viritelkää pojjaat kaikessa rauhassa mopojanne kohta ne tulee katsastaa säännöllisesti.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907209954187_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907209954187_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hesari 20.7.2009, sivu A2, pääuutinen:
"EU haluaa mopotkin katsastukseen"
Mopoja on 230 000
Moottoripyöriä yli 200 000
Kevyitä perävaunuja noin 600 000
Katsatus olisi noin 35€ vuodessa tai joka toinen vuosi.
"Jopa kohtuuttomina pidettyjen katastuskulujen vahentämiseksi
on suunniteltu katsastustahdin harvennusta,
minkä direktiivi romuttaisi.
Komissio haluaisi uudet katsatusvaateensa voimaan jo ensi vuonna."
mopot kun menee kuitenki nii nopeesti huonoon kuntoo ni toi kerran vuodessa on yhtä tyhjän kanssa,pelkkää rahastusta,ja jotku voi joutuu ajaa monta tuntia katsastukseen,on tätä ennenki ehdotettu mut ei oo menny läpi :)
nyt on EU direktiivi ja ne laitetaan läpi menee, ei mopo mene huonoon kuntoon oli halpa tai vitun kallis jos sillä ajaa nätisti eikä piekse sitä ku vierasta sikaa. se miten mopon ja kui nopeesti saa menee huonoon kuntoo on sen käyttäjässä vikaa ei muualla kaikki saa rikki jos haluaa
Paska idea sinäänsä toimii mopoissa mutta tuskin kukaa täysjärkinen motoristi edes lähtis ajaa epäkelposella pyörällä
palstalla mitä mieltä asiasta tahansa. Kyse on pelkästään siitä, että käytännöt ja määräykset yhtenäistetään EU-alueella. Suomalaista motoristia en pitäisi kovinkaan täysijärkisenä. Katsopa vaikka renkaiden kuntoa. Saksassa ei näe kankaille ajettua kumia, täällä se on yleinen näky liikenteessä. Poliisin pitäisikin tehostaa tienpäällä tapahtuvaa valvontaa niin äänien kuin renkaidenkin osalta.
aika oikeassa. En kyllä lähtisi pyörälläni 140-150 km/h vauhdilla ajelemaan ellei se olisi kunnossa. Sen Verran itsesuojeluvaistoa on. Ja minulla on siis skootteri.
Joo alkuun se varmaan on 35e per katsastus, mutta muutaman vuoden sisään käy kuten autokatsastukselle kun yksityistettiin. Katsastutin pari mopoa jokunen kesä sitten. Piti myydä nurkista pois. Homma tuntui olevan hakusessa, kun käytettiin soveltaen auton tarkastuslistaa apuna. Ei tiennyt inssi itsekään mitä pitäisi katsoa ja mikä voi olla hylkäysperuste. Aika sikahintainen toimenpide oli.