v40 2.0t -02 pitäis käyttää 140000km huollossa. Mitä huoltoon sisältyy, ja pitäiskö välttämättä olla merkkihuolto, vai käykö joku ad- (hd?) huoltopaja? Onkohan Kuopion suunnalla jotain pientä asiantuntijakorjaamoa, kuten joillakin merkeillä kuulema on?
huoltoon!
huoltoon!
1394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sillä ei ole väliä onko korjaamo valtuutettu tai ei, kunhan tekevät KAIKKI huoltoon kuuluvat toimenpiteet. Valitettavasti tuo ei ole itsestään selvyys edes valtuutetussa huollossa.
Todennäköisesti huollossa vaihdetaan öljyt ja -suodatin, ehkä sytytystulpat ja mahdollinen sisäilmasuodatin. Loput ovat sitten enemmän tai vähemmän tarkistuksia ja palaneiden polttimoiden vaihtoa yms. muuta vastaavaa. Ne huoltoon kuuluvat kohdat ovat sinä edellisen huollon jälkeen tulleessa raportissa, ja jos sellaista ei ole niin pyytämällä saa siniseltä tiskiltä.