Keskustelupalstoilla vellovien huhujen mukaan lakkautuslistalla ovat ainakin Enocell ja Varkauden tehtaat.
Mitäpäs tästä tuumataan, nyt pitäisi tehdä jotain että lakkautus olisi vältettävissä.
Mitäpäs tästä tuumataan, nyt pitäisi tehdä jotain että lakkautus olisi vältettävissä.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Turha sitä enään on älistä kun paskat on housussa, paperimullien olisi pitänyt ymmärtää nämä tosiasiat 5 - 10 vuotta sitten kun olisi vielä voinut tehdä jotain. Nyt ei auta muu kuin kaivaa ne omat paskat housustaan ja olla vaan hiljaa....
Oikein Läski-Ahosen pullamössö pojille!
Menkää ihmeessä lakkoon.
Persettä penkkiin vaan kun olette niin maailman napoja.
Voi että minä nautin joka solullani:-)
Ainakaan Varkaudessa,turha teidän kateellisten tyhjätaskujen on älistä,kun teillä on paskat housussa koko ajan,normaali seisokki,ja tietenkin palkka juoksee koko ajan,toisin kuin teillä ruikuttajilla,ei se Karvinenkaan täällä huvikseen juokse vihkimässä milloin mitäkin laitosta,pitäisi se teidän tyhmienkin tajuta,ja tietojen perusteella muutaman vuoden kuluttua vihitään jo vähän suurempaa laitosta.
Jo muutenkin vuoden loppuun asti,eikä sitä enää käynnistetä,se vaan tietää Varkauteen taas enemmän ja enemmän töitä,hyvä näin.
Suomen AY-liikkeessä, ja etenkin vientiteollisuudessa toimivassa AY-liikkeessä olisi pitänyt ymmärtää vientiteollisuuden muutos 90-luvulla. Rahan, työn ja materiaalin vapaa liikkuminen mahdollistaa työn teettämisen siellä missä se on edullisinta. samoin näiden "halpatuotteiden" tuonti Suomeen vapautui.
Paperiliitto tottui käsi ojossa pyytämään lisää rahaa työstään. Samoin muut liitot. Asia ratkaistiin antamalla puolet pyynnöstä ja devalvoitiin parin viikon kuluttua alkuperäisen pyynnön mukaan. Kaikki oli tyytyväisiä vaikka Duunarin ostovoima pieneni palkkapussin kasvamisesta huolimatta. Inflaatio hoiti loput.
Nyt kun olemme EU:ssa meillä ei ole käytössä tätä vanhaa "kikkaa". Ja kaskumma työt valuvat ulos. Ahonen kumppaneineen ei tajunnut tätä. Samoin Ahosen Hullut luulot paperiliiton voimissaan pitämisestä pakottamalla kaikki paperiteollisuudessa toimivat paperiliiton jäseniksi ja samalle palkkaukselle.
Vielä kermana päälle AY-liike on toiminut parin vasemmistopuolueen Sätkynukkena, eikä millään tavalla edustanut työtä tekevää jäsenistöään.
Tietysti jokainen kuluttaja on omalta osaltaan vaikuttamassa Suomalaiseen työhön ostamalla suomalaisia tuotteita. Totuus on että WC-paperikin ostetaan Kiinalaisena jos se on sentinkin halvempikuin Suomalainen. Turha vaatia palkkaa ja töiden pysymistä Suomessa jos kukaan ei ole valmis maksamaan niistä ylimääräistä.
23. heinäkuuta 2009
Nämä Stora Enson tehtaat lähtevät
Stora Enso sulkee kannattamatonta kapasiteettiä Suomesta ja ilmoittaa tarkemmin suljettavasta kapasiteetistä heinä-syyskuussa. Joku seuraavista tehtaista suljetaan varmasti:
- Uimaharjun sellutehdas - tehdas on ollut pysäytettynä jo pitkään, eikä valoa ole näkyvissä
- Varkauden paperitehtaalta paperikone PK2 - Euroopan vanhimpia ja pienimpiä sanomalehtikoneita, kaukana markkinoista
- Kotkan paperitehdas - tehdas oli jo kerran myynnissä, selluyksikkö ja oikeastaan koko tehdas vaatisi investointeja, pieni ja vanha tehdas, ei ydinliiketoimintaa
- Sunilan sellutehdas - vanha tehdas, jonka Stora Enso osti erittäin edullisesti (=lähes ilmaiseksi) kokonaan itselleen. Tehdas vaatisi investointeja ja lisäksi Stora Ensolla on Kotkassa nyt kaksi yksikköä. Jotakin tehtaan kehittämisestä kertoo ehkä sekin, että Sunilan web-sivut ovat olleet "sivuja päivitetään"-tilassa jo pitkään. Myöskään Stora Enson sivuille tehdasta ei ole lisätty.
- Anjalan paperitehdas - tehtaalla vanhat koneet ja sijainti sisämaassa, ei pitkälle jalostettuja tuotteita, ei integraatti, suuret energiakustannukset massanvalmistuksessa
- Myös sahauksessa on ylikapasiteettiä. Uimaharjun saha saattaisi olla näppärää sulkea yhdessä sellutehtaan kanssa. Myös Kotkan saha sijaitsee Kotkan tehtaiden yhteydessä.
Jos varmat suljettavat näistä pitäisi veikata, niin ne ovat Varkauden paperikone PK2, Uimaharjun sellutehdas ja joku saha.
Lista pitää hyvinkin paikkansa. Mutta tulevaisuuden visiona voisi Varkauteen nousta Paperikone 5, jonka Varkaus menetti Ouluun Kepulaisten Lehmänkaupoissa. Päätöstä on turha odottaa ennenkuin Paperiliitto on kyykytetty sopivan nöyräksi. Ouluun tehtiin hienopaperikone joilla on nyt ylikapasiteetia. PK 5 olisi sanomalehtipaperikone joka tukisi Varkauteen tehtyjä investointeja, kuten Kuorimo, TMP, Biomassa, ym. Ja sanomalehtipaperista on pulaa Suomenkin markkinoilla. Siitä merkkinä PK 2:sen tilauskanta.
Varkaus jatkaa entiseen malliin,ja voi hyvin,ei sille vaan kukaan voi mitään,spekuloidaan taas lisää,kun tiedetään enemmän.
Sääliksi käy niitä jotka uskoo että Varkaudessa toiminta enään monta vuotta jatkuu..
http://www.talouselama.fi/uutiset/article310766.ece
Huonoja uutisia, paperityöläinen!
”Konsernin Suomen ulkopuolella tekemä voitto on menetetty kolmena peräkkäisenä neljänneksenä suurelta osin tai jopa kokonaan Suomessa”, sanoi Stora Enson toimitusjohtaja Jouko Karvinen torstaina yhtiön tulostiedotteessa.
Suomi on siis nyt Stora Enson tappiopesä. Tämä voi tietää taas... No, tiedätte kyllä mitä.
”Suunnittelemme tuotannonrajoitusten lisäksi kapasiteetin pysyvää sulkemista”, Karvinen sanoi.
Ja leikkaukset tehdään tietysti ennen muuta siellä, missä tappiotkin syntyvät eli Suomessa. Stora Enso kertoo päätöksistään, kun ne valmistuvat alkaneen vuosineljänneksen aikana.
Tulilinjalle joutunevat jälleen vanhimmat ja pienimmät tehtaat, jotka sijaitsevat sisämaassa eivätkä siten voi käyttää tuontisellua.
Niin, Kaksinkertainen kirjapito ja yksinkertainen kirjanpitäjä ja kaikki saadaan näyttämään miltä halutaan. Olin pörssiyhtiön leivissä muutamia vuosia ja tiedän miten kaikki saadaan näyttämään miltä halutaan. Ei näy Suomessa valoa ennenkuin Paperiliitto on nöyrryytetty kunnolla ja Työnantaja voi tehdä laitoksillaan niin kuin haluaa, ulkoistamalla parhaaksi katsomansa osat ym. Paperiliiton puuttumatta asiaan.
Varkaus voi edelleenkin hyvin,ei kai tätä tarvitse teille "taloustieteilijöille" toistaa,menkäähän jo vaikka päiväunille rauhoittumaa,ette mahada asialle yksinkertaisesti mitään.PISTE.
perusteella voit väittää, että Varkaus voi hyvin. Sillon kun kaupungin pääkadulla alkaa olla enemmän divareita ja kirpputoreja kun oikeita liikkeitä ei se kyllä kovin hyvää kuvaa kaupungista anna. Tiettävästi paperiteollisuudenkin työpaikat ovat varkaudessa puolittuneet 2000-luvun aikana.
Hyvin pyyhkii,toisin kuin sinunlaisella kusipäällä,en kehtaa tuhlata aikaa tuollaiseen perseaukiseen kateelliseen paskaan.
EI ihme että tuolla asenteella paperimieheltä työt loppuu jos ei ole vain provo.. Kukaan ei ole kateellinen jollekkin duunarille.
T. IT-alan pomo Etelä-Suomesta
LAKKO!!!
Soittakaa Ahoselle, että nyt äkkiä lakkoon! Silloin on Karvisenkin helppo kertoa, että pannaan se putiikki kiinni kokonaan.
jollekin selvälle feikille joka sanoo olevansa oikein IT-alan pomo!!! Ja kas kummaa oikein eteläsuomesta!!! Herää pahvi, jos sulla on hieno vieraskielinen nimike ja pöytä siellä töissä niin et sinä vielä mikään oikea pomo ole! Sinä olet vain yksi hölmö siinä jatkumossa ihmisiä jotka on mennyt etelään höynäytekkäviksi!!
laittamalla tehdas kiinni. ei tuolla fw:lläkään mene hyvin ja anriz ei yhdellä rojektilla kauvaa juhli
Varkaus,kaikki potkut saaneet täällä kiukuttelee,no,oma vika mitä tuli hölmöiltyä,meillä menee hyvin,ja tulee menemään jatkossakin,vitutti se teitä siten tai ei.
tööt.
kohta tulee kenkää.Ja samaan sysyyn kielisuojus,kohta voipi olla pientä kilpailua kuka sinne jää.
samaan syssyyn totean, että hyvin meillä menee täällä paperitehtaalla. Toisin kuin sinulla.
kuitenkin tuhlasit, et taida olla mikään penaalin terävin kynä.
Mitä hölmö valitat,loma alkaa ja palkka juoksee koko ajan,ei mitään heikkoa,työt jatkuu normaalisti,sinua vaan vituttaa,se onkin pääasia.hieno homma.Terkkuja sossuun.
Eiköhän se ole kaikkien varkautelaisten etu, että paperitehdas jää. Mikäli tehtaat loppuu, loppuu myös muilta työ. Siihen paikkaan. Turha on itkeä muutaman provon kirjoituksia. Puhaltakaa yhteen hiileen, niin palkansaajat kuin työnantajatkin. Yhdessä meissä on voimaa. Katsokaa vaikka AFT:n työntekijöitä: he näyttivät työnantajalleen, että Varkauden yksikköä ei kannata lopettaa. Hieno homma.
Puu ei liiku.
Venäjä laittoi puuhun veroja hinnalle ja siten nyt on paljon kalliimpaa
tehdä paperia kuin ennen ?
Varmaan nyt palkkaerot tasoittuvat Suomessa ?
Kaikille muillekin jos meittin myllyt laitetaan pönkkä oveen!
Sillä! Te arvostelijat ja aavistuksen lyhyt nenäiset, ette huomaa yhtä faktaa joka tulee teille kaikille pk-yrityksille, ja niillä työskenteleville ihmiselle pöytää kuin ns, manulle illallinen. Ja siinä menunussa on teidänkin firmojen sulkemisesta kertova kirjekuori työllistämistuki toimista "osoitteita" joilla voitte juosta meidän kanssa etsimässä uutta työtä. Jota tietenkään ei ole, , ,
Sillä alkakaa jo pikku hiljaa herätä, jot niin menee tuhkat pesästä kaikilta. Kun metsäteollisuus tekee kaput suomessa! Ja ennenmmin minä alkaisin teinä sohimaan sinne suuntaan missä ne aivan oikeat päätökset tehdään, eikä täällä meitä syytellen. Sillä jos Häkämies ja Pekkarinen ei muuta ajatusmaailmaa, ja sano stop Mr, Karvisen glopaali höpinöille. Niin meiltä tosiaan menee työpaikka monilta, , , , , SIIS MONILTA MUILTAKIN KUIN MEILTÄ!!
HALOO! Onko se teiltä arvostelijoilta pois jos joku tuo valtiolle ja kunnille vero euroja.Tiedättekö kaateelliset puhujat että tänäpäivä kun ruvetaan vertailee palkkoja niin enson työn tekijät ovat keski palkkalaisia.Vaikuttaa tuo tehtaitten lopettaminen kaikkiin alihankkijoihin,kaupungin palveluihin,ruoka kauppoihin ja kaikiin muihin palveluihin.Onko teillä todellisuudessa tietoa palkka tiedoista enson sisällä,esm hartman varkaus vuositulot 3 vuorotyöt 39000e keskimäärin,saha varkaus keskimäärin 35000e.kaikki enson sisällä olevat työn tekijät eivät kuulu paperiliittoon ja heidän palkat ovat edellä mainittuja.tiedättekö mitä se tarkoittaa jos tehdas loppuu varkaudesta?se tarkoittaa että alkaa joukko pako pois ja vero% nousee 40 ja asutojen hinnat romahtaa ja rehellisestä varkaudesta tulee vähemmän rehellinen työn puuttumisen vuoksi.onko järkeä antaa ruottin pojan tehdä meidän työt ja sitten niitten liittyä euroon ja tehdä samalla hintaa kuin nyt suomessa ja meidän tehtaat on lopetettu ja sanotaan että tämä olikin vika ratkaisu lopettaa tehtaat.ratkaisu hommaan on että tehdään kansan liike ettö valtion on puututtava suurinpana omistajana asiaa että tehtaat eivät voi siirtyä pois noin vaan.tehdään hätä päätöksenä samanlainen irtisanomis suoja kuin muualla euroopassa.silloin olisimme samalla viivalla kuin muutkin kannattavat tehtaat euroopassa.nyt on kysymys kansan hyvin voinnista ja jatkumosta.mutta kansa on KOKOOMUKSEN valinnut ja silloin tiedetään mitä tapahtuu.herra herran puolta pitää,duunarit kyykkyyn.turha on puhua että on maailman laatuinen lama että sen varjolla ei mahdeta mitään että tehtaat häviää.onko edes viimeiseen asti yritetty vai onko asiat sovittu saunan lauteella jo vuosia sitten.toinen surku hupaisa homma on että edellistä enson johtajistoa laitettu vastuuseen usan kaupoista mitenkään.,päin vastoin palkittiin hirveillä lopputili rahoilla.tänä päivänänäkin niitten temppujen takia joudutaan tehtaita sulkemaan.onko oiken
Varkautelaiset ovat vaan niin kateellisia toisilleen ihan kaikesta, etteivät pahansuopaisuudessaan huomaa sahaavansa omaa oksaansakin, muille pahaa toivoessaan.
Näkeehän tuon jo noilla tehtaillakin, miten isot miehet on toisistaan pahaa puhumassa ja selkään puukottamassa aina tilaisuuden tullen.
Mistähän ees tulee sanonta juoruakka? Kun tuntuu tuo toisten asioitten vatvominen kuuluvan enemmän ukoille.
Metallilla nautitaan kun paperilla menee huonosti.
Ei oo tainnut ilakoijilla käynyt mielessä, että sen oman kämpän hinta tippuu helvetisti jos Enso laittaa pillit pussiin.
Toisaalta varkautelainen kestää tuon hintojen romahtamisen ja elintasonsa laskemisen hyvin, kun tietää että toisilla menee vielä heikommin. Mänihän niiltä työpaikka... Voi jeesus...
Kyllä sitä nyt ollaan niin solidaarista, niin solidaarista kun ollaan lirissä. Asioita pitää pystyä katsomaan etukäteen kun vielä olisi mahdollisuus niihin vaikuttaa. Aloita sinä sitten Suomessa tehtyjen tuotteiden osto tuplahinnalla ja kerro sama toverillesi. Niin pysyy työ Suomessa. Turha odottaa "osastotoverilta" sellaista. Samoin suurin AHNEUS lienee FIN-CAPITA huijaus joka sikisi paikallisella paperitehtaalla. Siinä sitä solidaarisuutta, työtoverin rahat omaan taskuun. Nyt varmaan ymmärrät miten tähän on tultu kokoomuksesta huolimatta.
Että eipä se paska ole tähän mennessä puhumallakaan parantunut, eikä taida Varkauden talouskaan tai Varkaus yleensäkään enää mainiettaan villasella puhdistaa... mennyt, mikä mennyt.
Joskus muinoin peräti jaksoin viikon ajan ajatella Varkaudesta tyyliin että "no mikäs täällä on aluessa", mutta se on todella pieni osuus prosentuaalisesti, jos olen asunut kaupungissa 3 vuotta, peräti 0,64% asumisajasta, se on mielestäni säälittävän vähän.
Toinen asia, mihin olen törmännyt, että ei se riitä, että Varkaudessa vain iltatorin aikaan vilisee väkeä enemmän, kuin normaalisti. Täten olisikin mielestäni todela hienoa/kunnioitettavaa, jos ensinnäkin kunnostaisimme Taulumäen torin pinnan verorahoillamme, rupeaisimme käyttämään sitä uutta Taulumäen torilla jötkättävää esiintymislavaa ja toisekseen edelleenkin korostan, järjestttäisiin enemmän tapahtumia kaupungissa, muutoinkin, kuin vain tasavuotis juhlavuoden aikana...
että kaikki mahdollisesti olisi teidän puolellanne, paprumiehet, jos ette silloin olisi lakkoilleet ja vaatineet hirveitä korotuksia. Kertoen miten paljon hankitte, rahaa on muka niin, ettei p:lle taivu! Muistelkaapa sitä aikaa ja niitä kirjoituksia! Silloin kylvitte sen mitä nyt niitätte! Silloin saitte minutkin vihaamaan paperimiestä. Siitä tuli oikein kirosana. Muussa tapauksessa säälisin teitä ja sitä että saatte kenkää. Mutta nyt olen vain vahingon iloinen, valitettavasti!
Kyllä paperimies on palkkansa ansainnut, mutta kun liitto suuruudenhulludessa sekaantui työnantajan asioihin pitämällä kiinni kaikkien tehtaalla työskentelevien liitosta ja palkkauksesta. Samoin ulkoistaminen ja työn järkiperäistäminen oli myrkkyä Paperiliitolle. Nyt nautitaan tuloksista.
Ja palkka joka juuri nousi 1.5€ tunnille,juoksee tiättysti koko loman ajan,olis tietenkin mukavaa olla lakossa loman päätteeksi,ja sasi bilettää teidän köyhien valittajien kustannuksella,mutta kai se on mentävä taas takaisin,että saatte sieltä sossun luukulta näkkäri rahaa,mutta kirjoitellaan,jos täältä terassilta kerkiää.
kuka säälii ja ketä,voi hellan lettas sentään,monesko olet sossun jonossa juuri nyt??????????????????????????????????????????????????????!
Joo, jouduin minäkin olemaan paikallisella sellu- / paperitehtaalla töissä joskus 80-luvun vaihteessa. Ja taisin käydä myös paikallisessa Pubissa "bilettää" sen pienen tilini jonka sain jokatoinen torstai. Lakkoiltiin kun siltä tuntui ja kaikki näytti hyvältä.
Onneksi levoton veri veti muualle. Nään vieläkin joskus painajaista että olisin edelleen tuossa piippujen juurella töissä. HUH HUH.
Olisipa jäänyt elämä elämättä ja Maailma katsomatta ja onhan se mukava joskus käydä paikallisellakin tehtaalla komennuksella.
Vaan se meidän tulo tehtaalle merkitsee aina jonkun paperimiehen lähtöä kilometritehtaalle.
Terassit ja "biletyspaikat" ovat nykyään pikkuisen suuremmalla säteellä kuin paikallisella bilettäjällä ja onhan esim. Ruotsin päiväraha 66 ekee ja sillä juo toista kymmentä olutta tiliin koskematta.
Että ei me metsäteollisuuden parissa, kuin muidenkaan alojen ihmiset tai ay-toiminta. Niin ole rakentaneet & ostaneet ylihintaisia koneita tai rakennuttaneet liikaa paperikoneita europpaan ja latino maista puhumattakaan!
Jote NYT ON aika alkaa jo miettiä? Josko Mr,Karvinen pelaa Wallenbergien pussiin, tarkoituksella ajamalla suomesta koneet vähiin. Ylikap, ja lehti levikki on kaikilla tiedossa, mutta miksi vain suomesta. . .
Miksi ei kukaan kysy että millä miljoonilla ja verorahoilla ne koneet sinne europpaan ja Brasilijaan buugataan . . . Suomalaisten tekemillä rahoilla helvetti, joten miksi emme käy taistoon "yhden monista" suomalaisen yhteiskunta tuki jalan puolesta. Sillä mehän ollemme oikeita itku pillejä ja piipittäjiä, kun meidän yhteiskunnan yllä pitäjiä tapetaan yksi kerrallaan. Nokia, Storaenso, UPM, Metalli, jne. . .
"Mikä on järkevin keino saada ihmiset tappelemaan keskenään? No tietty tehdä niistä ei oma varaisia ja ulkoisista vaikuttajista riipuvaisia"
SITÄKÖ ME SUOMALAISET HALUAMME TODELLA!!
Kausi,lopetettavien tehtaiden,ja yksiköiden takia,on jo tilauksia siirretty Varkauteen,tämä oli kyllä jo ennustettavissa,no lisää ylkkäriä,ei haittaa mitään.
venttiili
vp tissari