KELTIÄISET VALTAAVAT PUUTARHAN

Hero1

Hei meillä on tullut tänä kesänä piha alueelle muurahaisia( keltiäisiä), niitä on joka juuren ja kiven alla. Syövät juuristoa kasveilta ja tuhoavat mansikkasatoa syomällä mansikat ontoiksi, samoin on käynyt osalle muita kasveja. Jos kellä on hyvä luonnon karkoituskeino, jota en ole kokeillut, niin välittäkää tietoa.

T ismo

2

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onttomukulakiurunkannus

      Joinakin vuosina keltiäisiä on enemmän, joinakin vähemmän. Minä kyllästyin liruttamaan kastelukannusta mäntysuopavettä niiden pesiin kivien alla ja muissa vastaavissa paikoissa. Jos löydän keltiäispesän sellaisesta paikasta, jossa se on selvästi haitaksi, ruiskautan mäntysuopapullosta reilusti ainetta. Useimmiten ne sillä katoavat. Käsitääkseni mäntysuopa ei ainakaan pahasti haittaa muita elollisia.

      Jos joku väittää, että keltiäisten ja mauriaisten ja niiden sukulaisten pitää antaa asustaa puutarhassa, olen kyllä eri mieltä. Ne ilmastoivat mökkinsä niin, että se on kuiva ja mukava. Puutarhakasveilla ei ole juurikaan mitään mahdollisuuksia elää sellaisessa paikassa. Ja minun puutarhassani määrään minä!

    • on hyvä

      näiden pesien hävitykseen. Eivät eka kerralla häviä, kun pesä on niin kuiva ja annos yleensä kunnolla kastumiseen pieni, mutta säännöllisesti jatkettuna pääset niistä eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      171
      5488
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      44
      2633
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2222
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1759
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1384
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1317
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1223
    9. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      23
      1182
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      982
    Aihe