Päivitetty FF kenkkuilee

Mikä helkkarin asetus on pielessä, kun uusimman Firefoxin osoiteriville kirjoitettu sana, esimerkiksi "ilta-sanomat", ei avaa enää ko. sanan mukaista nettisivua, vaan antaa tylyn viestin:

"Tiedostoa ei löytynyt sijainnista jar:file:///C:/ProgramFiles/Mozilla Firefox/chrome/fi.jar!/locale/browser-region/region.propertiesilta-sanomat"
7166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Kiitos vastauksestasi, mutta antamasi sinänsä kätsy linkki ei auta, jos hakusanana on vaikkapa Nokia tai KolmeSeppää. Ei ainakaan kovin noeasti... ;)

    Äänestä

  • Taas pielessä kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi, mutta antamasi sinänsä kätsy linkki ei auta, jos hakusanana on vaikkapa Nokia tai KolmeSeppää. Ei ainakaan kovin noeasti... ;)

    alotussivuksi, ja paras onkin.

    Äänestä

Kysymys on siis siitä aikaisemmasta kätevästä ja työtä nopeuttavasta ominaisuudesta, että myös FF:n osoiteriville saattoi kirjoittaa pelkän hakusanan (ilman http://www-merkkejä), jonka avulla päästiin suoraan joko ko. sananmukaisille sivuille tai saatiin auki ko. sananmukaiset linkit eri sivuille.

Tiedän, että asian voi korjata asetuksella, mutta kuolemaksenikaan muista, mistä se löytyy...

Äänestä

  • config,about kirjoitti:

    Mahtavaa, tuohan tosiaan toimii, kiitos!! Puoli vuotta olen jo asian kanssa tuskaillut ja käynyt läpi Firefoxin cofiggia ja jopa poistanut firefoxin asennuksen ja asentanut sen uudelleen... Eikä ole mikään toiminut!

    Mutta tässä siis ratkaisu tuosta antamastasi linkistä kopioituna kaikille muillekkin:

    What if you just want to do a regular Google search?

    There is an easy way to turn your address bar into a Google search box. You want to type into your address bar about:config. Next, type into the filter keyword.URL. Once you have found it there, modify the string in there and replace it with:

    http://www.google.com/search?btnG=Google Search&q=

    From now on, when you type in a word or phrase into the address bar and hit enter, it will launch a Google search for it rather than giving you Google’s top result for that word or phrase.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taas pielessä kirjoitti:

Mikä helkkarin asetus on pielessä, kun uusimman Firefoxin osoiteriville kirjoitettu sana, esimerkiksi "ilta-sanomat", ei avaa enää ko. sanan mukaista nettisivua, vaan antaa tylyn viestin:

"Tiedostoa ei löytynyt sijainnista jar:file:///C:/ProgramFiles/Mozilla Firefox/chrome/fi.jar!/locale/browser-region/region.propertiesilta-sanomat"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu