coton haukkuherkkä?

pölö86

Siis onko coton haukkuherkkä rotu vai johtuuko haukkuherkkyys yleensäkin vain kasvatuksesta ym, ei niinkään rodusta? Kokemuksia?

5

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kellään

      mitään mielipidettä tähän? Kumma.

      • Muutaman cotonin omistaj

        Tässä tapauksessa en mitenkään alkaisi yleistämään. Meillä osa haukkuu ja osa ei. Liekö kasvatuksella siihen mitään vaikutusta, mutta meillä vanhemmat sitten opettaa pennuille tuon ikävän tavan.


      • cotoneiden omistaja
        Muutaman cotonin omistaj kirjoitti:

        Tässä tapauksessa en mitenkään alkaisi yleistämään. Meillä osa haukkuu ja osa ei. Liekö kasvatuksella siihen mitään vaikutusta, mutta meillä vanhemmat sitten opettaa pennuille tuon ikävän tavan.

        Samaa juttua meillä, yksi ei paljoa hauku ja lopettaa kyllä käskystä (vanhin), keskimmäinen huutaa kuin heikkopää ja ihan kaikelle, menee ihan kuuroksi haukkuessaan eli koiraa voi lähestyä ja se ei edes huomaa omalta mesoamiseltaa, että joku tulee kohti... Nuorin haukkuu vaihtelevasti. Sukupuolien välillä en ole huomannut eroja, lähinnä yksilöiden.


    • Kib

      Tämä tapaus ei hauku pahemmin millekkään.
      Ei ovikelloille sun muille äänekkäille ärsykkeille.
      Ja jos niin tekee niin lähinnä inisee jos tahtoo jotain eli missään välissä ei hauku, nuorempana tykkäsi pari murahdusta leikkiin kutsun yhteydessä mutta tämäkin alkaa jo olla menneisyyttä kokonaisuudessaan.
      On ollut muitakin koiria mutta ei ole silti "oppinut" tuota tapaa, koulutukset tulosta kait sekin :)

    • cotonpentu

      15vk haukkuu aika vähän. Kävelyllä päästää muutaman haukun kun näkee muita koiria. Sisällä haukkuu vain jos ovi käy tai posti tulee, tai kun sillä on tosi kova nälkä. Ei siis ollenkaan liikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe