Ärsyttää!!!

Millä oikeudella muka VL päättää kuka pelastuu ja kuka ei? Tätä palstaa lukiessa ja hieman aiheeseen tutustuessa tulee käsitys että te päätätte. Millä oikeudella? Onko Jumala teille sanonut että teidän käsissä on päättää ihmisten kohtalosta? Jos luulette että näin on, niin minä sanon teille että ei, se ei ole Jumala vaan Saatana joka näin on teille sanonut! Teidän mielestä kaikki paitsi VL ovat Saatanan lapsia. Kysyn edelleen: Mistä TE sen tiedätte? Onko se teidän päätettävissä? Näihin kysymyksiin haluan vastauksen!
11204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

asian saatanan antamilla valtuuksilla.

Äänestä

...siinä ei ole mitään ongelmaa, jos joku uskonnollinen liike saarnaa olevansa maailman ainoa oikea usko. Mielestäni tuollainen liike ei saisi kuitenkaan toimia luterilaisen kirkon sisällä. Sinne tuollainen suvaitsematon ja tuomitseva "kristillisyys" ei kuulu.

Äänestä

sannoo, miten ihminen pelastuu...ja vl-seuroissa saarnataan Raamatun mukaista evankeliumia..niin siellä myös saarnataan oikein....siitä, miten ihminen vanhurskautetaan ja pelastuu...sehän on loogista!! Jumalan sana puhtaasti saarnattuna tekee selväksi jokkaiselle kuulijalle.., millä tiellä on ...ja mikä on sydämen tila...Jumalan sana on sellainen..!!

Äänestä
  • sannoo, ihan oikein...ja on ihan selvästi oikeessa uskossa..!!

    Äänestä

  • lyllerö kirjoitti:

    sannoo, ihan oikein...ja on ihan selvästi oikeessa uskossa..!!

    Puhutte niin ympäripyöreitä ettette taida itsekään tietää. Ja vastausta kysymyksiin ei ole tullut. Jeesus antoi anteeksi niin monelle synnissä eläneelle! Ei teillä ole oikeutta päättää toisten kohtaloista. Te olette kuin fariseukset. Kuka teistä heitti sen ensimmäisen kiven?

    Äänestä

  • Keksineet että vain heillä on pyhä henki.
    Ja sitä ei ole muualla
    kukaan ei ole kuitenkaan kertonut miten pyhä henki puhallettiin vl puhujille.
    Sehän puhalletaan kuten Jeesus teki.
    Vl. valehtelee tässä rajulla tavalla

    Äänestä

  • mutta KUN EI!

    Äänestä

  • fariseuksille, jotka luulivat olevansa muista parempia uskovia näin:

    26 Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi!

    Hyvin sanottu.

    Äänestä

  • Jos raamattu sanoon - Tässä on yksi JOS
    jos vl seuroissa saarnataan raamatun mukaan - tässä on toinen jos
    niin jos jos nämä kaksi edellä jota tietenkään ei ole lupa asetaa kyseenalaiseksi- niin vain siinä tapauksessa ihmienen voi pelastua...

    Eikä ole lainkaan loogista että vl ei tuolla penkissä esitä näitä kysymyksiä vaan ne ovat peräti synnillistetty- jos hän näin tekee hän ei eroita oikeaa ja väärä evankeliumia toisistaan - sillä eriseurat ovat keskellämme.

    Äänestä

  • puhua paskaa sinä vl-valheoppien orja!

    Äänestä

  • Ja mikä on sydämmen tila?

    Jos vl murhaa ihmisen ja sydän on jo valmiiksi mustaksi paahtunut, tai mieleltään vajavainen, ei ymmärrä tekojaan ja sen ankaruutta.

    Tällainen vl menee muina miehinä seuroihin vilkuttelemaan syntinsä anteeksi.

    Voidaanko tällaista ihmistä edes vanhurskauttaa, kun uskovaisen pitäisi tietää jumalan 10 käskyä.

    Turha vedota että ristilläkin sai murhaaja syntisä anteeksi, erona oli ettei tämä tiennyt jumalasta. Mutta jos uskovainen jonka pitäisi tietää, ja tekee kuitenkin, onko se anteekiantamaton teko?

    Ei auta vaikka on kuinka vl.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


!?! kirjoitti:

Millä oikeudella muka VL päättää kuka pelastuu ja kuka ei? Tätä palstaa lukiessa ja hieman aiheeseen tutustuessa tulee käsitys että te päätätte. Millä oikeudella? Onko Jumala teille sanonut että teidän käsissä on päättää ihmisten kohtalosta? Jos luulette että näin on, niin minä sanon teille että ei, se ei ole Jumala vaan Saatana joka näin on teille sanonut! Teidän mielestä kaikki paitsi VL ovat Saatanan lapsia. Kysyn edelleen: Mistä TE sen tiedätte? Onko se teidän päätettävissä? Näihin kysymyksiin haluan vastauksen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu