minkä hyönteisen purema

voisi olla?

Olin lauantaina mökkeilemässä, kävelin nurmikolla missä huomasin olevan melko paljon kusiaisia. Vähän ajan päästä alkoi kipu ja kutina vasemmassa reidessäni ja huomasin siihen ilmestyneen kaksi kutiavaa ja kipeää pattia. Eilen nuo patit olivat levinneet aivan valtavan kokoisiksi, reidessäni on kaksi suurta, punaista läiskää mitkä myös kutisevat kokoajan. Nyt ne ovat jo vähän vaalentuneet, mutta silti vielä hieman kohollaan ja punaiset. Voiko kusiaisen purema aiheuttaa noin suuren reaktion, vai mikä ötökkä voisi sitten olla kyseessä?

4

1840

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Habboman

      Se hyönteinen on tuotu suomeen ja on erittäin myrkyllinen.
      Näytä se VÄLITTÖMÄSTI lääkärille koska kyseessä on ERITTÄIN VAKAVA reaktio.

    • Ponkaaja

      Miksei se voisi aiheuttaa moista reaktiota? Onhan ampiaisenkin pistolla erilainen vaikutus eri ihmisiin. Eli uskoisin, että kusiainen on kyseessä ja reaktio oli vain jostain syystä hyvin voimakas. Havaitsitko muita hyönteisiä, jotka olisivat voineet pistää/purra sinua? Kusiaisella on muuten ikävän kivulias purema... :)

      Ja toiseen vastaukseen liittyen: kusiainen eli jokin viholainen (Myrmica sp.) on ihan tavallinen suomalainen hyönteinen eikä mikään tulokaslaji. Jos puremasta olisi jotain vaaraa, ei kysyjä olisi kertomasta siitä foorumilla seuraavana päivänä. Suomessa ei onneksi niin myrkyllisiä otuksia olekaan, jotka aiheuttaisivat hengenvaaran puremallaan (ellei ota huomioon punkkien levittämiä tauteja).

    • koko jalkapöydän kokoinen punainen alue , turvonnut, todella kipeä ei pysty edes kävelemään ja kutisee selvä purema jälki .. olisiko jollain tietoa mikä hyönteinen tekisi sellaista jälkeä

      • Juhani A.

        Mahdotonta tietää.
        Se on ihan henkilökohtaista että mitkä hyönteiset aiheuttaa allergiaa.
        Ihan niinkuin ampiaisenpistotkin: jotkut ei saa mitään oireita, toiset voi jopa kuolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      597
      1471
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      807
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      472
      698
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      586
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      41
      537
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      35
      533
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      508
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      458
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    Aihe