Kissalleni on ilmestynyt haava korvan taakse. Välillä se näyttää olevan paranemaan päin kunnes taas rapsuttaa auki. Sen suuremmin haava ei näytä häiritsevän, ei rapsuta jatkuvasti, lähinnä normaalin määrän. Syö, käy laatikolla, leikkii, on ihan normaali noin muuten.
Lääkäriin veisin, mutta rahat on juuri nyt loppu ja lisää tulee vasta kuun vaihteessa. Mietin vain voinko venyttää sinne asti, onko tuommoinen miten vakavaa vai yritänkö lainata jostain. Rokotuksia kissalla ei ole kun on vasta minulle löytökissana tullut. Septidiä olen yrittänyt ruiskutella, mutta villihkö kissa ei oikein ole yhteistyökykyinen.
haava korvan takana
4
2785
Vastaukset
- kk
Tässä viime talvena lopetutimme isäni kissan samaisesta syystä. Kissa oli jo ainakin 15v. ja haava korvassa ei parantunut ja jatkuvasti kissa repi auki. Lääkärissä käytiin ensin ja saatiin antibioottisalvaa, mutta jo silloin lääkäri sanoi epäilyksensä. Kissalla oli ihosyöpä. Kissoille kovin yleistä ja esiintyy juuri karvattomilla alueille, kuten korvalehdissä ja sierainten ympärillä ensimmäisenä.
- lakaneus
Tutun tuntuinen, kissalla alkoi hännästä, yhdestä kohtaa puuttui karva jossa oli musta jälki ja seuraavassa vaiheessa oli repinyt sen auki ja paranikin välillä ja oli taas repinyt auki. Oli märkivän näköinen, sain juuri laitettua basibaktia, jolloin puri minua. Mutta häntä parani sillä ja nyt viikko eteenpäin on ilmestynyt vasempaan kylkeen karvaton alue jossa aluksia samanlainen musta jälki ja nyt on auki repinyt. Näki kun otin basibaktin esille niin karkasi ulos. Syö ja juo kunnolla, ei valita aluetta. Ei ole kuumeinen, näyttää pahalta haava. Täyttää tänä vuonna 9 vuotta, kun nukkuu haavan päällä, toivon että saan laitettua basibaktia.
- nytskarppaahoidossa
...karkaa ulos....aika vastuuttomalta kissanpidolta kuulostaa, eikö omistajan pidä estää kissan karkaaminen kaikin keinoin?
Auttaisi varmasti kun sulkisi, ikkunat ja ovet.
Kissa kannattaa laittaa kuljetuslaatikkoon, ja viedä eläinlääkärille.Siellä osaavat hoitaa, ja haavan tutkia.Ja en ole kertaakaan kuullut että sieltä kissat ulos karkais, tietysti laittasin kisulle valjaat, joista pidellä kiinni tutkimuksen ajan.
Kissalla voi olla tarttuja sienitulehdus tai vastaava, kotikonstein , ....bacibaktilla ei sellaiset tietenkään paranekkaan.Joten, jos kissa on sairas, eikä parissa päivässä parane, se viedään eläinläkärille.Eikä sairasta kissaa päästetä ulos juoksentelemaan, tartuttaa pian puolen kylän kissat.Ja saattaa kunto hoitamattoman tulehduksen vuoksi huonontua, niin jää viimeiseksi reissuksi. - kysyeläinlääkäriltä
Kotukonstit ei auta, jos kissa ei kerran ole parantunut.Voi olla kyse sairaudesta, jota ei voi hoitaa kuin eläinlääkäri.Joten, jos kissasi on viellä sairas, mikset soita eläinlääkärille, ja kysy neuvoja?
Onko kaikki halvan kissan omistajat niin köyhiä,että kun kissa tarvitsee eläinlääkäriä, sitä ei sinne kuitenkaan viedä?
http://kissawiki.whiskas.fi/w/index.php/Kissojen_ihovaivat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3303919Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181638Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101959Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791