.Mitenkähän mahtaa kannattaa ja syksyllä vai keväällä?
Ja kuinka suuri kuoppa pitäis kaivaa niille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu