Useamman vuoden meidän pihassa kukki mökiltämme siiretty pioni, joka oli jotain vanhaa lajiketta (harmahtavan vihreät kauniit lehdet ja komeat vaalean punaiset kukat). Tänä keväänä kaikki näytti ensin ok, mutta noin 30 cm mittaiseksi päästyään varret kaatuivat ja olivat aivan mätiä alapäästä. Mikä neuvoksi, millä vielä pelastan tuon vanhan hienon pionini?
Vastaukset 7
- Salaojitus
Pioni täytyy isuttaa kummulle ja veden täytyy päästä läpäisemään alusta.
http://www.yhteishyva.fi/puutarhamaailma/tietotori/koristekasvit/perennat_ja_sipulikukat/pionit/fi_FI/pionien_hoito/ - istuttajana
Pioni ei pidä siirtämisestä..
- pionien ystävä
Ethän vain lannoittanut pioniasi keväällä kanankakalla tms. luonnonlannoitteella? Silloin taatusti mätänee. Toinen mahdollisuus on yöhalla.
- pilkut pois
samaa vikaa jo useita vuosia. muutama kukkavarsi nuupahtaa juuresta jo ennen kukintaa. JApian kukinnan jälkeen lehtiin tulee erittäin pientä pilkkua, sellaista ruskehtavaa, muut vaalean punaiset kasvavat ihan vieressä mutta ei samaa vikaa. Tämä viallinen on joku ikivanha lajike, tummanpun.matala ,kerrottukukkainen, olisikohan tarhapioni. kukkii juhannuksen tienoilla, vähän aiemmin.Haluaisin sen säilyttää, kun saisi sen pilkkutaudin jotenkin pois.
- pioninmuuttaja
Siirsin viime syksynä pionin puutarhaani. Kevällä näytti hyvältä, varret oli vain n 10 sentin mittaisia, mutta kukannuppu päässä. Sitten yks kaks kaksi vartta oli nuupallaan maassa, ihan kuin olisi mätä. En ole lannoittanut kanankakalla eikä pioni ole mielestäni kuopassa. Ei kai kyseessä ole mikään ötökkä? Hallaakaa ei tannut enää olla (pioni on Helsingissä). Vai käykö linnut nokkimassa mun pioninvarsia? Kysessä on tarhapioni.
En kai istuttanut liian syvään? taitaa kuitenkin olla parasta siirtää juurakkoa hiukan ylemmäs. - pilkut pois
nyt on ollut yli 120kpl aivan upeita tummanpunaisia kukkia, muutama on vielä nupussaan muuten alkaa olla jo kukinta ohi.Tänäkesänä ei nuutunut kuin 3 vartta, saa nähdä tuleeko niitä pilkkuja, toivottavasti on hävinneet. Vaaleanpunaiset alkavat parin päivän päästä avautua Niitä ei tule ihan niin paljon kuin näitä jo kukkineita.Koskaan en ole mitään lannoittetta juurelle laittanut, mutta nuutumisia on ollut useana kesänä, tämä oli harvinaisen vähä-nuutuminen.
- Anonyymi
Täältä löytyy ohjeita, kysymyksiä ja vastauksia Pionin hoitoon: https://www.suomela.fi/Taydenna-pioni-ryhmaa-muilla-kasveilla-50117 :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641071Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27687- 90685
- 9671
- 46648
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14635Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 42560
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj22558- 61549
- 62546
- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27447Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa47442Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29433