Iho-oireita siitepölystä?

wet

Onko mahdollista, että iho oireilee siitepölyn takia? Itselläni on todettu siitepölyallergia, ja silmätipat ja suihkeet pitävät pahimmat oireet poissa. Iho kuivuu ja kutisee kuitenkin tosi paljon sekä punoittaa (suun ympäristö, kaula, silmäluomet).

Minulla on hieman atooppinen ja tosi kuiva iho, joten talvella iho on yhtä paha ellei jopa pahempi kuivuuden takia. Mutta nyt ei kesälläkään pääse oireista eroon! Epäilivät hisuväriallergiaakin, mutta tuskin se sitä on.

Kortisoonit auttaa, mutta ei niitäkään voi koko ajan käyttää. Onko hyviä vinkkejä?

1

996

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on atoopinen

      ihottuma joka pahenee siitepölystä, varsinkin pujosta. Ruokavalio on auttannut, en syö mitään sokeria tai valkoista vehnäjauhoja. Tämän lisäksi olen jättännyt pois maitotuotteet ja kotimaiset viljat. Iho on nyt aika hyvässä kunnossa siitepölyajasta huolimatta. Allermin on myös hyvä luontaislääke samoin Urticalsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      95
      1811
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      487
      1380
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1193
    4. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      47
      1160
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      75
      1150
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      191
      1117
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      937
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      11
      844
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      715
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      711
    Aihe