KELTIÄISET VALTAAVAT PUUTARHAN

Hei meillä on tullut tänä kesänä piha alueelle muurahaisia( keltiäisiä), niitä on joka juuren ja kiven alla. Syövät juuristoa kasveilta ja tuhoavat mansikkasatoa syomällä mansikat ontoiksi, samoin on käynyt osalle muita kasveja. Jos kellä on hyvä luonnon karkoituskeino, jota en ole kokeillut, niin välittäkää tietoa.

T ismo
21371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joinakin vuosina keltiäisiä on enemmän, joinakin vähemmän. Minä kyllästyin liruttamaan kastelukannusta mäntysuopavettä niiden pesiin kivien alla ja muissa vastaavissa paikoissa. Jos löydän keltiäispesän sellaisesta paikasta, jossa se on selvästi haitaksi, ruiskautan mäntysuopapullosta reilusti ainetta. Useimmiten ne sillä katoavat. Käsitääkseni mäntysuopa ei ainakaan pahasti haittaa muita elollisia.

Jos joku väittää, että keltiäisten ja mauriaisten ja niiden sukulaisten pitää antaa asustaa puutarhassa, olen kyllä eri mieltä. Ne ilmastoivat mökkinsä niin, että se on kuiva ja mukava. Puutarhakasveilla ei ole juurikaan mitään mahdollisuuksia elää sellaisessa paikassa. Ja minun puutarhassani määrään minä!

Äänestä

näiden pesien hävitykseen. Eivät eka kerralla häviä, kun pesä on niin kuiva ja annos yleensä kunnolla kastumiseen pieni, mutta säännöllisesti jatkettuna pääset niistä eroon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hero1 kirjoitti:

Hei meillä on tullut tänä kesänä piha alueelle muurahaisia( keltiäisiä), niitä on joka juuren ja kiven alla. Syövät juuristoa kasveilta ja tuhoavat mansikkasatoa syomällä mansikat ontoiksi, samoin on käynyt osalle muita kasveja. Jos kellä on hyvä luonnon karkoituskeino, jota en ole kokeillut, niin välittäkää tietoa.

T ismo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu