Sosiaalityö/väylä

liuta kysymyksiä

Hei,

Olen yrittänyt selailla täällä tekstejä läpi, mutten ole löytänyt tietoa seuraavista jutuista. Eli, kuinka paljon vaadittavat opintopistemäärät vaihtelevat yliopistoittain jos ajatellaan väylän kautta sisään pyrkimistä? Sosiaalityöstähän nyt siis kyse. Toivoisin myöskin jonkinlaisia vinkkejä jo sisällä olevilta väylän kautta menneiltä. Kauanko teillä meni ns. kerätä tarvittava määrä pisteitä?

Ja seuraavaan aiheeseen.. Hakuprosessista. Ikää alkaa olla sen verran paljon, että tekisi jo mieli tositoimiin. Eli sisään yliopistoon. Sosiaalityötähän voi opiskella monessa eri yliopistossa, mutta mitkä erot niillä on, ja onko esim pääsykoekirjat samat? En ole vuosiin hakenut mihinkään, ja käytännöt ovat muuttuneet, eli voinko edelleen hakea jokaiseen yliopistoon erikseen, vai miten homma toimii? Helsinki olisi kyllä ehdottomasti ykkösvaihtoehto, sivuaineeksi kun haluaisin kehitysmaatutkimuksen.

Voisiko olla oletettavissa että Raunion kirja olisi ensi vuonnakin, ainakin Helsinkiin, pääsykoekirjana?

Kaikki muutkin aiheeseen liittyvät vinkit otetaan vastaan.

Kiitos!

1

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffsrw

      Tarkoitat väylällä ilmeisesti avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen perusteella hakemista?

      Tänä vuonna Helsinkiin otetaan 2 opiskelijaa avoimen yliopiston suoritusten perusteella ja kriteerinä on opintomenestys. Vähimmäisvaatimuksena on, että perus-ja aineopinnot tulee olla suoritettuna vähintään hyvin tiedoin (3/5). Kannattaa huomioida, että ainakin Helsingissä (en tiedä muista yliopistoista) saat opinto-oikeuden ainostaan kandidaatintutkinnon suorittamiseen eli maisterivaiheen opintoihin tulee erikseen hakea tutkinnon suorittaneiden hakumenettelyssä. Sosiaalityöntekijän pätevyyden saat ainoastaan suorittamalla maisteritutkinnon.

      Tarkempaa tietoa: http://www.helsinki.fi/valtiotieteellinen/opiskelu/opiskelijaksi/erillisvalinnat/opsuor.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3839
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3215
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2510
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe