Avioon??

Höpöliini66

Voiko Amerikassa mennä naimisiin niin ettei se olisi ns. virallista. Tarkoitan tällä sitä että joku virallinen ihminen vihkii mutta vain "leikisti"?

3

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma luulo

      Las Vegasissa ???

    • Pasi Koivumaa

      Miksi Sanomalehti Karjalainen valitsi lehtensä päätoimittajaksi Pohjanmaalaisen, huumorintajuttoman, jäykän, uppiniskan henkilön? Hän on ehtinyt tuhota lehden lähes kokonaan, eli on lopetettu lehden nettisivujen keskustelupalsta ja kaikki muukin rento ja hauska karjalainen sanailu on pannassa. painiuutiset ovat nykyisin tärkeämpiä kuin talousuutiset. Tämä on vähän sama asia kuin Kreikan päälehteen valittaisiin turkkilainen päätoimittaja.

    • Samantha

      No ei edes Amerikassa. Jos virallinen ihminen vihkii niin kyllä silloin mennään naimisiin ihan oikeasti ja virallisesti.

      On toki myös kaikenlaisia epävirallisia "vihkimisiä" mutta silloin ei vihkijäkään ole virallinen. Tai jos on, voi pian menettää sen virkansa. En oikein ymmärrä, mitä järkeä tuollaisessa epävirallisessa vihkimisessä on, paitsi ehkä protestiluonteisena homo- ja lesbopareilla niissä osavaltioisssa joissa se ei ole laillista.

      Vai tarkoititko ehkä sitä, että voiko esim. elokuvassa vihkimiskohtauksessa pappia esittävä näyttelijä olla oikeasti pappi tai rauhantuomari? Tämä varmaan käy päinsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe