Saako Efexorille 375 mg reseptiä

Moi, tuntuu että 300 mg:stä on mennyt tehot...pitäisi käydä vastaanotolla mutta onko vaikea saada enää lisättyä annosta?
8155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mulla on aikoinaan menny 375mg toi efexor...se kun ei enää auttanut,siirryttiin sähköhoitoon...

Äänestä

Aikaisemmin(1v,sitten) maks.annos oli 225mg/vrk, nyt 300.
Lääkärini ehdotti,että kokeile onko näillä mitään eroa,kokeilin
eipä juuri. Mielessä kävi paluu Cymbaltaan. Tuntuu tämä Eferor
olevan mulle huonompi vaihtoehto. Elimistö tottuu korkeisiin
lääkepitoisuuksiin, niin aina näitä saisi olla lisäämässä. Siinä
rikastuu vain lääkefirmat.

Äänestä

Minkälainen lääke tämä on? Onko sinulla käytössä muita lääkkeitä?

Äänestä
  • Minun tietääkseni aika paljon käytetty masennuslääke. Minulla toiminut tosi hyvin, tai paremminkin jopa hienosti mutta aivan kuin vuoden käytön jälkeen tietyn annoksen teho vähenisi.. Nykyään kun on tullut rinnakkaislääkkeitä ei edes enää niin kallis kuin ennen.

    Äänestä

  • MasentunutM kirjoitti:

    Minun tietääkseni aika paljon käytetty masennuslääke. Minulla toiminut tosi hyvin, tai paremminkin jopa hienosti mutta aivan kuin vuoden käytön jälkeen tietyn annoksen teho vähenisi.. Nykyään kun on tullut rinnakkaislääkkeitä ei edes enää niin kallis kuin ennen.

    Ei siis ole muita lääkkeitä. Unilääke kyllä kävisi mutta en viitsi ruinata niitä lääkäreiltä kun tuntuvat niin varovan niiden määräämistä (pelkäävät riippuvuutta yms)

    Äänestä

  • MasentunutM kirjoitti:

    Ei siis ole muita lääkkeitä. Unilääke kyllä kävisi mutta en viitsi ruinata niitä lääkäreiltä kun tuntuvat niin varovan niiden määräämistä (pelkäävät riippuvuutta yms)

    on pahaa riippuvuutta aiheuttava lääke, kuten kirjoituksestasi käy ilmi, että joutuu annosta nostamaan, ja lopetus on tuskallista, suorastaan hirvittävää vieroitusoireineen.

    Äänestä

  • efexor kirjoitti:

    on pahaa riippuvuutta aiheuttava lääke, kuten kirjoituksestasi käy ilmi, että joutuu annosta nostamaan, ja lopetus on tuskallista, suorastaan hirvittävää vieroitusoireineen.

    No niinpä, vieroitusoireet ovat kyllä epämiellyttävät mutta parempi se ja sitten suht hyvä olo kuin ilman lääkettä..mutta tämä on minun oma mielipiteeni vain. Ja olin ja olen kyllä hyvin perillä lääkkeiden sivuvaikutuksistakin näin kun netistä saa monenlaista tietoa. Tarkoitan siis että tein päätöksen ottaa lääkettä hyvillä pohjatiedoilla.

    Äänestä

  • MasentunutM kirjoitti:

    Minun tietääkseni aika paljon käytetty masennuslääke. Minulla toiminut tosi hyvin, tai paremminkin jopa hienosti mutta aivan kuin vuoden käytön jälkeen tietyn annoksen teho vähenisi.. Nykyään kun on tullut rinnakkaislääkkeitä ei edes enää niin kallis kuin ennen.

    Minkä ryhmän lääke se on? Onko ssri-ryhmän lääke?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MasentunutM kirjoitti:

Moi, tuntuu että 300 mg:stä on mennyt tehot...pitäisi käydä vastaanotolla mutta onko vaikea saada enää lisättyä annosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu