Sukulaiset vihjailevat kihloista

?? ??

Olen seurustellut avomieheni kanssa pari vuotta. Aina kun käymme moikkaamassa muutamia minun sukulaisiani, esim. isovanhempia, he käskevät ensimmäiseksi näyttää vasemmat kädet (sormusten varalta) ja muutenkin kihlautumiseen liittyvää juttua tulee paljon. Esim. "millonkas meidät kutsutaan kihlajaiskahveille", "milloinkas te kävelette alttaria pitkin", "minusta tuntuu että pian menette kihloihin" yms.

Mieheni kuittaa nämä lähinnä huumorilla, mutta mietin, että mitenköhän sukulaisten vihjailut oikeasti mahtavat vaikuttaa häneen. Toisaalta vihjailu voi tuntua ärsyttävältä ja ahdistavalta, toisaalta jos hän ei ole vielä asiaa pahemmin miettinyt (itse kyllä olen...), niin ainakin asia voisi nousta hänen mieleensä pohdittavaksi.

Miten, miehet, kokisitte tällaisen kihloista vihjailun? Ahdistuisitteko? Vai rupeaisitteko miettimään, olisiko jo oikeasti kihlojen aika?

3

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paputtaja

      Jos kerran olet asiaa miettinyt, mikset puhu siitä miehellesi ja mieti asiaa yhdessä? Riippuu ihan miehestä, kuinka tämä suhtautuu tuollaisiin uteluihin, joten järkevintä olisi selvittää asia juuri sen oman miehesi kanssa. Yhteinen päätöshän se kuitenkin on, ei toinen voi vain päättää, että nyt on kihlojen aika. Vai oletko päättänyt jättää koko asian miehesi tehtäväksi ja päätettäväksi?

      • ap.

        On niistä kihloista jotain puhetta ollut. Tai ei oikeastaan itse kihloista, vaan naimisiinmenosta. Välillä heitellään puolin ja toisin häihin liittyviä ideoita, että "meidän häissä sitten". Itse kihlautumisesta ei kuitenkaan oo sillä lailla puhuttu. Mies kyllä taitaa tietää, että minä odotan jo pikkuisen kihloja. En kuitenkaan haluaisi painostaa, joten siinä mielessä ajattelin, että sehän voi olla ihan hyvä että joku muu muistuttelee välillä asiasta kuin minä ;) Vai lisääkö se vain ahdistusta...


    • ole ollut tuollaisia

      vihjailuja. Kukaan ei ole vihjaillut koskaan kihloista, häistä tai lapsitakaan. Olemme saaneet olla ihan rauhassa moiselta painostukselta. Onneksi molempiem suku on niin fiksua, että ovat sanoneetkin, että he eivät koskaan utele ja jos haluu kertoo jotain jokainen kertoo itse jos haluu.

      Olemme etuoikeutettuja ilmeisesti, kun meitä on kunnioitettu noin paljon, oikeesti kaikkia meidän sukuamme. Jokainen kertoo jos haluu.

      Olenpahoillani ja suru tulee, kun joudut moiseen pyöritykseen. Ei ole kovin fiksua toimintaa suvulta hyökätä toisten asioihin ja puuttumalla siihen ja kiiehtimällä.

      Harmillista toimintaa. voi että... no koita kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe