Budapest-kortti ja kangaskauppoja :o)

tiin@

Olemme menossa elokuun alkupuolella kolmeksi vuorokaudeksi Budapestiin ja vakaasti harkinneet Budpest-kortin ostamista. Kyseleisinkin kokemuksianne, onko omatoimimatkailijalle käytännöllinen kortti? Mistä saa helpoimmin, lentokentältä?
Entäs sitten lentokentältä keskustaan, mikä olisi ensikertalaiselle helpoin tapa matkustaa?
Toinen tärkeä asia, onko kankaitten hinnat missä kurssissa suomeen verrattuna ja oisko vinkkejä, missä olisi hyviä kangaskauppoja?
Kiitellen etukäteen tiedosta :)

8

1574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos paljon museoita kato

      Budapestkortin saa ihan kätevästi Ferihegyn lentoasemalta.

      MUTTA jos ette aio museoita kierrellä asioikse
      nne kierrellä vaihtoehtona on kolmenpäivän julkisen liikenteen lippu. Tuo kestää muutaman museo/konserttilipun oston normaalihinnoin ja silti kokonaisedullisempi.

      Omatoimisena näkee kaupungin juuri niiltä osin kuin haluaa/kerkiää.

      Lentokentältä keskustaan meno riippuu tietysti (mielestäni) eniten matkatavaran määrästä. Uskon, että kolmenpäivän tavarat eivät montaa kapsäkkiä käsitä. Jos näin on, niin matkustaisin lentokenttäbussilla (kertalipulla automaatista)lähimmän metrolinjan päähän, ja tuolta ostaisin kolmen päivän piletin ja jatkaisin metro(i)lla majapaikkaan.

      Jos matkatavaraa on enemmän, niin zonataksi on kätevä - kiinteähintainen taksikyyti, jonka hinta vaihtelee kaupunginosittain - mitä pidempi matka sitä kalliimpi taksa, mutta kuitenkin kiinteä. Marssit zonataksijonoon ja kerrot luukulla osoitteen ja jatkat edelleen sinulle osoitettuun autoon

    • Kangaskauppoja oli aikanaan paljon... ostareista harvinaisesti mutta suurikaarikatu voisi olla hyvä vinkki. Minun lempikauppa on József Attila utcan ja tuomikirkolle menevän kadun kulmassa. Nyt on kesä alekin....

      Julkinen liikenne Budapestissa: www.bkv.hu
      http://hungary.com/ ja
      http://culturalbudapest.com/en/ myös Budapest kortistakin

    • Villamos

      Kankaat ovat Budapestissä halvempia kuin Suomessa. Kaarikadun varrella on monta pientä kangaskauppaa, I (sydän) textil -ketjun (tai jotain sinne päin) liikkeissä valikoima ei aina ole hurjan laaja, mutta lähes kaikkia kankaita saa alle tuhannella forintilla metri. Kaarikadulla on muitakin kangaskauppoja, kuten OpasMonika kertoi.

      Kalliimpia kangaskauppoja, joissa etenkin verhokankaita löydät, kun lähdet kaarikadulta Kiraly utcaa Tonavalle päin.

      Keleti-aseman lähellä on aika iso kangaskauppa, josta saa vaatekankaita Suomen hintoja edullisemmin. Löydät sen, kun lähdet asemalta Racozi (anteeksi, en muista kuinka kirjoitetaan) utcaa Tonavaa kohti. Kauppa on heti aseman lähellä, asemalta katsottuna vasemmalla puolella melkein autosillan alla.

      Budapest-korttia harkitessa kannattaa laskea, tulisiko sittenkin halvemmaksi ostaa kolmen päivän julkisten liikennevälineiden matkakortti. Budapest kortti tulee nimittäin kannattavammaksi vain, jos aikoo käydä tosi monessa museossa.

      • Villamos oli oikeassa, Rákóczi út tie on se unkariksi. Tosi iso kangaskauppa se on.


      • tiin@

        .. molemmille vinkeistä. Täytyy käydä katsomassa, mitä löytyy. Aika vaan on rajallinen ja paljon nähtävää. Mutta kunhan tärkeimmät nyt ensin ja sitten vaikka ensi vuotena uudelleen :o)


    • arpal

      Olen lähdössä ensi viikolla Budapestiin ja kangaskaupat kiinnostavat. Olen viikonjoten aikaa on paremmin, Tulisiko kenellekkään mieleen "uusia" kangaskauppoja?

    • Vakikävijä

      Zonataksi ei sitten ole enää ollut vuosiin kiinteätaksainen, vaan ihan mittarin mukaan ajetaan.

    • andrassy

      Zona-taxi on nykyään Fötaxi eli lisenssin omaava lentokenttätaxi joka ajaa mittarilukeman mukaan. Kantakaupunkiin max. 25-27 euroa.
      Uber-taxi on kaikkein suosituin tänä päivänä Budapestissa, eivät päivystä kentällä koska siellä saa olla vain lisenssin omaava taxiyhtiö (Fötaxi). Hinnat muutaman euron kaupungin sisällä. Todella toimiva systeemi, tarvitset älypuhelimen ja sovelluksen latauksen, samalla latauksella toimii kansainvälisesti. Rahaa ei tarvita, menee luottokortille. Ihan huippuhyvä ja halvin mahdollinen systeemi!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2603
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      1000
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      737
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe