Olen jonkun aikaa mietiskellyt vapaa-ajan harrastusta jossa pääsisi hieman rakentelemaan ja voisi harrastaa yksin JA kuten saatata arvaa RC autoilu on mielessä.
Minkä merkkistä polttis autoo tai ihan mitä polttis autoo kannattaisi harkita ensimmäiseksi autoksi, pitäisi olla hyvät virittely/laitto mahdollisuudet mutta toimiva jo suoraan paketista, Olettaen että tälläistä on olemassakaan!
Lisäksi halusin kysellä mielipiteitä kyseisestä harrastuksesta risuja ruusuja, onko TEILLÄ ollut hauskaa kyseisen harrastuksen parissa? Mikä auto(tms.) teillä on? Kauan olette harrastaneen RC autoilua?
Minkä merkkistä polttis autoo tai ihan mitä polttis autoo kannattaisi harkita ensimmäiseksi autoksi, pitäisi olla hyvät virittely/laitto mahdollisuudet mutta toimiva jo suoraan paketista, Olettaen että tälläistä on olemassakaan!
Lisäksi halusin kysellä mielipiteitä kyseisestä harrastuksesta risuja ruusuja, onko TEILLÄ ollut hauskaa kyseisen harrastuksen parissa? Mikä auto(tms.) teillä on? Kauan olette harrastaneen RC autoilua?
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin jos alotat harrastuksen sun kannattaa ehdottamasti alottaa sähköautol traxxassiltä saa hyviä autoja jokka kestää jja menee kanssa lujaa osta sähkö !
Sähköauto on ihan ok sinällään, mutta polttomoottorin ostan siinä on se ääni ja muutenkin yleinen fiilis vaan ajelun lisäks :)
sitä ei voi aja jos on naapureit on niin hito kova ääni =D
Totta toikin mutta mökillä on kiva soramonttu:P ja omassa armaassa kotikaupungissani on asfaltti ja hiekka ajorata seuroineen päivineen : )
niin polttiksisten cen racingin mg 10 sarja on hyvä ja traxxassin polttikset on tosi hyvii myös kalliita joutuu pulittaa yli 400e älä ostä kyoshoo misää nimissä
et haluis vielä laittaa linkkiä johonkin nettikauppaan mis kyseisiä autoja myydään :) kiitos
Liity siihen seuraan, ni ei tartte ajella yksin! Googlasin:
http://www.hobbylinna.com/rcautot-c-735.html
jr hobyssa, atala rc ei kyosho ookkaa niin huono sitä myydää atala rc ja kyosho jysväskylässä =D
Mä suosittelisin heti tuollaista 1/8 - 1/6 kaaraa .. http://www.atalarc.fi/kauppa/index.php?act=viewProd&productId=685 .. mun favoni ;) 40-gubbe .. http://www.atalarc.fi/kauppa/index.php?act=viewProd&productId=869 .. tässä vielä toinen
ruusut
- parasta seksin, oikeitten autojen ja moottoripyöräilyn jälkeen jota voi viettää laatu aikana oman pojan kanssa
- nautinto siitä että osaat lopulta ajaa tällaista autoa, saatika sitten säätää sitä ja ymmärrät vielä sen miten autoa säädät ja miksi
risut
- rahat menee tähänkin harrastukseen
- jos ei ole ratojen puutetta niin ei muita risuja
ÄLÄ OSTA PASKAA, SITÄ TULEE YLEENSÄ TÖLLÖSTÄ YLEN KANAVILTA MUUTENKIN, KEVYESTI ILMAISTUNA VERRANNOLLISESTI :)
no alottaisin rc myös itse ja mulle suositeltiin kyosho dbx ja dst. mun valinta olis dbx, koska se on valmiiks koottu ja siinä on paremmin suojatut osat, eli siinä on vähemmän puhdistettavaa. vastaa osoitteeseen [email protected]
kiitos