Onko kukaan täällä käynyt aikuisena rippikoulua ja näin ollen myös saanut aikuiskasteen?
Kertokaa kokemuksista.
Meinaan liittyä kirkkoon, jotta saan olla kummina ja saan kirkkohäät.
Kertokaa kokemuksista.
Meinaan liittyä kirkkoon, jotta saan olla kummina ja saan kirkkohäät.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kummina voi olla ilman kirkkoon kuulumistakin, se on lapsen vanhempien ja kummiksi sovitun henkilön välinen sopimuskysymys. Kirkossa vihkimisessä ei ole mitään hohtoa, päinvastoin se on niin tavista ja vanhanaikaista, että monet kirkkoon kuuluvatkin valitsevat vaikka jonkun pihapiirin puunalusen mielummin kuin hikisen kirkon.
Jos nuo ovat syyt kirkkoon kuulumiseesi niin et ole ainoa. Varmaan suurin osa suomalaisista juuri ja pelkästään noiden asioiden takia maksavat kirkollisveroa. Tuohan on ihan kaupallista meininkiä mitä kirkko harrastaa, siitä on todellakin hyväntahtoisuus kaukana.
Kirkko kustantaa rahoilla nuorten virikkeitä ja eläkeläisten hoitoja.
Se vasta on hyväntahtoisuutta.
Nuorten virikkeet ovat käännytystyötä, että saadaan tulevaisuudessakin kirkollisveronmaksajia. Vanhuksien auttamisesta ei ole missään mainintaa.
Auttaa voi muutenkin kuin tietyn aatesuunnan nimissä. On paljon tunnustuksettomia apujärjetöjä joiden kautta pääsee halutessaan auttelemaan.
Kaikki lähti diakoniatyöstä.
Kirkko kustantaa myös diakoniaa, auttaa yksinäisiä, jakaa ruokapakettaja, järjestää virkistymismahdollisuuksia vanhuksille ja toimintaa vanhainkodeissa, auttaa nuoria joilla on ongelmia, tekee nuorisotyötä, auttaa päihde riippuvaisia, auttaa masentuneita nuoria, järjestää nuorille toimintaa, järjestää musiikkiiltoja, leirejä, kultuuritapahtumia, ylläpitää hautausmaita, päiväkoteja, työllistää työttömiä, järjestää sielunhoitoa ja mahdollisuuden puida ongelmiaan ja asiantuntevaa opastusta työttömille tämänkin laman aikana ja paljon muuta.
Jos rahan takia käännytettäisiin niin aika huonolta näyttäisi kaikki kun moni kristillinen opistokin on budgetissaan miinuksen puolella kun kaikkia auttaa.
Rahan takia ei toista haluta auttaa ja rakastaa.
Kristilliset opistot ovat pulassa, koska ei ole tarpeeksi tulijoita laskevan kannatuksen vuoksi, joten ne joutaakin lopettaa.
Hautausmaita ylläpidetään valtion rahoilla ja hautapaikan ylläpitokustannuksineen maksaa vainajan omaiset.
Kirkko ujuttautuu härskisti sellaiselle "maaperälle" missä sen mahdollisuudet käännytykseen ovat otolliset. Uskonto itsessään aiheuttaa ahdistusta yhteiskunnassa antamalla vääristyneen ja harhaisen ihmis- ja maailmankuvan.
Jo entisaikojen uskontohemmot ovat huomanneet miten helposti uskonto tekee ihmisistä heikkoja ja avuttomia. Tällaisia ihmisiä onkin sitten helppo ohjailla ja vedättää..