Voiko Amerikassa mennä naimisiin niin ettei se olisi ns. virallista. Tarkoitan tällä sitä että joku virallinen ihminen vihkii mutta vain "leikisti"?
Avioon??
3
486
Vastaukset
- varma luulo
Las Vegasissa ???
- Pasi Koivumaa
Miksi Sanomalehti Karjalainen valitsi lehtensä päätoimittajaksi Pohjanmaalaisen, huumorintajuttoman, jäykän, uppiniskan henkilön? Hän on ehtinyt tuhota lehden lähes kokonaan, eli on lopetettu lehden nettisivujen keskustelupalsta ja kaikki muukin rento ja hauska karjalainen sanailu on pannassa. painiuutiset ovat nykyisin tärkeämpiä kuin talousuutiset. Tämä on vähän sama asia kuin Kreikan päälehteen valittaisiin turkkilainen päätoimittaja.
- Samantha
No ei edes Amerikassa. Jos virallinen ihminen vihkii niin kyllä silloin mennään naimisiin ihan oikeasti ja virallisesti.
On toki myös kaikenlaisia epävirallisia "vihkimisiä" mutta silloin ei vihkijäkään ole virallinen. Tai jos on, voi pian menettää sen virkansa. En oikein ymmärrä, mitä järkeä tuollaisessa epävirallisessa vihkimisessä on, paitsi ehkä protestiluonteisena homo- ja lesbopareilla niissä osavaltioisssa joissa se ei ole laillista.
Vai tarkoititko ehkä sitä, että voiko esim. elokuvassa vihkimiskohtauksessa pappia esittävä näyttelijä olla oikeasti pappi tai rauhantuomari? Tämä varmaan käy päinsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859