voinko jotenki itse varmuuskopioida kotisivustoni?
internetsivun varmuuskopiointi
mikko---
20338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
siis jos oot ite sen tehnyt niin kait sen koodin mitä siinä on voi polttaa vaikka dvd levylle?
sori tyhmä vastaus= en oo tehnyt kotisivuja / varmuuskopioinut mitään .
juu itse olen tehnyt...koodin? Miten?
että tekemäsi sivut ovat koneellasi vaikkapa kansiossa MunSivut.
Poltto-ohjelma käyntiin ja poltat koko kansion sisällön CD:lle.
A vot.
Sivut ei oo koneella mitenkään. Eli pitäis internetistä saada koko sivusto tallennettua omiin tiedostoihin...mutta miten?
Asenna koneellesi FTP ohjelma, kopioi kotisivusi koneellesi ja tallenna varmistus vaikka muistitikulle.
Tässä ihan kelvollinen FTP ohjelma; FileZilla http://www.download.fi/verkko/ftp/filezilla.cfm
"voinko jotenki itse varmuuskopioida kotisivustoni?"
Tottakai. Kopioit tiedostot toiseen paikkaan.
Aika velikulta olet. Pitäisi kai antaa myös Hieman lisätietoa asiasta. no tuohna on sinun tyylisi
"Aika velikulta olet. Pitäisi kai antaa myös Hieman lisätietoa asiasta."
Kysyjä ei itse antanut lisätietoa mitä tarvitaan. Kotisivut on tiedostoina jossain kansiossa, mahdollisesti toisella koneella ja tähän kansioon pitää sitten päästä käsiksi ja siirtää tiedostot.
Jos nyt ensiksi kerrottaisiin että onko ne kotisivut omalla koneella vai jossain toisella koneella ja mikä käyttöjärjestelmä tai tiedostomanageri on käytössä niin se helpottaisi. Itse ainakin valitsen yläpalkista Sijainnit->Yhdistä palvelimeen ja sitten vetelen hiirellä niitä tiedostoja jos sivusto on FTP yhteyden päässä tai jos on lokaalisti niin pääkäyttäjänä auki /var/www missä ne sivut normaalisti asuvat.
Aika velikulta olet. kotisiut on netissä eikä missään tiedostossa.
Internet on oleellisesti sama kun IP protokolla jolla laitteet juttelevat keskenään. "nettiyhteys" siis on sitä, että tietokone voi jutella toisten kanssa tällä tavalla.
Kotisivut on hypertekstiä joka koostuu kasasta tiedostoja (kuvia, dokumentteja, tyylitiedostoja, scriptejä joilla tuotetaan sivu ja jne.). Tätä hypertekstiä selataan WWW-selaimella.
Ja ne kotisivut sitten voi olla missä tahansa koneella koska se Internet muodostuu kaikista tietokoneista jotka on yhteydessä toisiinsa IP protokollalla. Jotta kotisivut näkyy maailmalle, tarvitaan sellainen ohjelma päälle kuin WWW-palvelin jolloin kotisivut saa avattua kun kirjoittamalla tietokoneen osoitteen. Se voi olla IP osoite tai selkokielinen osoite jonka DNS muuttaa IP osoitteeksi.
Ja ne kotisivut on siis tiedostoja jossain kansiossa ja normaali paikka jossa asuvat on /var/www.
Ja kyllä, saan tuolta kansiosta sivuston auki kun kirjoitan selaimeeni tietokoneeni IP osoitteen.
Olet pihalla kuin lumiukko , ton tyypin nettisivut on netissä eikä omalla koneella jossain kansiossa.
...se netti sitten on...
-Rr
netti on planeetta maapallolla oleva tietokoneverkko , tunnetaan myös nimellä internet tai www..eli verkkojen verkko.
toisinkuin pyhän pietarin verkolla , niin inter net verkolla ei saa kalaa...tai no voi sieltä ostaa kalaa tai sellasia isoja kaloja joita naisiksi kutsutaan.
...minäkin olen kuvitellut tähän asti, mutta tuo 'lumiukko pihalla' sai valaistumisen minulle aikaiseksi...
-Rr
"netti on planeetta maapallolla oleva tietokoneverkko , tunnetaan myös nimellä internet tai www..eli verkkojen verkko."
Ja laite joka on kiinni verkossa, eli se verkkopiuha kiinni, virrat päällä on sitten osana sitä nettiä. Joten kerro nyt yksikin syy miksei ne tiedostot voi olla tällä kysyjän tietokoneella? Kun se www-sivusto on edelleenkin kasa tiedostoja jollain koneella.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8321553/38940000
..että tiedostot on jonkun toisen koneella verkkoyhteyden yli. FTP yhteys siihen sitten auttaa.
Mulla on notepadilla tehty kotisivupohja, ja tallennan sen muistitikulle ja koneen toiselle osiolle html ja txt-muodossa.
Muista päivittää myös muistiinpanot aina kun teet sivulle muutoksia.
vähän enemmän tietoa miten olet kotisivusi tehnyt ja minne.
Nimittäin oikeaoppisesti (ainakin minä ja muut tuntemani tekevät)
sivut rakennetaan valmiiksi omalla kotikoneella ja sitten valmis
sivusto kopioidaan jonnekin weppihotelliin.
Muutokset ja päivitykset myös oman koneen versioon ja sitten
ne taas kipioidaan palvelimelle jne.
Näin sivustosta jää automaattisesti ajan tasalla varmuuskopio
siinä työn sivussa ilman sen kummempia varmistustoimenpiteitä.
Mutta onhan maailmalla ohjelmia, jos sivustoa ei ole omalla koneellasi
ja haluat sen sinne.
Eräs hyvä on imuri HTTRACK, tässä eräs linkki
http://www.tietokone.fi/softa/tiedosto.asp?id=13650
Tarkasta ensin miten kotisivusi on tehty. Jos siinä ei esim. ole käytetty tietokantoja, niin voit pelkästään kopioida tiedostot palvelimelta. Jos käytössä on jokin julkaisujärjestelmä, kuten Joomla, on varmuuskopiointiin omia ohjelmia. Vaikea sanoa tarkkaan ennen kuin kerrot sivustostasi enemmän