Sukulaiset vihjailevat kihloista

?? ??

Olen seurustellut avomieheni kanssa pari vuotta. Aina kun käymme moikkaamassa muutamia minun sukulaisiani, esim. isovanhempia, he käskevät ensimmäiseksi näyttää vasemmat kädet (sormusten varalta) ja muutenkin kihlautumiseen liittyvää juttua tulee paljon. Esim. "millonkas meidät kutsutaan kihlajaiskahveille", "milloinkas te kävelette alttaria pitkin", "minusta tuntuu että pian menette kihloihin" yms.

Mieheni kuittaa nämä lähinnä huumorilla, mutta mietin, että mitenköhän sukulaisten vihjailut oikeasti mahtavat vaikuttaa häneen. Toisaalta vihjailu voi tuntua ärsyttävältä ja ahdistavalta, toisaalta jos hän ei ole vielä asiaa pahemmin miettinyt (itse kyllä olen...), niin ainakin asia voisi nousta hänen mieleensä pohdittavaksi.

Miten, miehet, kokisitte tällaisen kihloista vihjailun? Ahdistuisitteko? Vai rupeaisitteko miettimään, olisiko jo oikeasti kihlojen aika?

3

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paputtaja

      Jos kerran olet asiaa miettinyt, mikset puhu siitä miehellesi ja mieti asiaa yhdessä? Riippuu ihan miehestä, kuinka tämä suhtautuu tuollaisiin uteluihin, joten järkevintä olisi selvittää asia juuri sen oman miehesi kanssa. Yhteinen päätöshän se kuitenkin on, ei toinen voi vain päättää, että nyt on kihlojen aika. Vai oletko päättänyt jättää koko asian miehesi tehtäväksi ja päätettäväksi?

      • ap.

        On niistä kihloista jotain puhetta ollut. Tai ei oikeastaan itse kihloista, vaan naimisiinmenosta. Välillä heitellään puolin ja toisin häihin liittyviä ideoita, että "meidän häissä sitten". Itse kihlautumisesta ei kuitenkaan oo sillä lailla puhuttu. Mies kyllä taitaa tietää, että minä odotan jo pikkuisen kihloja. En kuitenkaan haluaisi painostaa, joten siinä mielessä ajattelin, että sehän voi olla ihan hyvä että joku muu muistuttelee välillä asiasta kuin minä ;) Vai lisääkö se vain ahdistusta...


    • ole ollut tuollaisia

      vihjailuja. Kukaan ei ole vihjaillut koskaan kihloista, häistä tai lapsitakaan. Olemme saaneet olla ihan rauhassa moiselta painostukselta. Onneksi molempiem suku on niin fiksua, että ovat sanoneetkin, että he eivät koskaan utele ja jos haluu kertoo jotain jokainen kertoo itse jos haluu.

      Olemme etuoikeutettuja ilmeisesti, kun meitä on kunnioitettu noin paljon, oikeesti kaikkia meidän sukuamme. Jokainen kertoo jos haluu.

      Olenpahoillani ja suru tulee, kun joudut moiseen pyöritykseen. Ei ole kovin fiksua toimintaa suvulta hyökätä toisten asioihin ja puuttumalla siihen ja kiiehtimällä.

      Harmillista toimintaa. voi että... no koita kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      141
      3739
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      59
      3408
    3. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      41
      3057
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      152
      2929
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2433
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2244
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      229
      2194
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      127
      1971
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      33
      1947
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1924
    Aihe