Oon harkinnut ostaa alfa romeo 156, vuodelta -98. mitäs mieltä porukka on?`plussia ja miinuksia?
ostamassa 156:sta
11
1150
Vastaukset
- mieltä,
että unohda koko juttu.Se fiat-alfa on täys paska.
- Alfa.fani
Olet suunnittelemassa loistavaa hankintaan. Auto jossa on silmää hivelevä muotoilu, ajo-ominaisuudet vastaavat F1-Ferraria, ei jätä ketään kylmäksi. Kaupungilla ajettava ovet lukittuna, muuten on nuoria naisia kyyti täynnä. Jos ostat vähänkin vanhemman niin uusituta siihen heti jakohihna pyörineen ja teetä se ehdottomasti merkkilliikkeessä. Pyydä kaupanpäälliseksi moottorin ohjainyksikön ohjelmapäivitys, se parantaa moottorin toimivuutta. Sä oot päällikkö, kun hankit Alfan!
- Undetaker
Älä osta jos sun tarvii asiaa täällä tiedustella...
- mies on huoleton
ei kannata sekaantua noin vanhaan alfaan,jos siis haluat helpolla päästä,mutta jos haluat laittaa paljon rahaa remppoihin ja huoltoihin ,ja olla tienpäällä odottelemassa hinausautoa,mikäpä siinä,osta pois.
- hthtth
kuunnella tätä huuliveikkoa
- Pest
Itseäkin himottaisi 156:n ostaminen, mutta noin vanhaa en ostaisi. Muistan lukeneeni jokus TM:stä, että 156 laatu paranee huomattavasti vuosimalli 2002 jälkeen, eli sitä ainakin itse pidän rajana sille, kuinka vanhat alfan suostun talliini ottamaan. Noissa uudemmissa on myös tarjolla faceliftattu versio joka on paljon nätimpi, ku alkuperäinen malli.
- VespaGL
Poikkeapa tutustumaan Alfabbs sivuja. Siellä asiallista palautetta. Hieman ehkä yli postiivista.
Ylipäätänsä perusautoa arvokkaampi ylläpitää, mutta paras fiilis tähähn astisista. Minun makuun ehkä turhan urheilullinen, Lancia olisi mielekkäämpi.
Menossa toinen 156, takana muutama Fiat ja yksi Lancia. Seuraava on diesel, mutta mikä??? - HR..
Minulla on ollut -99 mallinen 156 twinspark ja mielestäni siinä oli eniten ainesta käyttöautoksi niistä neljästä eri mallisesta käyttö alfasta joita minulla on peräjälkeen ollut. Jakopäässä oli Alfoilla ongelmia 155 alkutaipaleella, ei siis niinkään 156:n. Ainoa asia joka kaipasi 156 alkupään malleissa parannusta oli jakopään rullien materiaali, mutta nämä rullat on jo kaiken järjen mukaan vaihdettu uudempiin myös alkupään malleissa.
Kunhan et sorru siihen halvimpaan mitä tarjolla on ja etsit yksilön jolla on kohtuulliset kilometrit mittarissa on myös alkupään tuotannon 156 ihan ok. Tietenkin edellyttäen että hoidat huollot niinkuin Alfassa pitää, siis jos aihetta on niin auto heti huoltoon ekä vasta kun ohjekirjassa likee, ja kaikki huolto-ohjelman huollot on todellakin tarkoitus myös tehdä. jos ylläpidosta on tingitty on oma vika jos pelit hajoaa. Yritä myös selvittää että hankinnassa olevaa autoa on pidetty aiemminkin niinkuin pitää. Kun asiaan hieman paneutuu on 156 hyvä käyttöauto ja monessa asiassa muita vastaavia paljon parempi. Toisaalta 156 on vähän liiankin tavis auto Alfaksi niin hyvässä kuin pahassa. Kannattaa myös etsiä joku automerkistä kiinnostunut pienempi huoltokorjaamo ennemin kuin viedä merkkihuoltoon, näin saat huollot paremmin tehtynä, merkkihuollossa ei tarvittavaa taitoa tai halua valitettavasti aina ole tarjolla. Alkuperäisosien hankinnassa on myös automerkin suosijoilla omat kanavansa.
Lyhyesti sanoen, selvitä auton historia ennen hankintaa, tee jakopään huollot tunnollisesti, ja varaudu vaihtamaan erinäisiä tukivarsia silloin tällöin. - Alfailija
Kaikissa automerkeissä on omat plussat ja miinuksensa, tyyppivikansa ja erityispiirteensä, erityisesti Alfassa ne korostuvat.
Tässä voi tietysti luetella plussina tyylikkään ulkonäön, tempperamenttisen ajettavuuden, massasta erottautuvuuden ja italialaisuuden. Miinuksina moniin muihin merkkeihin nähden tiheämmän huoltotarpeen, huonommin laiminlyöntejä sietävän moottorin, lievän taipumuksen pikkuvikaisuuteen, hintaansa nähden vaatimattomamman laadun ja italialaisuuden.
Mutta nuo olivat toisaalta tarpeettomia toistaa, sillä voit lukea ne tältä palstalta eri yhteyksistä, eri kirjoittajilta, kymmeniä kertoja.
Tärkeää on selvittää kiinnostavan, mutta tässä tapauksessa 11 v vanhan yksilön käyttö- ja huoltohistoria, sillä Alfan kunto ja tuleva kestävyys ovat suoraan verrannollisia sen aukottomuuteen, etenkin jo mainitulla moottoripuolella.
Kaikkein tärkeintä on kuitenkin kysyä itseltään: Haluatko omistaa Alfa Romeon??? Miksikö? Siksi, että Alfa ei ole milloinkaan minkään muun merkin vaihtoehto, se ei ole milloinkaan järkevästi perusteltava, monikäyttöinen ja tilava perheauto, sitä ei milloinkaan kannata hankkia vain kokeillakseen sitä, sillä silloin siihen usein rakastuu, eikä paluuta harmaaseen, järkevään käyttöautoon enää ole.........
Siis, mieti tarkkaan!!!- 156 1.8
Mulla olis sulle myynnissä vm 2000 Alfa 156. Juuri katsastettu puhtain paperein. Auto toimii täydellisesti, myyn tarpeettomana!
Käy tsekkaamassa! http://www.nettiauto.com/alfa-romeo/156/2936453 - alfascore
156 1.8 kirjoitti:
Mulla olis sulle myynnissä vm 2000 Alfa 156. Juuri katsastettu puhtain paperein. Auto toimii täydellisesti, myyn tarpeettomana!
Käy tsekkaamassa! http://www.nettiauto.com/alfa-romeo/156/2936453Juuri ton tyylinen Alfahan on hyvä, ei saa olla vikoja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676