Sukulaiset vihjailevat kihloista

?? ??

Olen seurustellut avomieheni kanssa pari vuotta. Aina kun käymme moikkaamassa muutamia minun sukulaisiani, esim. isovanhempia, he käskevät ensimmäiseksi näyttää vasemmat kädet (sormusten varalta) ja muutenkin kihlautumiseen liittyvää juttua tulee paljon. Esim. "millonkas meidät kutsutaan kihlajaiskahveille", "milloinkas te kävelette alttaria pitkin", "minusta tuntuu että pian menette kihloihin" yms.

Mieheni kuittaa nämä lähinnä huumorilla, mutta mietin, että mitenköhän sukulaisten vihjailut oikeasti mahtavat vaikuttaa häneen. Toisaalta vihjailu voi tuntua ärsyttävältä ja ahdistavalta, toisaalta jos hän ei ole vielä asiaa pahemmin miettinyt (itse kyllä olen...), niin ainakin asia voisi nousta hänen mieleensä pohdittavaksi.

Miten, miehet, kokisitte tällaisen kihloista vihjailun? Ahdistuisitteko? Vai rupeaisitteko miettimään, olisiko jo oikeasti kihlojen aika?

3

720

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paputtaja

      Jos kerran olet asiaa miettinyt, mikset puhu siitä miehellesi ja mieti asiaa yhdessä? Riippuu ihan miehestä, kuinka tämä suhtautuu tuollaisiin uteluihin, joten järkevintä olisi selvittää asia juuri sen oman miehesi kanssa. Yhteinen päätöshän se kuitenkin on, ei toinen voi vain päättää, että nyt on kihlojen aika. Vai oletko päättänyt jättää koko asian miehesi tehtäväksi ja päätettäväksi?

      • ap.

        On niistä kihloista jotain puhetta ollut. Tai ei oikeastaan itse kihloista, vaan naimisiinmenosta. Välillä heitellään puolin ja toisin häihin liittyviä ideoita, että "meidän häissä sitten". Itse kihlautumisesta ei kuitenkaan oo sillä lailla puhuttu. Mies kyllä taitaa tietää, että minä odotan jo pikkuisen kihloja. En kuitenkaan haluaisi painostaa, joten siinä mielessä ajattelin, että sehän voi olla ihan hyvä että joku muu muistuttelee välillä asiasta kuin minä ;) Vai lisääkö se vain ahdistusta...


    • ole ollut tuollaisia

      vihjailuja. Kukaan ei ole vihjaillut koskaan kihloista, häistä tai lapsitakaan. Olemme saaneet olla ihan rauhassa moiselta painostukselta. Onneksi molempiem suku on niin fiksua, että ovat sanoneetkin, että he eivät koskaan utele ja jos haluu kertoo jotain jokainen kertoo itse jos haluu.

      Olemme etuoikeutettuja ilmeisesti, kun meitä on kunnioitettu noin paljon, oikeesti kaikkia meidän sukuamme. Jokainen kertoo jos haluu.

      Olenpahoillani ja suru tulee, kun joudut moiseen pyöritykseen. Ei ole kovin fiksua toimintaa suvulta hyökätä toisten asioihin ja puuttumalla siihen ja kiiehtimällä.

      Harmillista toimintaa. voi että... no koita kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe