http://wwnet.fi/users/veijone
sivuillani nyt:
8. 3. 2004
HISTORIA ON MYÖS NAISTEN
( 8. 3. 1864 - 25. 12. 1928 )
Eero Järnefeltin maalaus: MATHILDA WREDE
MATHILDA WREDEN SYNTYMÄSTÄ 140 VUOTTA
YK suosittelee kansainvälisen naistenpäivän viettämistä 8. 3. joka vuosi. Ilmeisesti vasta tässä ja nyt saadaan huomata, että päivä on sama, jona suomalainen uranuurtajanainen nimeltä Mathilda Wrede oli syntynyt! Mathilda Wrede syntyi 8. maaliskuuta vuonna 1864. Kansainvälisenä naistenpäivänä vuonna 2004 on kulunut 140 vuotta Mathilda Wreden syntymästä!
"Vankien ystävä" Mathilda Augusta Wrede syntyi Vaasassa. Jotkut ovat kirjoittaneet, että Mathilda Wrede olisi tullut uskonnolliseen herätykseen vuonna 1883. Se ei pidä paikkaansa. Herätykseen tullaan ennen uskoon tuloa. Niinkuin Mathilda itse kirjoitti, "maaliskuun 5. 1883 eräs synnin vanki astui vapauteen ja valoon. Tuo vanki olin minä itse". Hän kirjoittaa omasta uskoon tulostaan eikä Jumalan kutsusta uskoon tulla, mitä kutsua Herra esittää itse kullekin kahdesti tai kolmesti, josta ajasta käytetään nimitystä herätyksen tila.
Uskoon tultuaan Mathilda Wrede alkoi täyttää Jeesuksen käskyä käydä katsomassa sairaita ja vankeja niinkuin itse olisitte vankina. Toiminta alkoi Vaasan lääninvankilasta. Mathildaa tuki silloinen vankeinhoitohallituksen ylitirehtööri Adolf Grotenfelt. Hän halusi kehittää vankiloita kasvatuslaitosten suuntaan. Mathilda Wreden vaikutus vankeihin oli suuri ja monet kääntyivät uudelle tielle. Mathilda Wrede oli varakasta sukua ja pystyi myös taloudellisesti avustamaan vankien perheitä. Hän jatkoi vankiloissa keskusteluja ja avustamista 30 vuoden ajan aina vuoteen 1913 saakka, jolloin vankeinhoitohallitus kielsi yksityiset tapaamiset vankien kanssa. Mathilda perusti veljensä Henrik Wreden kanssa vapautuville vangeille Toivolan työsiirtolan Anjalaan, jota he pitivät kymmenkunta vuotta. Mathilda Wrede kuoli Helsingissä 25. joulukuuta 1928.
Mathilda Wreden työnjatkajaksi mainitaan arkkiatri Arvo Ylpön veli Aarne Ylppö. Ylppö tunnettiin lempeänä miehenä, mutta hänkin katsoi, että vankilassa on annettava kuritusta niille, jotka ovat sitä ilman jääneet eivätkä ole oppineet kurissa pysymään. Viimeisimpiä uutisia Suomen vankiloista on se, että eräs vanki tappoi kirveellä vartijan. Kuria ei enää ole vankiloissakaan.
Linkkejä:
http://wwnet.fi/users/veijone/wrede.htm
Harri Veijonen 8. 3. 2004
EVY FOGELBERG * ELÄMÄNTYÖNÄ MATHILDA WREDE
Matteus, Markus, Luukas ja Johannes. Heistä emme tietäisi mitään, elleivät he olisi tallettaneet tietoja maailman suurimmasta ihmisestä, Jumalasta Jeesus Kristus. Luukkaan ammatti oli lääkäri, mutta elämäntyönään voidaan sanoa olleen Herra. Elämäntyöksi sopii Jeesuksen kaltainen ihminen, jollaisena voidaan pitää myös Mathilda Wredeä.
Mathilda Wredestä tunnetuin kirjoittaja on presidentinrouva Ester Ståhlberg. Ansioituneimmin Mathilda Wredestä on kirjoittanut Evy Fogelberg. Voidaan syystä sanoa, että Evyn elämäntyönä oli Mathilda Wrede.
Harri Veijonen: Mathilda Wredestä kirjoitettua.
Harri Veijonen: Evy Fogelbergin tuotanto.
Mathilda Wrede kertoo Evyn ensimmäisessä kirjassa s. 251 miten oli tavannut henkilön, joka puuhasi adressia senaattiin, jonka vaikutuksesta Mathilda saisi jälleen luvan toimia vankiloissa. Tilanne oli kiperä siten, että juuri rakkaudesta vankeihin Mathilda oli palaamatta siihen toimintaan "ilman muuta". Sovitteluyritykset eivät johtaneetkaan tuloksiin vaan puhkesi Venäjän vallankumous.
Evy Fogelbergin ensimmäinen Mathilda Wrede kirja - Vankien ystävä - ilmestyi siis vuonna 1920. Viimeisin on vuodelta 1939. Koko tuotantonsa on Mathilda Wredeä. Kaikkia teoksia ei ole suomennettu. Kirjoja on käännetty mm. tanskaksi, hollanniksi ja saksaksi. On jo aika Suomessakin muistaa 8. maaliskuuta Mathilda Wreden syntymäpäivänä ja siinä samalla muistamme myös Evy Fogelbergin. Kiitos! HV
http://go.to/veijonen
Mathilda Wrede 8. 3.
Veijonen
3
3292
Vastaukset
- Sisko
Kerran Matilda oli kuuluisan murhaajan Haapojan luona vankilassa. Haapoja sanoi hänelle, ettei kannata puhua. Hän ei ole kiveä, hän on kalliota.
Matilda totesi, että hyvä, kivessä ei mikään pysy, mutta kallion koloon aina tarttuu hieman multaa, jossa siemen voi itää. Jonakin pivänä siinä kasvaa kukkiva pihlaja.- pruits
mlähdys...
- Dannni
pruits kirjoitti:
mlähdys...
Ei turhia viestejä pruits!
Mathilda oli sinnikäs nainen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102393- 842101
- 561657
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai561595- 1551560
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461456Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1481394- 1121190
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261186Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket261148